Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pierwsze miodobranie i potrzebny sprzęt


Recommended Posts

Pomału trzeba myśleć, jak ten pierwszy miód pozyskać. Doradźcie mi jaki sprzęt zakupić. Na pierwszy rzut coś do odsklepiania:

 

https://lyson.com.pl/sprzetpszczelarski/509-Wanienka-do-odsklepinia-ramek-wys--200-mm--sito-plastikowex-2059766037469.html+ dorobienie stołu drewnianego do tego. Ktoś wie jakie to ma wymiary? Długość, szerokość?

 

Bez miodarki chyba się nie obejdzie, więc może coś takiego na początek, na większą ilość uli nie wystarczy, ale łatwiej będzie transportować. Tutaj wybrałem 2 modele i proszę Was o opinię:

 

http://www.miodarkianna.com/naped_elektryczny.php?pro_id=341&miodarka_5_plastrowa_elektryczna,_wielkopolska#read

 

lub

 

http://www.miodarkianna.com/naped_reczno__elektryczny.php?pro_id=338&miodarka_5_plastrowa_reczna_+_elektryczna,_wielkopolska#read

 

 

Czy w tego typu miodarkach mogę wirować mniej plastrów, czy zawsze musi być 5?  Plastry trzeba przekładać stronami? Ile średnio trwa jedno wirowanie? Zastanawiam się nad możliwością wirowania bez prądu ze względu na zawirowania geopolityczne.

 

Do tego zestawu zrobię odstojniki z 33l wiader, odsklepiacz widelcowy mam, czy coś jeszcze potrzebuję?

Link to comment
Share on other sites

Rozpisałem się na pół strony a4 i zamknołem przeglądarke niechcący.. to jeszcze raz.

 

do miodobrania potrzeba

1. ramki z dojrzałym miodem

2. ramki trzeba gdzieś odsklepić i ta skrzynka dla Ciebie jest ok, widelec masz.

3. miodarka te z linków są diagonalne czyli ramka wymaga obracania. radialna nie wymaga a kasetowa obraca sie sama. Powinieneś wirowac po 5 jednak jak zostanie Ci nie do kompletu wirujesz z już odwirowany ramkami .

fajnym wyborem jest elektryczna z napędem w razie awari sieci mozesz dalej wirowac.

4. odstojnik i sito grube które wyłapie wszystkie niepożadane drobinki wosku oraz inne rzeczy których w miodzie nie chcemu, potem sito stożkowe którym wyłapujemy najmniejsze drobinki.

5. odstojnik do zlania miodu z miodarki i rozlanai do słoików

6 słoiki i zakrętki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Z klientami problemu nie będzie, bo miodu też nie będzie :P Kupiłem tylko jedną rodzinę i jeszcze nawet 2 pełnego korpusu nie mam. Reszta to będą odkłady raczej, bo nie mam od kogo kupić całej rodziny. Nie martwię się tym, może parę litrów dla siebie będę miał, a u mnie w domu przemiał duży :D Małymi kroczkami dojdę do celu :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xpand ja też rok temu zaczynałem skromnie z 2 odkadami. Załapałem bakcyla i zazimowałem 18 :D 

 

Nic nie miałem w pierwszym sezonie ani miodarki, ani wanienki czy odsklepiacza. Widelec, miska i tak z kilkunastoma ulami. Dałem radę wywirować miód a kasę inwestowałem w nowe rodzinki.

 

Do miodobrania pożyczyłem miodarkę od kuzynki i szwagra. Jak masz możliwość to pożycz, a jak tylko 1 UL to z ramki podjedź do kogoś z miodarką. Teraz chyba tylko u Łysonia są od ręki dostępne miodraki u reszty nawet w styczniu trzeba było czekać kilka miesięcy! Uwaga też z terminami w tej firmie zamówiłem towar 2 tyg temu i przesyłki brak !

 

Nie brałbym miodarki 5r wlkp. Lepiej weź 4r ale uniwersalną. Wykręcisz każdą ramkę /kto wie jaki typ uli będziesz miał w przyszłości, ja też zaczynałem od WLKP a skończyłem na ulu Warszawskim oraz Dadantach - okazyjnie trafiła się pasieka przydomowa do odkupienia/. Prędzej sprzedaż uniwersalną.

