Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

dojrzewanie miodu


Recommended Posts

Każdy swoje ramki chwali. Ja mam 3 rodzaje i powiem jedno. Nie ramka a pszczoła miód daje.

Mikołaj zgadza się, ale niższa ramka daje większe możliwości.

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowałem się jednak nie odkładać wirowania i po fakcie stwierdzam, że zbyt długo czekałem. Pszczoły zaczęły wyżerać podczas złej pogody to co naniosły i mam wrażenie, że od soboty trochę ubyło. Ramki w większości dalej nie poszyte. Co najwyżej 20%. Nic nie kapało przy uderzaniu w górna beleczkę. Miód gęsty, bardzo wolno przez sita przechodził. Miodarka przy grzejniku stała a i tak trzeba ją było na koniec podgrzać suszarką :P Z niektórych ramek nie chciało się dobrze wywirować - na dnie komórek nadal zalegał gęsty miód...trudno. Pszczoły się rozleniwiły i nie poszywały a miód w międzyczasie dojrzał...Rzepak pokwitnie jeszcze z tydzień. Zobaczymy co z tego naniosą..zapowiadają burze przez kilka dni więc pewnie wielkie G..

Link to comment
Share on other sites

 Dzisiaj jeden ul od wirowałem ramki wz były poszyte w połowie , 2 nawet całościowo , ale z z kilku ramek z dolnych komórek po przechyleniu ciekł nakrop myślę że chyba nie powinno fermentować miód gęsty górka była ,  mieszałem ramki podczas wirowania 

Jaka jest wasza opinia potrzymam go z tydzień  w wiaderku nakrytym ścierka i będzie chyba git ? 

Link to comment
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo to miód jest higroskopijny więc trzymanie go w otwartym naczyniu nakrytym tylko ścierką może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

Nic się nie stanie , no chyba że bedzie to pomieszczenie o dużej wilgotności , z  agresywnymi zapachami i  miód mało dojrzały , to tak . Mówimy o ,, normalnych warunkach przechowywania" . W górnej części pojemnika ( wiadra) miód będzie rzadszy,

Link to comment
Share on other sites

Mam w 3 wyrojonych rodzinach sytuację taką :

górny korpus wlkp. praktycznie zalany miodem że nie da się go unieść, ale ramki nie są zasklepione

w dolnym korpusie podana młoda matka jeszcze nie zaczęła czerwić, pszczoła się wygryza także czerwiu zakrytego coraz mniej a stare pszczoły znoszą nakrop właśnie w miejsce wygryzionego czerwiu a nie do górnego korpusu.

Obawiam się sytuacji takiej, że jak młoda matka się unasienni to nie będzie miała gdzie czerwić a górny korpus i tak nie będzie zasklepiony.

Co w takiej sytuacji zrobić czy zostawić tak jak jest i czekać aż górny korpus zasklepią ?

Czy może zamienić korpusy miejscami na jakiś czas?

Przyznam szczerze , że z wirowaniem  miodu to mi się nie spieszy ale z drugiej strony nie chciałbym aby mi to skrystalizowało.

Jest to miód raczej z mniszka i owocówek, może jakiś klon do tego ( taki wiejski - wiosenny).  Nie ma tam na pewno rzepaku (najbliższy rzepak 5km).

Nie wiem jak długo taki miód może stać w ulu.

Mam refraktometr i mógłbym sprawdzić z kilku komórek zawartość wody, ale nie wiem na ile to będzie miarodajne dla całego korpusu. 

Czy pszczoły nowy nakrop będą zanosić do górnych komórek plastra w nadstawce czy raczej dolnych ?

 

Pozdrawiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.