Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Projekt "Bzykająca Przyczepka - edukuje"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Jestem obecnie w trakcie przygotowywania się na wiosnę do wizyt u dzieci w szkołach i przedszkolach. Wymyśliłem sobie to tego projektu prostą nazwę, "Poznaj pszczoły". W skrócie opowiem wam co chcę uzyskać. Proszę o wasze opinie jak wy to widzicie. Każda opinia jest ważna więc śmiało piszcie.

Cel:

1.Pokazanie dzieciom i młodzieży świata pszczół. Pokazanie różnic jak wygląda pszczoła, a jak osa, szerszeń, trzmiel i bąk, bo w mojej opinii zarówno dzieci jak i dorośli niezbyt potrafią odróżniać te stworzenia. Edukacja jak wiemy jest potrzebna w naszej dziecinie a jeśli uda się "zasiać ziarno" to może gdzieś wykiełkuje. 

2. W ciekawy sposób przekazana wiedza może za pośrednictwem dzieci dotrzeć również do dorosłych i wpłynąć na ich postrzeganie pszczół. Jak wiemy jednak na każdą osobę działa język korzyści, dlatego dla rodziców chciałem przygotować ulotki na temat właściwości produktów pszczelich i ich wpływu na zdrowie dzieci i ich samych.

3. Stworzenie serii ulotek i materiałów pomocniczych z których mogliby korzystać również inni pszczelarze chcący edukować najmłodszych w swojej okolicy. Nie od dzisiaj wiadomo że edukując innych sami uczymy się najlepiej.

 

Podczas ostatnich wizyt jakie mam za sobą prezentacja multimedialna sprawdziła się, pokazanie ula, ramek, odlewanie świec z wosku no i punkt kulminacyjny to było dotknięcie żywych trutni. W tym projekcie chciałbym zostawić coś jeszcze co zapadnie w pamięć i usprawni prezentacje.

Tutaj macie jak to wyglądało ostatnio http://www.slezanskiemiody.pl/index.php/inicjatywy/itemlist/category/134-edukacja-najmlodszych

 

Jest to tylko wstępny zarys tego projektu. Chciałbym żebyście powiedzieli jak wy widzicie taki projekt. Jakie macie pomysły na edukację widzianą w ten sposób i najważniejsze pytanie jak zachęcić pozostałych pszczelarzy do takiej formy promocji naszych pszczółek.

 

Pozdrawiam,

Daniel

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spotkaniach z dziećmi też mówię to czego dzieci chcą słuchać, a przyznam , że zadają nieraz bardzo ciekawe pytania. Co innego mówię a raczej innym językiem 3-4 latkom a uczniom klas 1-3..Cieszę się, że zapraszają mnie do szkół i przedszkoli w okolicy a ja mogę przybliżyć swoją pracę i bardzo ważną rolę pszczół w naszym życiu. Dzieci dziwią się, że miód tu nie jest najważniejszy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota .
O Danielu i Bożenie jest już głośno , ale nie osiadają na laurach , tylko tym bardziej udzielają się edukując społeczeństwo .
Zachęcam i innych to takiej formy kontaktu z naszymi potencjalnymi klientami i nie tylko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie . Problem - nie ma klienta a skąd on ma być ? W klasie mojej córki na pytanie kto jadł miód na 30 dzieci 3 ręcę w górze. !!!!

To jak dorosła Zosia , Franek kując sobie coś słodkiego ma wybrać miód zamiast Masłelli  czy innego gówna z margaryny z cukrem ?

To nie jest działanie na już , bo jutro mama kupi miód. To działanie na kiedyś. :D

Ja nawet kupuję chleb i masło. :D Walczę ze stereotypem produktu leczniczego - miód to elitarny słodzik do kawy , herbaty ,ciasta. No i widzę co pszczoły robią w swoim otoczeniu z roślinami kwiatowymi innymi owadami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lekcji myślałem jeszcze zabierać ze sobą roll-upy, jeden ze zdjęciem pszczoły i opisem jak pszczoła oddziałuje na świat a na drugim produkty pszczele. Ciekawą rzeczą do zabrania będą również gablotki z owadami. Jeśli projekt ruszy w sezonie to myślałem też zabrać ul jedno lub 2 ramkowy. Najbardziej jednak chciałem was prosić o podpowiedz jak wg. was mogłaby wyglądać druga ulotka z produktami pszczelimi. Na trzeciej ulotce można by opisać jak pomagać pszczołą np: poprzez sadzenie kwiatów czy ustawianie pojemników z wodą.

 

Chciałbym żeby każdy z was napisał coś od siebie i coś podpowiedział bo każda informacja jest ważna. Wkrótce opiszę dlaczego mi na tym tak zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lekcji myślałem jeszcze zabierać ze sobą roll-upy, jeden ze zdjęciem pszczoły i opisem jak pszczoła oddziałuje na świat a na drugim produkty pszczele. Ciekawą rzeczą do zabrania będą również gablotki z owadami. Jeśli projekt ruszy w sezonie to myślałem też zabrać ul jedno lub 2 ramkowy. Najbardziej jednak chciałem was prosić o podpowiedz jak wg. was mogłaby wyglądać druga ulotka z produktami pszczelimi. Na trzeciej ulotce można by opisać jak pomagać pszczołą np: poprzez sadzenie kwiatów czy ustawianie pojemników z wodą.