Można kręcić i 1 ramkę byle nie na wysokich obrotach. Moja elektr dopiero na 6-7 biegu zaczyna bujać 1 ramkę :lol:

 

Musisz mieć sito bez tego ..... ;)

Zaopatrz się w odstojnik z kranikiem - inne życie jak z kranika leci miód do słoika, a nie chochelką.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Znalazłem jeszcze

 

http://konigin.pl/index.php/radial-honey-extractor/miodarka-radialna-20-ramek-%C3%B8630mm-sterowanie-p%C3%B3%C5%82automatyczne-detail

 

Miodarka da radę ogarnąć 20 ramek 360x180 oraz za dopłatą 338zł jest kosz na 4 ramki wielkopolskie gniazdowe. Mankamentem jest konieczność przedpłaty na konto, bo wolałbym za pobraniem. Koszt dostawy przy przedpłacie 246zł - wysyłka z zagranicy (EU). Czy ktoś z Was miał doświadczenia z tą firmą/miodarką?

Link to comment
Share on other sites

Mogę wystawić pozytywną ocenę "laurkę" kupiłem miodarkę na 16 wielkopolskich .Z oceny Tych co mają wyroby nasze ,miodarka bardzo solidna ,blacha gruba bęben na ramki z profilu .

Super się sprawuje .Próbowałem na maksa obroty i  nic się nie dzieje .Dodatkowo wypukłe dno, fajnie spływa miodzik ,po zakończeniu wirowania podnoszę po stronie przeciwnej od zaworu i zostaje prawie sucha.

Dodam że nie przykręcona do podłogi ,nie potrzebuje .Nie wiem jak będzie z gęstą spadzią ale teraz jest super .

Mnie się udało ,dostawa na miejsce przez przedstawicieli ;)  ,fajni goście .

W ogóle sprzęt który mieli na aucie był solidny blacha gruba a nie taka z puszki po piwie    . To co mam,jest dobre .

Link to comment
Share on other sites

Najprawdopodobniej kupię miodarkę 4 ramkową, uniwersalną, ręczną z Ukrainy, bo taka miodarka przyda mi się do przewozu, a jak się pasieka rozrośnie, to wtedy na dotację coś większego.

 

Myślałem o czymś takim http://olx.pl/oferta/miodarka-wirowka-do-miodu-nowa-ule-pasieka-CID757-IDayq6R.html#37692e12f5;promoted

 

"Średnice wirówek to 62,5 cm a wysokość 74cm. Wirówka duża 4 ramowa, kasety kwasoodporne obracane, beczka kwasoodporna, napęd metalowy ręczny, kosz rotora w 100% wykonany ze stali kwasoodpornej, koszt wirówki z nogami 1190 zł
Wymiary kaset obracanych: szerokość 32cm, wysokość: 43cm, grubość: 5cm. Zdjęcie 2 i 4"

 

 

 

Czy ktoś "kojarzy" tego sprzedawce?  Jak się sprawdzają takie obracane kasety - nie "kiwa" się to podczas wirowania? Jak długo trwa wywirowanie ręczne  4 ramek? Czy przy takiej miodarce mogą paść łożyska tylko? Można to jakoś samemu wymienić? Ewentualnie co jeszcze może się popsuć?

Link to comment
Share on other sites

Kojarzę,  na razie milczy. Miała być sześciokasetowa - cisza. Z Tajadenem zagadaj,  z forum . Radził bym elektryczną , ja  od początku tak zrobiłem . Recznie wywirowałem miód z 1 ula i powiedziałem - pitpolę . Może paść i napęd  ale prędzej napedowy. Jak trochę się sie ogarnę sam pojadę do Lwowa. 400 km nie trasa. Zobaczymy.

P.S. Miodarka 6 kasetowa 2600 i już jest. Ta ,,niemiecka ,, firma to jakiś naciąg . Miodarki na zachodzie to ceny nasze tyle że znak euro. Podzwonię i zobaczę może i unich kupę.

Link to comment
Share on other sites

daro

 

Jeżeli chodzi o napęd, to myślałem coś samemu zrobić. Trochę ryzykuje, bo nigdy takiego sprzętu nie widziałem i nie wiem, czy uda mi się jakoś rozsądnie z napędem wbić w to ustrojstwo, ale chyba zaryzykuje :) Zastanawiam się też, na ile można manipulować tymi ruchomymi kasetami, bo może uda się to przerobić na coś podobnego do radialnej, ale to wszystko się okaże, jak sprzęt będę miał w domu. Po drugie, na te z napędem 12V i 24V trzeba dłużej czekać.

 

P.S. Pisałem do Tajdena, ale jego już ponad miecha nie było na forum, więc może być problem z kontaktem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.