-
Postów
1 197 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
62
Ostatnia wygrana Xpand w dniu 11 Marca
Użytkownicy przyznają Xpand punkty reputacji!
O Xpand

Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Imię
Sławek
-
Lokalizacja
Małopolska
-
Typ ula
Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica
Osiągnięcia Xpand
-
Panowie, wierzba Iwa to jest nazwa gatunku i jest tylko jedna. Nie rozmnaża się jej przez sztobry, bo się nie przyjmuje, albo raczej bardzo źle przyjmuje, co innego mieszańce z Iwą jak np. wierzba smitha, która przyjmuje się świetnie ze sztobrów. Bardzo często wiele różnych gatunków wierzb nazywanych jest "Iwą". Wierzba sachalińska "sekka" lub "smocza" jest bardzo dobrą wierzbą dla pszczelarzy, z podkreśleniem, że nas interesuje głównie białko, czyli szukamy męskich osobników. IBL-3 to jest mieszaniec Iwy z czymś, ale nie wiadomo z czym, podobnie jak IBL-7, ale są od siebie zupełnie inne pod względem budowy. Jeżeli chodzi o wierzby męskie, to dają pokarm białkowy, czyli pyłek oraz węglowodany, czyli nektar. Żeńskie osobniki dają tylko nektar. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to nietypowe, ale piszę to na podstawie: Department of Plant Science and Landscape Architecture, University of Connecticut- "Attraction of Bees to Native and Introduced Willows (Salix spp.)
-
Opłacalność produkcji miodu 2023
Xpand odpowiedział(a) na Peter001 temat w Pozyskiwanie i produkcja oraz zbyt miodu
Tadku, dzisiaj widziałem po 2,7 czy 2,8 za 1kg w netto. Nie wiem tylko czy by robili jakieś problemy przy 100kg+ -
Jak długo rabowany odkład może być zamknięty w ulu?
Xpand odpowiedział(a) na Psc temat w Dziś pytanie - dziś odpowiedź
3 dni zamknięcia to jest u mnie standard jeżeli robię pakiet/odkład na tej samej pasiece. Jedna uwaga, najlepiej taki ul rabowany zamykać po oblocie w nocy, aby rabusi nie zostawić w ulu. U siebie mam dennice osiatkowane, co bardzo ułatwia takie operacje, bo zamknięte pszczoły mają zawsze dojście do powietrza. -
Dzisiaj w Biedronce cukier bez limitu 2,59 zł/kg.
-
Migawki z Michałowych toczków
Xpand odpowiedział(a) na michal79 temat w Pozostałe, ale związane z pszczołami i miodem
michal79 Podoba mi się miejscówka w lesie. Jaką wysoką siatkę dajesz? Sam cały czas tego nie zrobiłem, bo obawiam się niedźwiedzi i oczywiście kradzieży/dewastacji. U siebie wierciłem wybieg dla kur ~70cm głębokości pod siatkę leśną - słupki betonowe 220cm. Wiertło miałem chyba fi80 - ręczne. Wymieniłem sporą część drewnianych, bo już zbutwiały (okorowane). -
U siebie wziąłem kilka dni temu ramkę miodo-nakropu sekcyjnego. W jednym ulu z Celle miałem mateczniki, ale wina moja, bo się zalały i zapełniły pyłkiem. Jakiś odkład zrobiłem, bo dużo pszczół i czerwiu. Na rejonie generalnie upały, szczególnie jak na kwiecień. Zasklepionego zimowego jak nie musiałem, to nie brałem, bo nie wiadomo co będzie z pogodą, jedynie miejsca na czerw w każdym ulu zrobiłem po 4 ramki 18-wielkopolskie, bo wszystkie mają 3 korpusy, więc jest jak działać. O pszczoły się nie boję, ale o drzewka owocowe już tak. Kwitną pięknie i szum na nich świetny, ale jak duży mróz przyjdzie, to może być różnie z owocami ..
-
U mnie Firefox działa na różnych kompach zarówno z Linuxem jak i Windowsem 10. Jaki masz system operacyjny, procesor i ram? Używasz jakiś wtyczek do blokowania reklam?
-
U mnie wylotki mają ~7mm wysokości, do tego mam zasuwy metalowe, ale są otwarte na 1/3 długości. Dennice mam z siatką, więc nie martwię się o wentylacje. O ile dobrze pamiętam to jeszcze nie miałem tych małych szkodników w ulach.
-
Łączenie odkładu z macierzakiem po poddaniu matki
Xpand odpowiedział(a) na Jaro temat w Dziś pytanie - dziś odpowiedź
Zabierz starą matkę z ula produkcyjnego i poczekaj 3h (zostaw ul produkcyjny bez matki na 3h). Potem otwórz ul produkcyjny i zrób miejsce w środku gniazda na ramki z czerwiem i nową matką. Odym dokładnie ul produkcyjny, poczekaj jak dym zniknie i podaj nową matkę razem z ramkami, pszczołami i czerwiem. Włóż ramki z odkładu do produkcyjnego i zwróć uwagę, aby ramka z matką była z każdej strony otoczona przez ramki, pszczoły i czerw z odkładu. Staraj się wszystko zrobić tak, aby nową matkę z ramkami i pszczołami podać wieczorem - 19:00 - 21:00. Po przełożeniu ramek, pszczół i matki nie zaglądaj do ula przez 3 dni. Po tym czasie przeglądaj ul i jeżeli zobaczysz jakieś mateczniki to je skasuj. Możesz sobie zostawić starą matkę w klateczce, gdyby coś Ci nie wyszło. -
Przypuszczam, że jest to larwa pasożytniczej muchówki apocephalus borealis.
