Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Mój pierwszy wymuszony odkład


Rekomendowane odpowiedzi

19e8011e1f6ea014med.jpg

 

Jak na zdjeciu widac, pszczolki mateczke zaczely hodowac, bez pozwolenia.

 

Pszczoly zalewaly mi wszystko nakropem tak ze matka nie miala gdzie czerwic.

Za dorada wstawilem w sobote trzeci korpus. Do gornego wstawilem 2ramki z czerwiem I reszta z nakropem.

W srodkowym tez dwie ramki z czerwiem I reszta wezy do odbudowy.

W dolnym (gniezdzie), zostawilem 1 ramke z czerwiem, ramke pracy, ramki z piezga I pokarmem I weze do odbudowy.

 

Dzis paczac do ula jak tam miodek zauwazylem ten matecznik I kilka komorek w dol pociagnietych ale puste.

Przelozylem ta ramke z matecznikiem I dwie ramki z czerwiem I dwie z pokarmem do nowego ula.

 

Jest szansa ze ten moj odkld wystartuje?

Czemu zrobily matecznik w najwyzszym korpusie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie nastrój rojowy, tylko brak bliskości matki skoro na dole masz gniazdo a do góry dałeś 2 ramki z czerwiem to normalne, że pociągły tam matecznik gdyź w górnych korpusach pszczoły czują się bezmatecznie, więc dostając czerw pociągną sobie matecznik. 

Dobrze, że poszerzyłeś gniazdo dodwajcie węzy bo już za chwilę, nie będą tak ochoczo odciągać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, za daleko od matki, za mało substancji matecznej więc poczuły osierocenie, a że miały czerw to pociągnęły mateczniki ratunkowe. Ja też mam taką sytuację - w miodni pojawiły się jajeczka (zrobiłem bardzo silnej rodzinie drugi wylot nad kratą) i teraz czekam na ul i będą dwie silne rodzinki na grykę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka metoda produkcji matek w obecności starej matki .
Ramkę z larwami , lub nawet jajeczkami podaje się do najwyższego korpusu , żeby pszczoły odciągnęły mateczniki .
Właśnie taką sytuację im stworzyłeś :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co teraz z tak wygryzioną matką - mam matecznik cichej wymiany /na 100% nie rójka, ładnie ciągną węzę i pracują/, jak nie ma przejścia przez kratę odgrodową. Nie unasieni się. Stworzyć jej możliwość wyjścia z górnego korpusu /miodni w leżaku do unasienienia? Czy dać do gniazda i tam niech sobie matkę wybiorą? Lepiej by matka i matecznik były oddzielone kratą czy mogą być razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cichej wymiany często sa razem przez jakiś czas jednak po unasiennieniu świeżej matki zaczynają zaniedbywac matkę starą co prowadzi do jej odchudzenia i śmierci.

 

Jakby były oddzielone kratą od siebie i ta młoda miałaby możliwośc unasiennienia się to myślę. że taki stan (dwóch matek)  obowiązywałby dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w jednym ulu celowo przeprowadziłem cichą wymianę .Matka była tak słaba że nie potrafiła zapełnić 20 ramek Wlkp.pszczołą.Po

zauważeniu mateczników został najurodziwszy matka się wygryzła rujki nie było jutro jadę sprawdzić stan rodzinki i pasieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w jednym ulu celowo przeprowadziłem cichą wymianę .Matka była tak słaba że nie potrafiła zapełnić 20 ramek Wlkp.pszczołą.Po

zauważeniu mateczników został najurodziwszy matka się wygryzła rujki nie było jutro jadę sprawdzić stan rodzinki i pasieki.

Pszczoły głupie nie są i nie chcą iść na śmierć jak czują, że matka już słabnie. Stąd się bierze cicha wymiana,

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W/w odklad chyba przetrwa, ale...

Matka wygryzla sie dzisiaj lub wczoraj, lecz na sasiedniej ramce pociagly jeszcze z 6 matecznikow.

 

Pozostawilem najwiekszy, ktory zostal zasklepiony tez wczoraj lub dzis.

 

Co zrobic? Jego tez usunac czy pozostawic zeby wygrala lepsza matula?

Nie powinny sie raczej wyroic z mlodego odkladu- jak myslicie?

 

Czy jest ktos wstanie ocenic matke z filmu?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedlem dzis zlikwidowac matecznik, ale oczywiscie matecznika juz nie bylo, a nie mozliwe zeby sie matka juz wygryzla skoro zasklepily matecznik w piatek lub sobote, wiec pewnie same zlikwidowaly po wygryzieniu pierwszej matki.

W czym problem? Mam wrazenie ze matka ktora sie wygryzla w piatek lub w sobote wydaje mi sie dzis mniejsza w porownaniu z matka z filmu ktory nagralem w sobote. Mozliwe ze matka zmalala, czy raczej wyklula sie druga I zlikwidowla ta niby wieksza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedlem dzis zlikwidowac matecznik, ale oczywiscie matecznika juz nie bylo, a nie mozliwe zeby sie matka juz wygryzla skoro zasklepily matecznik w piatek lub sobote, wiec pewnie same zlikwidowaly po wygryzieniu pierwszej matki.

W czym problem? Mam wrazenie ze matka ktora sie wygryzla w piatek lub w sobote wydaje mi sie dzis mniejsza w porownaniu z matka z filmu ktory nagralem w sobote. Mozliwe ze matka zmalala, czy raczej wyklula sie druga I zlikwidowla ta niby wieksza?

Raczej ją odchudzają żeby poszła na loty godowe,taka wypasiona jak z filmu toby się nie uniosła :D PK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.