Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zimowanie na nawłoci


joasia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do kolegów , którzy zimują pszczoły na nawłoci.W tym roku po raz pierwszy stoję w miejscu gdzie główne pożytki to lipa i nawłoć, a ponieważ w moim terenie nawłoci nie ma , więc temat dla mnie do tej pory tylko teoretyczny. 3 września wybrałam miód, nawłoć przyschła, więc zaczęłam karmienie, 3kilo cukru. Po 4 dniach pojechałam sprawdzić i okazuje się że ule są zalane do ostatniego oczka. Wyciągnęłam po dwie ramki i włożyłam w środek gniazda susz, aby dać jeszcze matce możliwość manewru i znowu kiepsko. Wczoraj przegląd i wszystko zalane. Rodziny praktycznie bezczerwiowe, pokarmu dużo za dużo. Dodam że rodziny są bardzo silne, przygotowane do zimowli na 10-11 ramkach dadant(łączone). Co w tej sytuacji zrobić???Nawłoć jeszcze pasami w zacienieniu pięknie kwitnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie wiem co w tej chwili robić, czy odbierać dalej ramki i wrzucać susz czy zostawić takie zalane?Bo że na nawłoci zazimuję to wyczytałam że nie problem. Jeśli zostaną na tak dolanych ramkach , to będzie im w zimie mocno od nich zimno :( . Pod tym względem nie wiem co zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie robić pszczoły na nawłoci dobrze  zimują , to że nie zasklepiony miód , to pszczoły je specjalnie nie sklepią bo liczą że jeszcze coś doniosą , a w komórkach może być już gęsty odparowany miód , ewentualnie możesz dokarmić gęstym syropem żeby uzupełniły stan w komórkach i zasklepiły. Sezon rabunkowy w pełni. Jak tego nie zrobisz to Ci mogą wyszukać w okolicy jakiś nie leczony na warozę ul i przynieść z niego zapasy , oczywiście razem z warozą z tego ula. To że będzie im zimno od nie zasklepionych ramek to nieprawda , tak samo jest im zimno od całkowicie zasklepionych plastrów , to nie ma żadnego znaczenia , ważne  aby tylko był pokarm w tych ramkach.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się bardzo to określenie że "pszczoły liczą że jeszcze coś doniosą". :D 

Joasiu mądrzy ludzie twierdzą że dużo lepszy do zimowli dla pszczół jest cukier niż miód nawet nektarowy.Ja doradzałbym zrobić tak żeby w tej nawłoci było jaknajwięcej cukru,inwertu zależy czym tak karmisz.

Wcale nie twierdzę że pszczołom coś będzie piszę tylko co wiem.

Do zimy jeszcze kawałek czasu to pszczoły powinny zrobić miejsce do uwiązania kłębu.Pozdrawiam Piotr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę ,że to co pisze Joasia 10-11 ramek Dadanta na zimę o o dużo za dużo. Może sie mylę ja nie mam Dadantów tylko warszawskie zwykłe i zostawiam swoje pszczółki na 7- max 8 ramkach na zimę zalane 12kg cukru. Na wiosnę nie mam problemów, nie muszę ujmować i zawężać gniazd tylko czasami muszę poszerzać,daję wtedy w pierwszej kolejności nadstawki z otwartą 1 uliczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.