Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Optymalna ilość uli w.z. dla amatora ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów !!!!!

 

Na wstępie wyjaśnię że chodzi o czystą amatorszczyznę czyli stosunek kosztów do  pozyskanego miodu, pyłku czy propolisu niema najmniejszego znaczenia. Wszystko wyłącznie na własny użytek. Więcej czy mniej ale stale ( z ewentualnym nadmiarem to już PF. poradzi co zrobić :D mniam)

Chodzi mi raczej o poradę w sprawie przeżywalności i możliwości odbudowy pasieczki.

Mam na razie dwa Warszawiaki i przy takich ulach chciałbym pozostać. Potrafią wiele wybaczyć dyletantowi i dają sobie radę w czasie przymusowej samodzielności.

Mając dwa ule i przykładowo tracąc dwa na zimowli tracę 100% i mam w sadzie dwa zimne trupy. Zamiast miodu lizanie łapy. Sad smutny. Wszystko trzeba zaczynać od nowa.

Mając dziesięć i tracąc przez jakąś cholerę nawet pięć tracę tylko 50%. Z tego zostanie zawsze da się powoli odbudować pasieczkę no i myślę że miodu kapkę.

Ważna jest też czasochłonność. Mieszkam 100km od działki i jak jestem w domu to bywam tam tylko w weekendy a i to nie wszystkie. Jak wyjeżdżam to bywam tam raz na dwa, trzy miesiące.

Przyczyna pytania to fakt że otwiera się możliwość kupna kilu pni w.z. W niedziele jadę je obejrzeć. 

 

Czekam na rady!!! Mile widziane skopanie mi du.ska ( jak mówi moja stopka) jeśli cosik nie tak w mojej logice. :P:D

 

Pozdrawiam Kolegów     hucul

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam z końmi się nie kopie. Jak najbardziej 10 to dasz radę choć przy odległości 100 km wybrałbym swoje dadanty . Warszawiak to taka barć . Co najwyżej rójeki ktoś połapie. Koszty przy pszczołach to raczej czas spedzony a Twoja obecność wiosną najbardziej potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to trochę musi iść na "żywioł i naturę " .

Wz dobry tylko nie z tymi "starymi małymi  " wylotkami .

Na taką gospodarkę ,wylotki szersze i krata pionowa tylko w oczko kawałek gąbki żeby matka nie przeszła ,ramki w gnieździe na zapas i tak .

Gdy będzie pożytek to naniosą jak się nie wyroją to będziesz miał miód ,jak się wyroją zawsze coś zostanie .Zabiegi robisz jak przy każdej innej gospodarce .

Wz według mnie dla takiej gospodarki "od czasu do czasu "najlepszy ,pszczoły jak trzeba się rozwijaja w bok nie muszą grzać kolumny u góry.

Tylko żeby był ponad 15 ramek .

Edit ; nie widziałem wcześniej  postu Darka ale w sumie dadant to też ma możliwości rozwoju na "boki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........Mając dwa ule i przykładowo tracąc dwa na zimowli tracę 100% i mam w sadzie dwa zimne trupy. Zamiast miodu lizanie łapy. Sad smutny. Wszystko trzeba zaczynać od nowa.

Mając dziesięć i tracąc przez jakąś cholerę nawet pięć tracę tylko 50%.........

 

Zły tok rozumowania.

Jeśli będziesz miał jeden ul i go stracisz, to masz 100% strat. Jeśli będziesz miał dziesięć uli i przez "jakąś cholerę" stracisz dziesięć, to również masz 100% strat.

Dla amatora 3 ule będzie w sam raz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warszawiakach to się same chowają aby tylko zwalczać  warozę , to można powiedzieć że są prawie bezobsługowe a te parą litrów miodu to i bez specjalnego zachodu dadzą , oczywiście jak lubisz miód a nie tylko same ukąszenia.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, pnie wciągają :-) Lepiej mieć więcej niż za mało. Amatorowi zawsze jakaś rodzinka wypadnie, z większą ilością może wymieniać czerw zasilać pszczołą i tym samym wzmacniać wybrane ule na główny pożytek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... tok rozumowania.

Dla amatora 3 ule będzie w sam raz.

  

 ...uważam ,dlatego zacytowałem,  na początek pod opiekę wystarczą ......... pomyśleć  ,jak podpowiadał baru, o powiększeniu wylotków , ale aż tak nie jest to konieczne . Kolejne sezony opieki nad .... dadzą najlepszą odpowiedź (ile?) na zadane pytanie . 

   Pamiętaj ,hucule, że po drodze do swojej działki/pasieki - jeśli przez Miechów pomykasz - masz naszą (moją i szwagra) z WZ .....   zawsze możemy wspomóc .

PF 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.