Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Izolatory 5 ramkowe


Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś próbowałem w takich ulach izolować kratą matkę na kilku ramkach, ale dałem sobie spokój. Więcej zachodu,roboty z przeglądami, pilnowaniem mateczników rojowych, wypuszczaniem trutni itd, itp, takie tylko babranie się - a miodu i tak wcale więcej nie było, ile miały przynieść to i tak przyniosły tyle samo co inne.

Teraz to u mnie do czerwca pszczoły idą na wspomagany max żywioł rozwojowy. Potem w 1/3 części pasieki matki do izolatora Hmary, potem następna tura 1/3 pasieki, jak pozwoli pogoda i pożytek to wirowanie miodu, walka z warozą, przygotowanie do zimy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam że stosowanie izolatorów 5 ramkowych w ulach WZ nie ma sensu , bo narobi więcej szkód jak korzyści. Trzymałem w tych ulach pszczoły przez kilkadziesiąt lat  i wiem że najlepsze efekty miodności miałem jak w ogóle nie ograniczałem w nich matki w czerwieniu , ul ten jest stosunkowo ciasny i pszczoły potrafią same ograniczyć matkę w tym ulu przez zalanie nektarem wszystkich wolnych komórek gniazdowych które mogła by wykorzystać matka.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi , ale nie wyobrażam sobie jak mógłbym pszczoły pozostawić bez kraty ani żadnego ograniczenia , wyszło by mi bardzo dużo rójek , może kiedyś były inne pszczoły teraz moim zdaniem to się nie sprawdzi izolatory są obudowane kratą metalową , która ma łagodne krawędzie , żaden windur itp. więc uważam że jeśli pszczoła kilka razy przejdzie przez taką kratę  to jej zbytnio nie zaszkodzi a 5 ramek WZ czerwiu nie jest tak mało i ciągle będe mogłb wyjmować ramki zaczerwione z czerwiem poza izolator . W tym roku  sam sprawdzę  jak pszczoły będą pracowały po zastosowaniu takiego izolatora . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za odpowiedzi , ale nie wyobrażam sobie jak mógłbym pszczoły pozostawić bez kraty ani żadnego ograniczenia , wyszło by mi bardzo dużo rójek

Ach gdybyż to takie proste było. Ja wywaliłem w pokrzywy , nawet krat nie mam.

 

że jeśli pszczoła kilka razy przejdzie przez taką kratę  to jej zbytnio nie zaszkodzi

A jak matce się zechce .....

Co do rójek to zamknięcie panny w klatce było by 100 % antykoncepcją ale ,,gdyby nie ta dziura w desce była by Kasia panną jeszcze ,,. :D:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.