Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jak skutecznie wytapiać wosk


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, 

 

Wczoraj w starym sokownik wytopiłem 7 ramek wielkopolskich, wosku naleciało około 300g. Zboiny jak ostygły to stwardniały więc wosku w nich jeszcze jest. Samej węzy w tych ramkach było na 400g wosku a gdzie to co dorobiły? Susz w sokowniku siedział z 20 minut do tego co jakiś czas mieszałem.

 

Więc mam pytanie jak skutecznie wytapiać wosk?

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie kosztuje i też robią to wyspecjalizowane placówki jak np. Instytut Pszczelarstwa w Puławach. Dla zwykłego pszczelarza który sam nie produkuje węzy , wystarczy go przetopić na nowo w kąpieli wodnej , następnie dobrze oczyścić zbierające się na spodzie nieczystości i zawieść do sprzedaży , lub wymienić za dopłatą na węzę.  Producenci węzy maja urządzenia autoklawy w których wosk poddają sterylizacji w wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu gdzie zostają zabite wszelkie spory chorobotwórcze.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek, ja tak właśnie parowo wytapiam.

 

Wczoraj zboiny po wytapianiu w sokowniku wrzuciłem do gara i zalałem wodą. Myślę,że odzyskam jeszcze sporo wosku. Trochę się to poparzyło, wybrałem zboiny i wodę zostawiłem do ostygnięcia. Dziś rano sprawdzam a tu cieniutka na 0.5mm warstewka wosku.

 

Dalej nie rozumiem gdzie ten wosk?

 

7 ramek susz, gdzie sama węza daję 400g plus to co odbudują a ja wytopiłem 300g wosku.

 

Chciałem sprawdzić ile wosku daje jedna ramka suszu i niestety wnik mnie zadziwił :)

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety cena wosku przez lata była sztucznie zaniżana 12 zł /kg  i w związku teraz z importem z Ukrainy jest nadal niska , że pszczelarzom nie opłaca się inwestować w urządzenia do wytapiania wosku i odzyskiwanie maksimum wosku z woszczyny. Sam mam tylko topiarki słoneczne i wytapiam tylko tyle ile mi trzeba na wymianę na węzę.  Wosk powinien kosztować przynajmniej jak dobry miód jeżeli nie więcej żeby pszczelarze go odzyskiwali w większej ilości ale wtedy kto by zarabiał na nim ?? oto jest pytanie.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zrobiłem topiarkę słoneczną - koszt ok 120 zł. Wosk topi sie idealnie - czerwiec, lipiec, sierpień - błyskawicznie i co najważniejsze za darmo. Inne ustrojstwa  działają może troche lepiej ale trzeba sporo zainwestować.

Tadek11 - cena 70 zł za kg węzy (od Łysonia, czy aby nie made in UA) to przesada a po tyle była w tym roku. Cena wosku a cena węzy nie ma tu żadnego powiązania, jedno nie wynika z drugiego, najważniejsze że jest zbyt  no to cena w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woszczyznę z oprzędami na noc namaczam , w dużym garze na drugi dzień gotuję w wodzie miękkiej (zakwaszonej 100 ml octu) . Przecedzam poprzez podwójną warstwę gazy nałożonej na drugi gar . Przykrywam i gotuję aż oprzędy zmniejszą swą objętość. Miałem kupić taką - https://www.olx.pl/oferta/miodarki-najlepsza-cena-na-rynku-taniej-byc-juz-nie-moze-CID757-IDckMAP.html#6a46c87766 nazywa się woskopres Kułakowa.Niestety mam niespodziewane wydatki i ...... Po ostygnięciu ścinam  brudny wosk i następnym razem wrzucam do  parowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.