Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pyłek i jego poławianie


sok_mir

Recommended Posts

Powałkowy ma kilka zalet względem dennicowego czy wylotkowego:

- pyłek nie ciągnie wilgoci od gruntu

- nie ma możliwości żeby był zalany deszczem

- jest wstępnie podsuszany przez gnizdo

- można go rzadziej odbierać, bo nie pleśnieje

- powierzchnia poławiania zdecydowanie większa niż w wylotkowym /mniejsze korki/

- nie sypie się do niego "syf" z ula

- trutnie przez niego nie przechodzą nie blokując go

- trutnie mają swobodny wylot dołem

- nie trzeba się schylać odbierając pyłek

- główny ruch w ulu idzie górą więc nie martwimy się wykaszaniem trawy

 

Link to comment
Share on other sites

 

24 minuty temu, Krzyżak napisał:

Powałkowy ma kilka zalet względem dennicowego czy wylotkowego:

- pyłek nie ciągnie wilgoci od gruntu

- nie ma możliwości żeby był zalany deszczem

- jest wstępnie podsuszany przez gnizdo

- można go rzadziej odbierać, bo nie pleśnieje

- powierzchnia poławiania zdecydowanie większa niż w wylotkowym /mniejsze korki/

- nie sypie się do niego "syf" z ula

- trutnie przez niego nie przechodzą nie blokując go

- trutnie mają swobodny wylot dołem

- nie trzeba się schylać odbierając pyłek

- główny ruch w ulu idzie górą więc nie martwimy się wykaszaniem trawy

 

Cały ruch musi iść przez ten poławiacz (powałkowy) no ewentualnie trutnie dołem. 
A jak z pracą podczas przeglądów? 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Krzyżak napisał:

Puszczasz pszczoły górą po przewozie na nowe miejsce, a za trzy dni dolny wylot otwierasz na 5cm.

Przy przeglądzie trzeba zdjąć jak każdy korpus.

i po 3 dniach każda pszczoła z pyłkiem idzie dolnym wylotem otwartym na 5 cm. :)  

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, Turqs napisał:

i po 3 dniach każda pszczoła z pyłkiem idzie dolnym wylotem otwartym na 5 cm. :)  

Zdaje Ci się czy przetrenowałeś ?

 

31 minut temu, Turqs napisał:

to wygląda interesująco. 
http://pasiekawilka.pl/polawiacz-powalkowy/ 

 

A na co ten trójkąt ?

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Krzyżak napisał:

Zdaje Ci się czy przetrenowałeś ?

 

 

A na co ten trójkąt ?

Wyciągam wniosek. Przy kilkudniowym ciągłym poławianiu pszczoły zaczynają przynosić mniejsze obnóża. By udało im się je wnieść do ula. Sprytne sa... 
"trójkąt" to płytki strącające obnóża. 
Podzielisz się jakich poławiaczy powałkowych używałeś? Temat interesujący :)  
 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Nacek napisał:

Mi chodzi przede wszystkim o jakość aby nie był z ?? Mirek pamiętasz  co mówił litwin w Burzeninie?  

Tak tak pamiętam ;)

Należy też przy takim poławiaczu pomyśleć o dobrej wentylacji w daszku. Bo podczas odparowywania nektaru sporo wilgoci idzie w górę ula. W koszyku na pyłek pepsza chyba była by blacha a nie siatka. Gdzieś w sieci jest opis takiego poławiacza z jakiegoś wiekowego opracowania lecz tam była jedna wąska płytka stracajaca. A przy zastosowaniu dwóch w litere V będzie wydajniejsze wy mojej ocenie. 

Link to comment
Share on other sites

Może trochę prowokacyjnie napiszę dla wywołania dyskusji ?