-
Tylko wierzby pszczelarskie kwitną również na wiosnę, a nie tylko na przedwiośniu. Może nie kwestionujesz wierzb, ale wydaje mi się, że zniechęcasz do nich i nie rozumiem czemu? Po co coś selekcjonować skoro jest już gotowe i przetestowane od dziesiątek lat? Wydaje mi się, że byłoby bardzo, bardzo ciężko powtórzyć pracę pszczelarzy i naukowców związaną z selekcją i krzyżowaniem różnych taksonów, uwzględnić przy tym ilość pyłku oraz termin kwitnień. Bądźmy realistami - ile byś lat na to potrzebował? Czy jedno życie by starczyło? Czy w ogóle udałoby się zastąpić pracę tylu ludzi, którzy często w swoim całym życiu ustabilizowali jeden takson. Czy przypadkiem leszczyna południowa nie jest wrażliwa na mróz? Co jeśli w okresie jej kwitnienia nie będzie możliwości do lotu? Ile kosztuje jedna sadzonka, bo ja znalazłem po 38zł za sztukę - ile ich trzeba na ul? Jeżeli masz jakaś alternatywę dla wierzb pszczelarskich, ich uzupełniającego się naprzemiennego pylenia to napisz konkretnie jakie rośliny są lepsze i ile na ul ich sadzić i w jakich odległościach od uli. Ile tych wawrzynków, krokusów, przebiśniegów, ranników na ul trzeba posadzić, aby dały tyle pyłku co 4 wierzby pszczelarskie? Trzeba jeszcze brać pod uwagę realny zysk dla pszczół oraz pracę dla pszczelarza jak podlewanie, plewienie, nawożenie, ilość terenu oraz sadzenie i oczywiście koszt materiału do nasadzenia. Nie widzę alternatywy dla wierzb pszczelarskich, bo to jest realna i wymagająca małej ilości pracy ze strony pszczelarza metoda, która daje wymierne efekty. U mnie po lipie karmię cukrem, a czasami przed lipą bo to koniec nektaru towarowego. Większość roślin nektarowych liczy się na hektary lub bardzo duże i stare drzewa jak lipy, ciężko tyle nasadzić. Oczywiście warto się na czymś skupić, co da konkretny efekt np. przegorzan kulisty w większej ilości, a nie po dwa drzewka takie i dwa drzewka takie, bo jak ktoś ma 30 lub więcej uli na miejscówce + inne pszczoły okolicy, to takie coś nic nie zmieni. Trzeba również pamiętać, że nektar można spokojnie zastąpić cukrem, a pyłku nie da się niczym zastąpić - nie ma takiego produktu na rynku, który utrzyma kilka pokoleń pszczół. Przynajmniej ja o nim nie słyszałem.
-
Chodzi tutaj o wierzby pyłkodajne, czyli męskie osobniki i specjalnie selekcjonowane dla pszczelarzy. Rozwinięcie rodziny na wiosnę jest kluczowe dla całego sezonu. Może warto dodać, że te wierzby powinny być do 200-300 metrów od uli. Do tego minimum 4 duże osobniki z danego taksonu na ul. Wierzby pszczelarskie kwitną w różnych terminach, a nie zawsze jest pogoda, więc trzeba mieć minimum z 2 różne taksony, czyli 8 drzew/krzewów na ul. Jeżeli masz takie warunku u siebie Quidam, to tylko pozazdrościć.
-
Wszystkie rośliny są ważne, a najważniejsze, że chce Wam się sadzić i wzbogacać swoją okolicę, bo nie każdy o tym myśli. Sam sporo różnych roślin, kwiatów, krzewów i drzew posadziłem. Jeżeli jednak miałbym wybrać jedną roślinę, to wierzby pszczelarskie. Dlatego jak ktoś ma możliwość i miejsce, to warto, bo pyłek z wierzb pszczelarskich na wiosnę jest niezastąpiony dla rozwoju rodzin. Teraz jest dobry okres na sadzenie sztobrów wierzb.
-
Sezon się kończy, cukier poszedł w górę. Warto pomyśleć o jakiś roślinach dla pszczół, bo czas na sadzenie odpowiedni. Szczególnie polecam sadzić wierzby pszczelarskie, bo naturalnego pyłku niczym nie jesteśmy w stanie zastąpić, a i ceny nikt nam na ten pyłek nie podniesie ?
-
Miodarka do osuszenia przez pszczoły
Xpand odpowiedział(a) na Psc temat w Dziś pytanie - dziś odpowiedź
Moim zdaniem to zły pomysł. Miód jest wektorem bardzo poważnych chorób pszczół np. zgnilca amerykańskiego. Z miodarki będą korzystać wszystkie okoliczne pszczoły - nawet jeżeli Twój miód jest bez patogenów, to okoliczne pszczoły mogą Ci coś przynieść do pasieki.