Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czopiarka do korpusów


Krzyżak

Recommended Posts

Ja sporo kleiłem drzwi  , kilkaset na pewno zrobiłem i filągów ( płycin)  do drzwi i prawie mi się nie zdarzyło żeby taki filąg pękł bez frezów na wczepy w miejscu klejenia  , jeżeli tylko drewno jest dostatecznie suche i stosując klej D4 . Ale warunek powierzchnie do klejenia muszą być bardzo równe i z odpowiednią silą ściśnięte ( odpowiednie mocne ściski)  , jeżeli już robimy klejonki to z zachowaniem sztuki dobierania odpowiednio słojów i stosując drewno dobrej jakości. Na wczepy robiłem tylko deski na trepy do schodów z twardego drewna i na blaty do stołów z grubej deski , bo tam trzeba , nie będę opisywał dlaczego bo to inna sprawa nie dotyczy to uli które są użytkowane w wilgotnym środowisku z miękkiego drewna . Łukasz mi już pokazywał swoje pomysły z frezowaniem w jaskółkę i nie odwodziłem go od tego pomysłu bo w sumie to jest dobre rozwiązanie , na pewno lepsze od klejenia do czoła i na wkręty , więc jeżeli ma kasę i chęci to trzeba to popierać. Może i ja sobie kupię podobny zestaw , bo to jest okazja za niewielkie pieniądze robić coś porządnego  co może przy odpowiedniej konserwacji nam się opłacać w postaci dłuższego użytkowania.

Link to comment
Share on other sites

Łukasz no i co żeś narobił?Teraz to już w ogóle chodzi mi po głowie ta frezarka + stół a jeszcze rano to  był tylko luźny pomysł..

Fachowcy niech się jeszcze wypowiedzą jakich frezów użyć do produkcji ramek hoffmanowskich (czopy + boczki)i będzie komplet.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Łukasz no i co żeś narobił?Teraz to już w ogóle chodzi mi po głowie ta frezarka + stół a jeszcze rano to  był tylko luźny pomysł..

Fachowcy niech się jeszcze wypowiedzą jakich frezów użyć do produkcji ramek hoffmanowskich (czopy + boczki)i będzie komplet.

Niektóre frezarki górno wrzecionowe mają w wyposażeniu komplet podstawowych frezów w tym i prostych cylindrycznych , więc przy kupnie trzeba zwrócić uwagę jakie frezy są na wyposażeniu .

Link to comment
Share on other sites

Moja ma chyba 5 frezów, ale muszę dokupić jeszcze odpowiedni na jaskółkę i kupie chyba taki zestaw, nie pieniądze a jest wszystko co potrzeba człowiek się nauczy roboty na takich to się kupi za jakiś czas coś lepszego :D

 

http://allegro.pl/frezy-do-drewna-trzpien-1-4-zestaw-12-szt-792084-i5521705885.html

 

 

Łukasz no i co żeś narobił?Teraz to już w ogóle chodzi mi po głowie ta frezarka + stół a jeszcze rano to  był tylko luźny pomysł..

Fachowcy niech się jeszcze wypowiedzą jakich frezów użyć do produkcji ramek hoffmanowskich (czopy + boczki)i będzie komplet.

 

Poczekaj z 2 tygodnie max aż dam relacje jak to wychodzi, najbardziej chodzi mi o szablon bo strasznie tani 1/3 ceny CMT czy w ogóle będzie trzymał wymiary, niby wielkiej filozofii tam nie ma na filmiku ładnie to wychodzi ale do kamery to zawsze wszystko można zrobić. Najważniejsze jest to że jak się już ustawi szablon te wszystkie ograniczniki żeby się nie ruszał/luzował podczas pracy bo to kupa ustawiania a jadąc hurtem to można sobie bubli narobić orientując się dopiero przy składaniu.  Jak bedzie czas pokaże

 

Aha koszt wszystkiego po małym rabacie to 1020 zł razem z tymi pierscieniami kopiującymi oraz dodatkowymi frezami  

 

I jeszcze jedno do takiego zestawu przydało by sie jeszcze to :

 

http://www.ceneo.pl/33862474

 

Taka ukosnica z posuwem super sprawa ale kosztuje tyle co moja pilarka, na razie mnie nie stać i tak właśnie myślę jak ja potne te moje deski w poprzek z dokładnością do 1mm  chociaż bo to ważne przy ulach  jendosciennych bez felcowych bo na mojej pilarce z liroja to jakoś tego nie widzę :( , ukosnica rozwiązuje ten problem :D

