Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wielkość gniazda późnym latem


Recommended Posts

może nie w temacie dokładnie ale o zimowli

problem taki po nawłoci zostało nie odwirowanych sporo ramek nie zasklepionych 

i pytanie czy dobrym pomysłem jest na gniazdo dać powałkę z otwartym pająkiem i na to korpus nie ubity z tymi ramkami ?

czy to przeniosą do gniazda?

czy może lepiej te ramki dać do korpusu jako poducha ?

powoli sonie do gniazda przeniosą

a ja spokojnie mogę zakładać podkarmiaczkę powałkowa

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, ikop74 napisał:

Góra 7 ramek niemal całych zasklepiona, ta z brzegu zapełniona w 1/4. Na dole w środku 3 ramki z czerwiem, po bokach po dwie ramki też prawie całe

W dadantach 1/2 zawsze interesuje mnie czy górny korpus jest zalany pokarmem, dolnego nie sprawdzam, tylko ja zimuje na pełnych korpusach tj na 2 lub 3 razy 10 ramek, zalanie ramek do samej dennicy jest błędem, pszczoły muszą mieć miejsce na uwiązanie kłębu.

Link to comment
Share on other sites

Iwono wiem, że ma pani książkę dr Liebiga. Tam jest stosowny rozdział. Tyle w temacie ujmowania ramek na zimę.

 

Co do wszelakich filmów to nie rozmiar ramki a zasada ważna. Ta brzmi: dużo pszczoły, dużo zapasów, najlepiej młoda matka (ze starą zdatną jakoś ujdzie ostatecznie), waroza stępiona przed wychowem pszczół zimowych (te na aktualne warunki klimatyczne większości Polski gryzą się we wrześniu!) w miarę niebrudne plastry oraz  zostawić pszczoły samym sobie. Nic już im nie mieszać w ramkach, napewno nie ujmować!

Na otwartej dennicy osiatkowanej w zimie, na ramkach pleśni nie będzie. Górę zamknąć na szczelno aby cugu nie było. 

Edited by tikcop
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, mirek. napisał:

może nie w temacie dokładnie ale o zimowli

problem taki po nawłoci zostało nie odwirowanych sporo ramek nie zasklepionych 

i pytanie czy dobrym pomysłem jest na gniazdo dać powałkę z otwartym pająkiem i na to korpus nie ubity z tymi ramkami ?

czy to przeniosą do gniazda?

czy może lepiej te ramki dać do korpusu jako poducha ?

powoli sonie do gniazda przeniosą

a ja spokojnie mogę zakładać podkarmiaczkę powałkowa

Ja stawiałem korpus z ramkami miodu do pobrania na powałkę z otwartym pajączkiem, bo nie miałem miejsca upchnąć do gniazda (część upchnąłem). Również w lipcu jak rozpędziłem trutówki z jednego ula. Oczywiście przeniosa, ale to musi być zaraz po ułożeniu gniazda, bo jak już podlejesz syropem to nie za bardzo. A jak już dobrze podlejesz to może być w drugą stronę. Jak masz miejsce to bezpośrednio do ula w górny korpus w środek. 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, daro napisał:

A mi zawsze tłumaczyli że w sierpniu.

 Oczywiście główna populacja wygryza się w sierpniu, ale około 40% pszczół wygryzionych w lipcu wchodzi w skład kłębu zimowego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.