Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

problem w rodzinach


Gość nowy1312

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nowy1312

Witam mam problem że w każdym ul pszczoły zalały mi gniazdo :unsure: , nie chcą  nosić miodu wyżej do nadstawki :unsure: przez co wydaję mi się że jest nawet mniej czerwiu niż tydzień temu :unsure: przez to jest więcej pszczół karmicielek i w jednym ulu chciały mi się wyroić  więc z robiłem odkład      

I związku z tym jak ja mam doprowadzić moje rodziny do dużej siły jak przybędzie pszczół to chcą sie odrazu roić więc przez to pewnie niosą mi  mniej  miodu a ten co już  przyniosą to złożą mi w rodni i są z tego tylko same problemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolując gniazdo - widzisz, że zalewają nakropem-  to przełóż 3-4 ramki z krytym czerwiem nad kratę do miodni a do rodni najlepiej susz jak nie masz - węza. Podejrzewam , że nadstawkę dałeś całą w węzie - i co tu matka winna - ukrzyżujcie sprzedawcę - tak jakby pszczoły od starej matki nie chciały przejść do nadstawki, a od młodej to już napewno przejdą. Ul wielkopolski ma to do siebie że do rodni trzeba zaglądać , ale jako pszczelarz widzisz co się dzieje i reaguj. Nie ma uli bezobsługowych, o tych z kranikiem też ucichło - a miała być rewelacja. Pozdrawiam z Kosut.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy u jakiego sprzedawcy, jak brałeś u pseudo pszczelarza co tylko na handel hoduje pszczoły to i honoru nie ma, wciśnie ci każdy kit abyś tylko kupił rodzinki a już jak wyczuje że dopiero co zaczynasz to już całkiem owinie wokół palca, pracuję w handlu i widzę że czy to pszczoły czy części to i tak handel jest handel, aby tylko zarobić. Smutne ale prawdziwe. Ja chociaz jak kupowałem to opalitki mialy (tylko dwie z trzech) i pszczelarz z polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak lekarz nie postawi diagnozy na odległość , tak każdy z nas nie widząc konkretnej rodziny nie powie Ci  w czym problem . Można tylko przypuszczać,  i tak : zalały mi gniazdo - co to znaczy  ( nie ma kompletnie czerwiu ?) brak matki np. itp.Mówisz ,że "chcą się roić " po czym to wnosisz ?  Pozdrawiam i życzę więcej cierpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nowy1312

Zalały w tym sensie że jest czerw ale go jest mniej bo w rodni każde wolne miejsce zalewają nakropem np.wygryzie sie młoda pszczoła to zamiast w tej komórce powino być kolejne jajo to już tam jest nakrop więc jest więcej pszczół karmicielek niż czerwiu i wydaje mi się że przez to chciały sie roić

A po tym wnoszę że chciały sie roić bo było pełno mateczników i w kilku były już jaja a matkę widziałem w tym ulu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miałeś wcześniej tą linię pszczół czy masz ją pierwszy sezon (jaka to linia)? Czy w ubiegłym sezonie zalewały Ci tak gniazda?  Miałem kiedyś podobny problem z liną pszczół, która przeznaczona była do leżaków - linia Ca. Za cholerę nie chciała składać nakropu w nadstawce i zalewała gniazdo. Przez to matka nie miała gdzie czerwić. Ilość karmicielek rosła (na bieżąco wygryzający się czerw) a coraz mniejsza ilość młodego czerwi sprawiała, że zwiększała się podaż mleczka w ulu. Nastrój rojowy pojawiał się jak tylko coś lepiej nektarowało. JA bym teraz wywalił część ramek z miodem, czerwiem na wygryzieniu do miodni a na dół dał puste ramki + ramkę z czerwiem otwartym z innej rodziny. To tak doraźnie aby matka miała gdzie czerwić a młode pszczoły zajęły karmieinem i wypłukały się z mleczka. Inaczej to im głupoty w głowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już pisałem mam pszczoły pierwszy raz i nie wiem jak pszczelarz od którego kupiłem się zachowywały mu w innych latach ale pewnie w pszyszłym roku wymienie je wszystkie na na iną rase pszczoły

https://www.youtube.com/watch?v=K-O2UH-vjC8

A czemu nie teraz ??? :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosut napisał Ci co masz zrobić ( co już powinieneś był zrobić) . Nie dopatruj się winy czy jak to zwał : złej intencji ze strony sprzedającego  ,

złej intencji ze strony rodziny pszczelej, że nie chce nosić do góry . Ciesz się że nosi :) i zacznij od siebie . Bez urazy ,prawdopodobnie Ty nie umiesz prawidłowo zareagować na daną sytuacje .Wymiana wszystkich matek z takiego powodu:błąd.Czasem jest tak , że za Chiny nie chcą przejść do nadstawki , ale to są jednostkowe przypadki i wtenczas taką matkę najlepiej wymienić( ostateczność).

Trudno doradzać na odległość , zawsze lepiej jak się coś ma przed oczami , ale nie jest źle :)  Nie kombinuj , zrób to co podpowiadał Kosut .

Muszą iść ! Za tydzień powtórz manewr. Nie przenieś matki nad kratę .

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam wypowiedź Kosuta, sam wytestowałem, mam trzy ule, jeden deko ma problemy ale chyba na wyrost się martwię, kolejne dwa normalnie się rozwijają. A więc w jednym dałem nadstawkę z kratą odgrodową i czystą węzą a w drugim bez kraty i jedną ramkę przeniosłem z rodni i oblożyłem ramkami z węzą ( nie mam suszu, pierwszy rok pszczelarzę) i powiem, że szybciej odbudowały i naniosły nakropu ( w trzy dni) w tym z przełożoną ramką natomiast z w tym co położyłem samą nadstawkę z kratą odbudowana ledwo co 60 procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nowy1312

Witam w końcu przejżałem wczoraj ule i się ucieszyłem w rodni ubyło miodu a za to w miodni ramki zaczeły już ładnie zalewać a miejscami nawet zasklepiać czyli chyba tak jak gdzieś czytałem pierw nosiły do rodni a dopiero pózniej przeniosły to do miodni????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.