Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Trutówka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Proszę o radę czy mogę połączyć słabą rodzinkę z czerwiem trutowym (brak matki) z silniejszą rodziną która ma matkę i normalnie czerwi? Bardzo proszę o odpowiedz.Pozdrawiam Kolegów i życzę Wesołych Świąt

Jeżeli prawidłowo rozpoznałeś że jest brak matki to ani słowa,można łączyć.Gorzej jeżeli mają matkę która strutowiała,wtedy lepiej robić jak pisze Bohdan.PK

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest zwarty czerw trutowy , to prawie na pewno matka jest !
Albo z jesiennej wymiany, która się nie unasienniła  , albo strutowiała zimą .
Spróbuj Andrzeju odnaleźć matkę .
Jak się nie uda , to lepiej pszczoły rozgonić .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest zwarty czerw trutowy , to prawie na pewno matka jest !

Albo z jesiennej wymiany, która się nie unasienniła  , albo strutowiała zimą .

Spróbuj Andrzeju odnaleźć matkę .

Jak się nie uda , to lepiej pszczoły rozgonić .

Robert Andrzej już ma pewnie pozamiatane :D  Teoria mówi swoje ale w środku lata to można sie z tym wysypywaniem na płachtę bawić  , ale teraz na wiosnę  szkoda zachodu i czasu , ja zawsze łączę takie rodzinki w kwietniu na siłę ,  tylko z silniejszymi rodzinami i silniejsze wiadomo mogą więcej  i załatwiają wszystko bez kłopotu wytłuką strutowiałą matkę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Andrzej już ma pewnie pozamiatane :D  Teoria mówi swoje ale w środku lata to można sie z tym wysypywaniem na płachtę bawić  , ale teraz na wiosnę  szkoda zachodu i czasu , ja zawsze łączę takie rodzinki w kwietniu na siłę ,  tylko z silniejszymi rodzinami i silniejsze wiadomo mogą więcej  i załatwiają wszystko bez kłopotu wytłuką strutowiałą matkę :D

No widzisz ....

Każdy robi po swojemu .

Ja w kwietniu nie łączę nic z silnymi rodzinami  , tylko z innymi słabymi .

Dwa dni temu łączyłem właśnie cztery bezmatki i jeszcze dwie rodzinki z trutowiejacymi matkami gdzie czerw był zwarty, ale ok 10-15% czerwiu było już garbatego .

Wcześniej nie było u mnie pogody na grzebanie w gniazdach .

Wiedziałem , że matek z pszczołami nie ma więc łączyłem tradycyjnie . Krople miętowe +gazeta .

Dwie strutowiałe matki wyeliminowałem przed łączeniem .

Gdybym miał wątpliwości czy matka gdzieś jest  , to odymiłbym dobrze pszczoły i wytrzepałbym wszystko

nie na płachtę , tylko gdzie popadnie na uboczu pasieki .

Bałbym się łączyć rodzinkę ze strutowiałą matką .

Pszczoły bywają czasem  głupie i nawet skazane na zagładę będą do końca szanować swoją czerwiącą (trutowo) matkę .

A o tej porze roku nie chciałbym żeby mi zaciupały pełnowartościową matkę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiego przypadku żeby mi zaciukały normalną a nie strutowialą matkę :D Ale ostrożności nigdy za wiele  :D bo wszystko może się zdarzyć ? I tak ja Darek pisał zawszę stawiam strutowiałą rodzinę w nowym miejscu czyli na miejsce zdrowej rodziny  na górę na gazetę lub pasek folii na dwa dni , ale po dwie boczne uliczki z każdej strony zostawiam otwarte jeżeli używam folii bo czasami gazet brakuje w pasiece :D Ale to są drobne uwagi nie rzutujące na hodowlę z jedynie jakieś własne przyzwyczajenia  :D I każdy robi po swojemu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.