Link to comment
Share on other sites

Moja ma chyba 5 frezów, ale muszę dokupić jeszcze odpowiedni na jaskółkę i kupie chyba taki zestaw, nie pieniądze a jest wszystko co potrzeba człowiek się nauczy roboty na takich to się kupi za jakiś czas coś lepszego :D

 

http://allegro.pl/frezy-do-drewna-trzpien-1-4-zestaw-12-szt-792084-i5521705885.html

Kurcze . . . 12 frezów w ładnej skrzyneczce za 58zl. kassa.gif

A ja głupi za 2 frezy dałem 900zł. . . Na inne już kasy nie starczyło :(

Link to comment
Share on other sites

Słowian

 

Też mam podobny zestaw, ale w metalowej skrzyneczce. Kupiłem na próbę, bo nigdy z takimi maszynami nie miałem doświadczenia i nie wiedziałem co mi będzie potrzebne, a przez pszczoły musiałem go zdobyć :) Jak już kupujesz takie frezy, to min. 8mm trzpień, bo mniejsza szansa, że się urwie podczas pracy i Cię uszkodzi. Podczas frezowania frezem prostym z zestawu musiałem używać trochę siły, aby wwiercić się w powierzchnię, a przy CMT idzie jak w masło. Jakość powierzchni też jest inna, ale pewnie to wiesz. Oczywiście polecam taki zakup, aby poznać co i jak i potem wybrać lepsze i droższe frezy.

 

Jeżeli chodzi o ukośnicę, to mam model wyższy tzn. metabo kgs 254m - zrobiłem z niej piłę formatową. Jakość standardowej tarczy jest bardzo słaba (kupiłem innego chinczyka - Bosch Optiline Wood 254 x 80z i tutaj jakość jest już dobra, dobry kąt natarcia i 80 zębów), bez kalibracji nie osiągniesz kąta prostego, ale to nie jest taki problem. Wadą fabryczną jest padające światło led, moja już po wymianie.

 

Generalnie uważam metabo za słabą firmę pod względem jakości (miałem ich flagową pilarkę za 3k i to był złom z krzywym blatem - oczywiście w mojej opinii) Podobną "jakość" prezentuje makita jeżeli chodzi o pilarki stołowe - luzy, krzywe blaty itp. Oczywiście są też sprzęty od metabo/makity godne polecenia np. 2012 NBX itp.

 

Najśmieszniejsze jest to, że Ryobi za 900zł ma prosty blat, a Metabo nie osiągneło tego przy pilarce za 3k ... Jak padnie mi Ryobi to kupię DeWalta.

Link to comment
Share on other sites

Nie mogę kupić 8mm trzpień czyli te 1/2 cala bo mój szablon ma od "od zęba do zęba" 11,1 mm a jeszcze między szablon a trzpień freza ma wejść ten pierścień dystansowy jak tu :

 

http://allegro.pl/zestaw-pierscieni-kopiujacych-10-sztuk-245122-i6424701512.html

 

Dlatego trzpień musi być 6,35 mm czyli 1/4 " bo zastaje jeszcze prawie 5mm co daje prawie 2,5 mm na ściankę takiego pierścienia kopiującego, jakie tam są obroty nie muszę nikomu mówić, jak by było cieniej można by sobie łatwo dorobić dodatkowy pepek lub nawet kilka bo właśnie mniej więcej na tej wysokości się pracuje z taka frezią  :D 

 

Do tej frezarki mogę dokupić frezy 1/2 " za 80 zł i normalnie je wpiąć bo frezia obsługuje jedne i drugie, ale to do cięższych robót np boczne uchwyty lub wręgi pod ramki do szablonu tego co mam tylko 1/4 trzpień.