 

Chciałbym żeby każdy z was napisał coś od siebie i coś podpowiedział bo każda informacja jest ważna. Wkrótce opiszę dlaczego mi na tym tak zależy.

Może w hurtowniach pszczelarskich mają jakieś ulotki , jak byłem ostatnio u Łysonia to widziałem różne takie rzeczy które mógłbyś wykorzystać. Natomiast pojemniki z wodą to nie bardzo , bo się pszczoły będą w nich topić.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w hurtowniach pszczelarskich mają jakieś ulotki , jak byłem ostatnio u Łysonia to widziałem różne takie rzeczy które mógłbyś wykorzystać. Natomiast pojemniki z wodą to nie bardzo , bo się pszczoły będą w nich topić.

Pozdrawiam

Tadek

Dzięki za radę Tadek. Moim celem jednak nie jest używanie gotowców z obecnych firm. Wolę coś stworzyć razem z osobami którzy popierają ideę tego projektu. Mam już pierwszą ulotkę, ale narazie jeszcze się nią nie chwalę. 

Jeśli chodzi o wodę to zawsze można do miski wsypać keramzytu i jest piknie :D Chodziło mi bardziej o przekazanie tej informacji dalej :D Czekam na twoje kolejne podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ulotki lepiej zabrać z sobą starą ramkę, krążek wosku, świeczkę zrobioną z wosku, jakiś krem na bazie miodu, drobny sprzęt pszczelarski itp. Dzieci wezmą do ręki, obejrzą, powąchają i lepiej to sobie przyswoją niż oglądanie obrazków. A najważniejsze to pokazać dzieciom pszczoły z bliska, jak chodzą po ramce, jak wygląda ul w środku. Nie można zapomnieć również o miodzie do degustacji

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę Bożena. Jeśli chodzi o ulotki to chciałem wykonać coś co dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu i coś co pokażą rodzicom i da to jednocześnie rodzicom do myślenia.

Jeśli chodzi o samą wizytę to ostatnio robiłem to tak. Na początek robiłem mini pokaz zdjęć, ale po pewnym czasie uważam to za najsłabszą cześć, chodziaż w grupie 3 latków to właśnie zdjęcia najbardziej się podobały. W grupie 4-6 to właśnie ramki z woskiem, wspólne odlewanie świec z wosku oglądanie uli było radochą, jednakże największą radochą były trutnie. A co sądzicie o strojach dla małych pszczelarzy? Ja w tym roku miałem 3 czapki do zdjęć były fajne ale całe stroje byłyby odlotem w kosmos :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę Bożena. Jeśli chodzi o ulotki to chciałem wykonać coś co dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu i coś co pokażą rodzicom i da to jednocześnie rodzicom do myślenia.

Jeśli chodzi o samą wizytę to ostatnio robiłem to tak. Na początek robiłem mini pokaz zdjęć, ale po pewnym czasie uważam to za najsłabszą cześć, chodziaż w grupie 3 latków to właśnie zdjęcia najbardziej się podobały. W grupie 4-6 to właśnie ramki z woskiem, wspólne odlewanie świec z wosku oglądanie uli było radochą, jednakże największą radochą były trutnie. A co sądzicie o strojach dla małych pszczelarzy? Ja w tym roku miałem 3 czapki do zdjęć były fajne ale całe stroje byłyby odlotem w kosmos :D

O Bożenie i jej akcjach edukacyjnych głośno już nie tylko w gminie i powiecie . Nawet w Elblągu w drugim końcu województwa o niej pisują ;)

http://elblaski.mobi/204720,Lekcja-z-pszczelarka.html#axzz3rMFXLiB0

Na pewno Jej rady są bardzo cenne , bo wzięte z własnego doświadczenia ,

 

Pomysł ze strojami bardzo dobry .

Wszystko zależy od tego jaki budżet jest przewidziany dla takiego przedsięwzięcia .

Kolega miał dojście w sklepie , to nieodpłatnie do zdjęcia grupowego w przedszkolu wypożyczył tyle bluz pszczelarskich ilu było przedszkolaków .

Ogólnie dzieci lubią konkursy , rywalizacje  ...

Mam takiego pomysła , żeby na takich spotkaniach robić konkursy .

Pod koniec spotkania zadawać pytania i kto pierwszy zgłosi się i poda dobrą odpowiedź , ten w nagrodę dostanie słoiczek miodu .

