Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rekomendowane odpowiedzi

Zwróciłem się z zapytaniem do

Instytutu Ogrodnictwa
Zakładu Pszczelnictwa
Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich
ul. Kazimierska 2, 24-100 Puławy
tel. 81/886 42 08 lub 603689041

A konkretnie za pośrednictwem naszego forumowicza doktora Dariusza Tepera dotarłem do dr Ewy Waś ,
która wykonuje w instytucie  badania wosku

Pani doktor pisze :
"kilka inforamcji dotyczących badań wosku, wykonywanych w naszym Laboratorium.
Wosk badamy jedynie pod kątem zafałszowań parafiną.
Koszt takiej analizy dla jednej próbki wynosi 300 zł (brutto), a do badań potrzebuję 50-100 g wosku, jeśli chodzi o węzę, to kawałek 10x10 cm wystarczy.
W sprawie badań na zgnilca, proszę kontaktować się z dr Krystyną Pohorecką z Instytutu Weterynarii w Puławach."

Tak , że jeśli ktoś jest zainteresowany takim badaniem , to w Puławach można  badanie na zafałszowanie parafiną zlecić .

W międzyczasie postaram się skontaktować z dr Pohorecką w sprawie badań pod kątem obecności Paenibacillus larvae
Chyba , że ktoś ma wiedzę na temat takich badań i ich kosztów z pierwszej ręki , to proszę o podzielenie się tą wiedzą .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cennik badań pod kątem obecności przetrwalników zgnilca na stronie PiWet PIB
 

Poz. zakład nazwa cena

 

503 ZCHP ZCHP/PB-09 Wykrywanie Paenibacillus larvae metodą PCR 153,00zł.

 
 

504 ZCHP ZCHP/PB-02 Wykrywanie Paenibacillus larvae w czerwiu pszczoły miodnej 53zł.

 
 

505 ZCHP ZCHP/PB-03 Wykrywanie Paenibacillus larvae w miodzie (zapasach pokarmu) 60zł.

 
 

506 ZCHP ZCHP/PB-04 Wykrywanie Paenibacillus larvae w wosku pszczelim 60zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na zapytanie dostałem odpowiedź od PIWet-PIB na zapytanie w sprawie badań wosku pod kątem badań na obecność Paenibacillus larvae (zgnilec)

"Szanowny Panie,
Na naszej stronie internetowej www.piwet.pulawy.pl w zakładce "badania usługowe; umowy na badania; umowa na świadczenie jednokrotne" jest do pobrania formularz umowy na badania.
Proszę wypełnić tę umowę jako Zamawiający w tych polach, które Panu są potrzebne.
Pozostałe informacje np. wybrana metoda/procedura badawcza, termin realizacji, wypełnimy my i odeślemy zwrotnie ten formularz.
Umowę należy dołączyć do próbek i wysłać do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego
na adres: Al. Partyzantów 57, 24-100 Puławy.
Fakturę za badania wyślemy pocztą po zakończeniu badań.
Może Pan również skorzystać z elektronicznej drogi otrzymania wyników, należy zaznaczyć to w umowie w odpowiednim paragrafie (par. 6).
Zapraszam do współpracy

Z poważaniem
Elżbieta Franas  - kierownik Centralnego Punktu Przyjęć Próbek PIWet-PIB
"

Próbki poszły w tym tygodniu kurierem  .
Zobaczymy ile będzie trwało badanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Próbki pobrałem  z różnych losowych opakowań węzy , wymieszałem i wysłałem do badań .
Po powrocie z urlopu miałem już w skrzynce pocztowej wyniki .
Zgodnie z oczekiwaniem wyniki były ujemne .
Węza jest w porządku :)
 

Obraz (80)-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wykładu tego pana, na ten sam temat będzie można posłuchać na 9 konferencji w Pszczelej Woli w piątek 2 II w godz 15-17

I oczywiście będzie można zadawać dodatkowe pytania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Można kupić i drogą węzę z parafina , lub cerezyną . Rynek jest tym zarzucony !

Byłem niedawno u Adama Jakubowskiego znanego jako Adamjaku.

To co pokazywał , to aż się nie chce wierzyć .

Pszczelarze przywożą swój wosk ze swoich plastrów , a po powolnym wystudzeniu okazuje się , że kilkadziesiąt procent potrafi być wosku ziemnego , lub parafiny .

Skąd ? Oczywiście z węzy .

Po podwórku w każdym kącie walają się u niego dziesiątki kilogramów takich "wosków" .

Pokazał sztabkę wosku , którą przysłał mu klient .

100% wosk ziemny . A tak ładny , że gdyby mi ktoś wcześniej przyniósł na wymianę , to bym łyknął .

Dlatego już nie wymieniam , ani nie kupuję wosku od nieznajomych .

vszu82 też się w tym roku naciął na OLX kupując taki "wosk" .

Trzeba przestać patrzeć , że są straty na miodzie i pakować ile się da do uli węzy do odbudowania .

Do tego stale 1-2 ramki pracy w ulu .

Swój wosk . Zwłaszcza dziewiczy jest w tych czasach na wagę złota !

Przeniosłem tutaj odpowiedź na temat dotyczący wosku :) Bo jest to bardzo ważna sprawa bo najnowsze badania są zatrważające jak daleko zafałszowanie wosku może wpływać na rozwój i zdrowie rodziny. Chyba i ja zacznę zbierać u siebie swój woski i dawać do Adama do przeróbki na węzę :D 

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Chyba i ja zacznę zbierać u siebie swój woski i dawać do Adama do przeróbki na węzę :D

Masz go (Adama )  w sumie tuż za miedzą :lol:

Ale jak go pytałem gdzie dokładnie mieszkasz , to nie wiedział.

A ja kontaktu do Ciebie nie miałem wtedy przy sobie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ja mam z pasieki mojej do Adama około 8 km. :D . Ale mieszkam gdzie indziej niż mam pasiekę i pracownię  :D 

A odnośnie węzy to ma trochę drożej , niż załatwia to moje Stowarzyszenie :) i stąd nie raz dylemat , ale cóż pewnie za jakość i pewność z czego wykonana jest węza należny zgodzić się na wyższy koszt , bo jak to Darek mówił tanie mięso psy jedzą :D. Brałem też węzę od Pani Marysi Gębalowej jak mi zabrakło latem , i też w sumie nie była zła tylko trochę grubsza i mniej arkuszy wychodziło w przeliczeniu na  1 kg. :D

Ale od tego roku koniec ! zbieram swój wosk i daję do przerobu :D To takie postanowienie noworoczne  :D 

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem wosk i chce zrobić obieg zamknięty na przyszły sezon mam 118kg (13,5 kg do oddania Łukaszowi wosku z dziewiczego - dzięki za poży) węzy. Na najbliższe trzy lata mam zapas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.