Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Szerszenie


Rekomendowane odpowiedzi

Mam przy pasiece dąb z którego sok przyciąga dużo szerszeni - w piątek i sobotę utłukłem ok 30 szt. 

Pewnie maj blisko gniazdo tylko jak je znaleźć? 

Tak się zastanawiam z dużym niepokojem co będzie dalej - czy będą atakowały pszczoły i ule.

Jak się ich pozbyć???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie lata kilka osobników i próbuje dorwać pszczoły przy wylotkach. Żeby zlokalizować gniazdo, to musisz patrzeć w którym kierunku latają jak upolują zdobycz. Jest wiele poradników na łapki na szerszenie w internecie, opierające się o piwo z dodatkiem cukru i odpowiednio przygotowanej butelce, ale nie wiem czy pszczoły przypadkiem nie będą takiej pułapki też lubiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bez cukru to może i się nie nabiorą a co do walki z gniazdem szerszeni, to trochę strach ale miotaczem ognia! Co do wtargania do uli, to szerszenie nie wpadają do samego ula, one "polują" na pojedyncze pszczoły na lotniskach/wylotkach. Problem pojawia się, gdy szerszeni pojawia się dużo i gdy stwierdzą, że pszczoły to darmowe żarcie, bo wtedy mogą i całe ule ponieść, chociaż takie sytuacje w naszym klimacie się raczej rzadko zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłop żywemu nie przepuści. Szerszenie polują na słabe robotnice i trutnie . To jak wilki dla saren.Mam zasadę jedno w życiu - nie zjadam , nie zabijam , gorsze od nich osy  i to też nie te duże a małe niemieckie vespa germanika . Wciskają się bezproblemowo do uli i wtedy robi się kaszana , podkradają i czerw i miód.

P.S. Do zwalczania owadów - gaśnica śniegowa na CO 2  lub podtlenek azotu . Tylko streszczać się trzeba szybko . Użądlenie szerszenia nie boli wiecej niż pszczoły z reguły nie żądli ponownie, co innego osa ta jak maszyna do szycia.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=gZdrWtnng1c

 

30:20-32:00

 

Co do szerszeni, to dopóki jest ich mało to tak, wybierają pojedyncze osobniki, ale problem się robi, gdy stwierdzają, że miejscówka przy ulach jest bardzo fajna i pojawia się kilka kolonii to mogą być duże straty, chociaż w naszym klimacie raczej nie mamy jeszcze plagi szerszeni, ale patrząc na przestrzeni paru lat, to w mojej okolicy zrobiło się ich zdecydowanie więcej więc zobaczymy co czas przyniesie. A gaśnicą to tylko nie ganiać latających szerszeni przy wylotkach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak uważasz ile kg ,,miesa ,, produkuje rodzina pszczela ? Szerszenie nie ule , może być tylko jedna miejscówka . Osy co innego był rok że na działce było 6 koloni.

Gaśnica  z CO 2 usypia owady , podobnie podtlenek azotu. Piskasz gaśnicą w gniazdo i masz czas bez srania w majtki zdjąć i zapakować w papierowy worek. 

P.S. Na filmie nie nasze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem pojawia się, gdy szerszeni pojawia się dużo i gdy stwierdzą, że pszczoły to darmowe żarcie, bo wtedy mogą i całe ule ponieść, chociaż takie sytuacje w naszym klimacie się raczej rzadko zdarzają.

Szerszenie potrafią w krótkim czasie załatwić cała rodzinę pszczelą .

Na szczęście azjatyckie, a nie nasze rodzime .

Chociaż szczęście może trwać krótko , bo w zachodniej Europie już są obecne i azjatyckie !

Tylko kwestia czasu , że poszerzą swój obszar występowania .

 

Miotacz ognia odradzam.

Większość gniazd jest w wypróchniałych pniach drzew , lub na strychach budynków !

Jak chata spłonie , to bilans pożytku i strat może być mało korzystny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, zasuwki na wlotki - nie będzie innego wyjścia. 

 

Poradzimy sobie i z nimi ;)

Wyślemy nasze pszczoły do Azji na kurs samoobrony :D

Tamtejsze pszczoły potrafią okłębić i dosłownie ugotować takiego intruza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.