Dla pozostałych dzieci obowiązkowo "nagrody pocieszenia" np.pierniczki z miodu w kształcie pszczółki , lub zawieszki woskowe .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Bożenie i jej akcjach edukacyjnych głośno już nie tylko w gminie i powiecie . Nawet w Elblągu w drugim końcu województwa o niej pisują ;)

http://elblaski.mobi/204720,Lekcja-z-pszczelarka.html#axzz3rMFXLiB0

Na pewno Jej rady są bardzo cenne , bo wzięte z własnego doświadczenia ,

 

Pomysł ze strojami bardzo dobry .

Wszystko zależy od tego jaki budżet jest przewidziany dla takiego przedsięwzięcia .

Kolega miał dojście w sklepie , to nieodpłatnie do zdjęcia grupowego w przedszkolu wypożyczył tyle bluz pszczelarskich ilu było przedszkolaków .

Ogólnie dzieci lubią konkursy , rywalizacje  ...

Mam takiego pomysła , żeby na takich spotkaniach robić konkursy .

Pod koniec spotkania zadawać pytania i kto pierwszy zgłosi się i poda dobrą odpowiedź , ten w nagrodę dostanie słoiczek miodu .

Dla pozostałych dzieci obowiązkowo "nagrody pocieszenia" np.pierniczki z miodu w kształcie pszczółki , lub zawieszki woskowe .

 

 

Dzięki za raby Robert.

Jeśli chodzi o finansowanie to zamierza zrobić taki sam numer jak ostatnio :D Nie chyba nie nazwę projektu "Poznaj Pszczoły" tylko "Bzykająca przyczepka - edukuje"

 i wykorzystam sukces poprzedniego projektu do zebrania funduszy na zakup stroi dla dzieci, wydanie ulotek, zakup ula pokazowego itd.

Pomysł z konkursem jest bardzo dobry. Na pewno go wykorzystam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za raby Robert.

Jeśli chodzi o finansowanie to zamierza zrobić taki sam numer jak ostatnio :D Nie chyba nie nazwę projektu "Poznaj Pszczoły" tylko "Bzykająca przyczepka - edukuje"

 i wykorzystam sukces poprzedniego projektu do zebrania funduszy na zakup stroi dla dzieci, wydanie ulotek, zakup ula pokazowego itd.

Pomysł z konkursem jest bardzo dobry. Na pewno go wykorzystam :D

:) BZYKAJĄCA PRZYCZEPKA-EDUKUJE brzmi moim zdaniem nieco dwuznacznie. Nie wszystkim rodzicom może się spodobać.

Mnie nazwa akurat ubawiła. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daron dzięki za opinie :D Nazwa musi właśnie być chwytliwa, a przy okazji wraca do udanego projektu, co pokazuje ludziom że cel zostanie wykonany, a oni otrzymają nagrody za które płacą :D Kolejnym plusem że mam już stronę www.bzykajaca-przyczepka.pl w której opisany jest ostatni projekt i nie będe musiał tworzyć nowego tworu bo to i kosztuje i zajmuje czas.  Rodzice nie będą finansować tego projektu, tylko będą wiedzieli że przyjeżdża pszczelarz, tylko zupełnie obcy ludzie tak jak to było tutaj https://polakpotrafi.pl/projekt/bzykajaca-przyczepka 

 

Jak sądzicie gdzie szukać i u kogo wsparcia medialnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok projekt już zgłoszony i właśnie wpadło mi super pomysł do głowy. Sami zobaczycie jak tylko nagram film promocyjny co mi chodzi po mojej kosmatej głowie :D

 

Polećcie mi proszę producentów strojów z którymi można się dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć z kim się dogadasz ...

Ale chodzi mi po głowie Adamek

Właśnie wczoraj do nich napisałem. Myślę że na start wystarczy 10 kombinezonów dla dzieci. Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj do nich napisałem. Myślę że na start wystarczy 10 kombinezonów dla dzieci. Jak sądzicie?

Mamy niż demograficzny.

Przedszkola i szkoły  świecą pustkami ...

Pewnie na początek 10szt. wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i koleżanki tutaj wstępny zarys tego projektu. Przeszedłem już wstępną weryfikację pozytywnie. Zastanawiałem się czy nie zrobić jako jednej z nagród ula wlkp. Mam wręgi itd. Co o tym sądzicie?

http://www.slezanskiemiody.pl/index.php/inicjatywy/item/112-bzykajaca-przyczepka-edukuje

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Zastanawiałem się czy nie zrobić jako jednej z nagród ula wlkp. Mam wręgi itd. Co o tym sądzicie?

 

Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli a  przyczepka ładna . No i do dzieci najbardziej będzie przemawiał miodek do polizania obowiązkowo

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli a  przyczepka ładna . No i do dzieci najbardziej będzie przemawiał miodek do polizania obowiązkowo

Pozdrawiam

Tadek

Tadek najważniejszy będzie film promocyjny w którym opowiem co chcę zrobić. W dziale na co wydamy fundusze jest opis co i jak. Oczywiście wszelkie produkty pszczele będą do spróbowania, ale dzięki za tą uwagę bo rzeczywiście pominąłem degustacje :D

Poprosiłem o wycenę plandeki do niej 1500 zł .... trochę dużo co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.