 

Na razie pojade na tym badziewiu nie pinjondze a człowiek trochę się oswoji ze sprzętem, jak się stępi na złom i kupię pożadne cmt czy cuś ale tylko pojedynczo i takie co mi będą potrzebne, są nawet z wymiennymi ostrzami frezu, fajna sprawa tylko mam obawy co do wytrzymałości mocowania takiego ostrza do tak małej powierzchni frezu i jego wytrzymałości aby tak samo jak wyżej nie narobić sobie dodatkowych dziur w ciele podczas użytkowania sprzętu :D

 

Kurcze . . . 12 frezów w ładnej skrzyneczce za 58zl. kassa.gif
A ja głupi za 2 frezy dałem 900zł. . . Na inne już kasy nie starczyło :(

 

Jak chcesz rżnąć deche na 10cm wysokości na raz to za wydajność musisz zapłacić :D trza było se kupić górnowrzecionówkę za 350+ to miałbyś frezy po kilkanaście zł ale każda rameczka pojedynczo Panie :D a nie 15 na raz :D twój wybór Robi :D

 

 

Xpand to co proponujesz do precyzyjnego pocięcia desek ok 25-30 cm pod katem 90 stopni ??

Link to comment
Share on other sites

Uważam, że w tych pieniądzach ciężko będzie dostać coś lepszego od tego Metabo KGS 216 M, który podałeś (mogę się mylić, bo dużo nowych chinczyków wychodzi). Oczywiście będziesz musiał ją wcześniej skalibrować, aby osiągnąć kąt 90 stopni - kup sobie kątownik do tego i pamiętaj o wyciągnięciu wtyczki z gniazda przed kalibracją. Kalibruj do tarczy na średnim wysuwie. Piszę na podstawie modelu Metabo KGS 254 M, który mam. Zakładam, że ten mniejszy nie będzie jakoś bardzo się różnił. Tarcza jest mniejsza, to może nawet mniej będzie śmigać na boki :P

Link to comment
Share on other sites

No ale wiesz za dokładność się płaci , jak chcesz mieć dokładność do 1 mikrona ? Ja bym kupił taki zwykły aluminniowy Yato który do celów stolarskich w zupełności wystarczy http://www.wimaspj.pl/narzedzia,Narzedzia_pomiarowe,Katowniki_aluminiowe,YT_7080,katownik_aluminiowy_250mm_YATO

Link to comment
Share on other sites



Cena netto: 2927.93 zł



Jak to mówią kto bogatemu zabroni.Może żona ci przeliczy ile już za włożone pieniądze miałbyś gotowych korpusów i jeszcze nie z tej jak dla mnie nieszczęsnej topoli.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Łukaszu ... Kup ten .http://mmtools.com.p...=7878&cat=485   :D  .

Chyba jednak skuszę się na ten co Robi poleca :D

 Ten kątownik trzy koła co daje razem 4.5 tysiaka.Słowian wszyscy ci tu kibicujemy i ja szczerze życzę,żeby twój wkład pracy przyniósł satysfakcjonujący cię efekt.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Panowie dokładność wykonania graniczna w stolarce to tolerancja ± 0,5 mm na stronę czyli jeden milimetr , mniejszą dokładność trudno jest uzyskać na podstawowych maszynach stolarskich więc nie ma co kopii kruszyć jak w przypadku obróbki metali . Poza tym drewno cały czas pracuje i jest higroskopijne i wystarczy zmiana wilgotności powietrza i możemy mieć problem z pasowaniami w stolarstwie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

kri dzięki za miłe słowa, jutro najprawdopodobniej pierwsze przymiarki, zobaczymy co mi z tego wyjdzie, ma wpaść znajomy chłopak powiedzmy stolarz (pretendent do tytułu :D), ma mi pokazać co i jak bo pracuje frezią górnowrzecionową ma nawet taki szablon tylko oryginał CMT. Mam to już nawet ułożone w głowie ale z moim sprytem w tych sprawach męczył bym się ze dwa dni z uruchomieniem ustawieniem tego ustrojstwa a tak mam nadzieje ze 2 godziny i powinno dalej lecieć taśmowo, oszczędność czasu i nerwów bezcenna :D a chłopak ma od razu wycenić schody i spocznik na górę więc może obejdzie sie za bóg zapłać albo strzelimy jakie piffko :D. dam cynk jutro :D

Link to comment
Share on other sites

Sam jestem ciekaw jak Ci ta topola w korpusach zda egzamin jak będziesz ją frezował na połowę wczepu 12,7 mm , bo tak na logikę to powinno być frezowana jaskółka  na pełne wczepy przy miękkim drewnie , ale może będzie dobrze , przy dobrej konserwacji i jak dasz dodatkowo wkręty takie z 9 cm jak do styroduru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.