Przyznam się szczerze , że nie bardzo rozumiem doh.gif czemu tak wszyscy chcą poławiać ten pyłek ? Czy Wszyscy Koledzy  mają problem z dostępnością pokarmu białkowego dla pszczół , jak niektórzy Koledzy ze Śląska czy terenów z wielkimi monokulturami rolniczymi ? Przyznam się ,  że nie poławiam pyłku dla pszczół na zapas do podawania wiosennego , bo nie zauważam u siebie takiej konieczności , żeby uzupełniać go wiosną. Kilka metrów od uli mam posadzone dużo leszczyny i wierzb i dużo różnych krzewów i poszycia , które wczesną wiosna dostarczają pyłek  Ale może oczywiście niektórzy muszą to robić bo mają ubogi teren w ten pokarm na wiosnę ?

Druga sprawa pyłek na sprzedaż ? Nikt z klientów nie pyta się o pyłek u mnie ? I może to sprawa zawalenia marketingu z mojej strony , ale też nie bardzo wierzę w tą korzyść dla człowieka ze spożywania pyłku pszczelego. Bo jak pisze Prof. Bogdan Kędzia przyswajalność pyłku kwiatowego przez system trawienny człowieka jest minimalna wynosząca kilka procent i czy warto tak nadwyrężać nasze pszczoły do tego celu ? Może zawodowcy dla kasiorki to muszą robić żeby wyjść na swoje ? Czego oczywiście nie neguję ich wybór ? Ale ja nie muszę ?

Co innego pierzga , ta jest już w większym procencie przyswajalna i pierzgę dla własnych celów pozyskuję z wycofywanych ramek późnym latem.

Ale nie bierzcie togo do siebie , to jest mój wybór smile3.gif.  Ale ja w przypadku braku pyłku dla pszczół raczej postawił bym na nasadzenia poprawiających bazę pyłkową , niż kombinował w budowę coraz to doskonalszych poławiaczy czy suszarek pyłku , bo to większy zawsze kłopot i dodatkowy koszt. ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tadek11 said:

Może trochę prowokacyjnie napiszę dla wywołania dyskusji ?

Przyznam się szczerze , że nie bardzo rozumiem doh.gif czemu tak wszyscy chcą poławiać ten pyłek ? Czy Wszyscy Koledzy  mają problem z dostępnością pokarmu białkowego dla pszczół , jak niektórzy Koledzy ze Śląska czy terenów z wielkimi monokulturami rolniczymi ? Przyznam się ,  że nie poławiam pyłku dla pszczół na zapas do podawania wiosennego , bo nie zauważam u siebie takiej konieczności , żeby uzupełniać go wiosną. Kilka metrów od uli mam posadzone dużo leszczyny i wierzb i dużo różnych krzewów i poszycia , które wczesną wiosna dostarczają pyłek  Ale może oczywiście niektórzy muszą to robić bo mają ubogi teren w ten pokarm na wiosnę ?

Druga sprawa pyłek na sprzedaż ? Nikt z klientów nie pyta się o pyłek u mnie ? I może to sprawa zawalenia marketingu z mojej strony , ale też nie bardzo wierzę w tą korzyść dla człowieka ze spożywania pyłku pszczelego. Bo jak pisze Prof. Bogdan Kędzia przyswajalność pyłku kwiatowego przez system trawienny człowieka jest minimalna wynosząca kilka procent i czy warto tak nadwyrężać nasze pszczoły do tego celu ? Może zawodowcy dla kasiorki to muszą robić żeby wyjść na swoje ? Czego oczywiście nie neguję ich wybór ? Ale ja nie muszę ?

Co innego pierzga , ta jest już w większym procencie przyswajalna i pierzgę dla własnych celów pozyskuję z wycofywanych ramek późnym latem.

Ale nie bierzcie togo do siebie , to jest mój wybór smile3.gif.  Ale ja w przypadku braku pyłku dla pszczół raczej postawił bym na nasadzenia poprawiających bazę pyłkową , niż kombinował w budowę coraz to doskonalszych poławiaczy czy suszarek pyłku , bo to większy zawsze kłopot i dodatkowy koszt. ?

