Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

przekładanie do nowych uli


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sie dowiedzieć kiedy można przełozyć pszczoły do nowych uli bo w dwóch z (osb) mam straszną wilgoć ,aż czarno .Oblot już był teraz niedawno ,a i w święta ma być ciepło i po też to pomyślałem że może je przełożę czy to nie za wcześnie . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 3 dni temu z podobnego powodu . Mysz wyrypała dziurę w daszku. Temp min. 10 stopni inaczej można przeziebic matkę.Ul do ula na szczlinę folię , gazetę by nie dajBoże spadła .Ramki w tej samej kolejności .

OSTROŻNIE ACZ SZYBKO. Wilgoć gorsza niż taka rewolucja. Ale ciepło ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze zwróć uwagę aby była bezwietrzna  i słoneczna pogoda wtedy można przekładać i w niższej temperaturze , ale powyżej 10-12 stopni powinno być i ważne aby wszystko przygotować i zrobić to sprawnie i szybko i staraj się nie zamieniać kolejności ustawienia ramek w ulu. Darek dobrze pisze wilgoć i grzyb są groźniejsze od chwilowego ochłodzenia trwającego kilkanaście sekund , bo jak długo będziesz przekładał ramki ??? przeglądu i oglądania ramek i  szukania matki nie rób jak nie będzie  minimum +16-17 stopni C.

A i jeszcze poczytaj trochę o zapewnieniu wentylacji w ulu bo zdaje się że o tym zapomniałeś i w nowych ulach zapewnij rodzinom odpowiednią wentylację bo jak nie to w nowych ulach będzie to samo co w starych jak pszczoły szczelnie pozamykasz i nie zapewnisz im odpowiedniej wentylacji. Na naszym forum o tym pisaliśmy a jak nie wiesz jak to prawidłowo zrobić to pytaj tylko opisz swoje ule i jak je ocieplasz.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ule te co mam to robiłem sam z osb według starych uli (dadant) ,bez żadnych dennic osiatkowanych ,bez powałek tylko beleczki .Ocieplam poducha z sieczką na górze ,a z boku zatwór ze sklejki plus płyta miękka 2 cm.Chcę przełożyć je do uli ze styroduru ,dennice z pajączkami i chcę zastosować powałki z pajączkami do wentylacji .Według mnie chyba powałka lepsza od beleczek bo gniazdo nie jest tak zabite na głucho i pszczoły mogą chodzić u góry .Czekam tez na pogodę lepszą po świętach ma być ciepło ,a pasiekę mam osłonietą to wiatru nie ma za :D bardzo . :D  :D  :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ule te co mam to robiłem sam z osb według starych uli (dadant) ,bez żadnych dennic osiatkowanych ,bez powałek tylko beleczki .Ocieplam poducha z sieczką na górze ,a z boku zatwór ze sklejki plus płyta miękka 2 cm.Chcę przełożyć je do uli ze styroduru ,dennice z pajączkami i chcę zastosować powałki z pajączkami do wentylacji .Według mnie chyba powałka lepsza od beleczek bo gniazdo nie jest tak zabite na głucho i pszczoły mogą chodzić u góry .Czekam tez na pogodę lepszą po świętach ma być ciepło ,a pasiekę mam osłonietą to wiatru nie ma za :D bardzo . :D  :D  :D  

Wszytko byłoby dobrze w tych ulach z osb gdybyś za zatworami zostawił tzw komin wentylacyjny.PK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Temperatura musi być co najmniej 17 stopni , ja też mam zamiar przekładać z dwóch warszawiaków do dadant modyfikowany i czekam na takową. Pozdrawiam

To już druga para kaloszy. Radziłbym jednak poczekać na rozpoczecie produkcji wosku. Nie teraz nawet jak będzie ciepło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak w starym ulu , aby wilgoć znikła a nie myśl o przekładaniu jeszcze teraz . Jeżeli tego nie potrafisz to dopiero w styrodurowych będziesz miał wilgoć jak trzeba ,wspomniesz moje słowa.Dennica osiatkowana nie jest panaceum na wszystkie kłopoty , tak samo jak i powałka . Fakt , beleczki to porażka( moja opinia), ale z nimi rodziny świetnie zimują a jeszcze na nie jak dasz poduchę z sieczką , czego więcej trzeba .     Trzeba wiedzy o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji podczas zimowli+wiedzy o .......  poprawnym przygotowaniu rodziny do zimowli . Popełniłeś błąd( albo kilka) na jesieni .Na przekładanie jest jeszcze za wcześnie, przynajmniej w moich stronach i nie chodzi wcale o zaziębienie czerwiu podczas przekładania .Pośpiech nie jest wskazany.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu nas tyle opinii .Zaobserwuj pszczoły jak zachowują  się na plastrach,czy są jeszcze w kłębie czy raczej grzeją plastry.Temperatura też powyżej 15 c*.Nie wiem skąd się biorą coraz wyższe temperatury przeglądu.Jeśli masz powyżej 15 c* w cieniu pszczoły są po oblocie normalnie pracują i grzeją plastry a nie kłąb spokojnie możesz przekładać baz zbędnego oglądania każdego plastra. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.