Tak też myślałem sobie i wysadziłem 2500 krokusów niestety największą korzyść z sadzenia mieli inni tzn myśliwi czy nawet kłusownicy i te pier....e czarne warchlaki które zryły wszystko i zżarły.  Max tempe stworzenia bo wycieli coś koło 20 sztuk i te nawet niespecjalnie uciekały - tak z opowiadań myśliwego. Powiedzieli że to dobry patent w sumie takie wysadzenie cebulek do gleby. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Niewykorzystanie potencjału uważam za złą praktykę  ;)

Dodatkowy zysk można przeznaczyć na jeszcze większą dbałość o nasze podopieczne. A chociażby na zakup sadzonek i koło się napędza ;)

Lub rozdać i wesprzeć innych. 

A tak co? Nie poławiamy to poprostu mniej będą nosić pyłku a to jak już wspomniałem niewykozystany potencjał. 

Wiadomo to jest moje zdanie. 

Zaraz ktoś powie, że pyłek to kosztem miodu. Coś za coś ;)

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

Tadek pytałeś poco poławiać pyłek, oczywiście że na sprzedaż. W tym roku sprzedałem swój, kolegi i jeszcze zabrakło?Twierdzisz że nie wszyscy muszą poławiać i ja się z tym zgadzam, powiem więcej, im mniej pozyskają inni tym lepiej dla mnie,  bo drożej sprzedam?. Pasieka to dla mnie główne zajęcie dające dużo frajdy oraz powaźne źródło utrzymania. 

Mirek pojedyńcza płytka to tak jak mówisz stanowczo za mało, ten układ w v jest o wiele lepszy po pierwsze pszczoły nie będą się tak bardzo tłoczyć a po drugie pyłek będzie bardziej równomierne rozłożony w szufladzie. Z tą wentylacją to masz rację, myślę że od góry musi być siatka i pożądana wętylacja w daszku a czy od gniazda aż tak szczelnie odgradzać, tego nie wiem, trzeba by było przetestować.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

A i jeszcze jedno, Tadek aby poprawić przyswajanie pyłku przed spożyciem należy go odpowiednio przygotować, najlepiej spożywać świeży, ewentualnie tylko zamrożony. Do handlu niestety z wiadomych względów musi być suszony.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Nacek napisał:

a czy od gniazda aż tak szczelnie odgradzać, tego nie wiem, trzeba by było przetestować.

Bardziej chodziło mi o sam pojemnik na pyłek a nie o odgrodzenie od całego gniazda. 
Nie wiem czy widziałeś Ignacy ten film od ok 6 min mowa o poławiaczu powałkowym prostym. Wiekowy film ale czy w pszczelarstwie aż tak wiele się zmienia? Można poddać pod wątpliwość czas jaki pozyskany pyłek może zostać w poławiaczu.



Ciekawi mnie co z pyłkiem który zostanie wniesiony do gniazda (płytki nie strącają 100% obnóży) jeśli będzie krata odgrodowa to ten pyłek zostanie w miodni? 

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

Wiesz  Mirek najlepiej przekonać się na własnej skórze ale skoro ktoś w ten sposób poławia to znaczy że się da. Ja myślę że dać jakąś przegrodę zostawiając przy bocznych ścianach przestrzeń do przechodzenia pszczół i wętylacji gniazda a samą szówladę zrobić przewiewną i umieścić ją tak 0,5 do 1cm nad nią. Myślałem o sklejce ale argument przedstawiony w filmie przemawia za blachą, od biedy można by użyć folji. Trzeba zrobić prototyp i wiosną przetestować. Najgorsze że ewentualne błędy można skorygować dopiero za rok, dlatego dobrze było by zkożystać z doświadczeń innych.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
7 godzin temu, Beeman napisał:

Dzis byla piekna pogoda. Pszczoly obladowane pylkiem w wiekszosci żółty. Jednak co jakis czas pszczoly ladowaly z przepieknym szafirowym kolorem. Z jakiej rosliny ten pylek?

Może z cebulicy ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.