Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przesadziłem z inwertem


Tomzo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,od czerwca jestem posiadaczem 4 rodzinek pszczelich.Podkarmiałem pobudzająco,przeglądałem,podałem paski przeciw warozie i wszystkie rodzinki rozwinęły się na 10 ramek do mego ostatniego przeglądu w połowie sierpnia.Od tąd zaczołem zakarmiać inwertem-nie kontrolując na bieżąco zapasów.Po dzisiejszym przeglądzie w dwóch rodzinach zobaczyłem zalane ramki niemal w 90% i zero czerwiu.Czy można to jeszcze uratować, wymieniając po dwie zalane ramki na odbudowaną suchą węze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo żem początkujący :) ( i nie jestem w dziedzinie pszczelarstwa autorytetem),  to nie przejmowałbym się tym faktem - wczoraj robiłem przegląd u siebie i w ponad połowie pni brak czerwiu. Teraz czas na jak największą ilośc jedzenia i leczenie - przynajmniej tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dodawanie gołej węzy to raczej słaby pomysł a jeżeli już do lepiej odbudowane ,  tylko ja nie znam tych uli i nie wiem czy one są 10 ramkowe ? w jednej kondygnacji ? czy mają więcej ramek ? Bo jeżeli 10 ramkowe to gdzie włożysz te ramki ? Ja kiedyś trzymałem pszczoły na jednym korpusie Ostrowskiej której ramka w przybliżeniu odpowiada ramce Zandera i zimowałem na jednym korpusie 10 ramkowym z powodzeniem pszczoły i jeżeli twoje pszczoły na gęsto obsiadają te 10 ramek to nie powinno być za mało pszczół do zimowli ? ale oczywiście szału nie ma rodziny mogły być jeszcze silniejsze , ale teraz dawanie ramek do czerwienia ? to marny pomysł , bo i tak większość pszczoły teraz wychowanej koniec września i październik  i tak znajdzie się w osypie zimowym bo pszczoły te nie zdążą nabrać ciała tłuszczowego i odpowiedniej kondycji żeby przetrwać zimę ?   Poza tym wszystko zależy jakie masz pszczoły , bo nie każde linie będą teraz chciały mocno czerwić żeby zwiększyć potencjał rodziny chyba że masz BF ? i pogoda będzie sprzyjać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dodawanie gołej węzy to raczej słaby pomysł a jeżeli już do lepiej odbudowane ,  tylko ja nie znam tych uli i nie wiem czy one są 10 ramkowe ? w jednej kondygnacji ? czy mają więcej ramek ? Bo jeżeli 10 ramkowe to gdzie włożysz te ramki ? Ja kiedyś trzymałem pszczoły na jednym korpusie Ostrowskiej której ramka w przybliżeniu odpowiada ramce Zandera i zimowałem na jednym korpusie 10 ramkowym z powodzeniem pszczoły i jeżeli twoje pszczoły na gęsto obsiadają te 10 ramek to nie powinno być za mało pszczół do zimowli ? ale oczywiście szału nie ma rodziny mogły być jeszcze silniejsze , ale teraz dawanie ramek do czerwienia ? to marny pomysł , bo i tak większość pszczoły teraz wychowanej koniec września i październik  i tak znajdzie się w osypie zimowym bo pszczoły te nie zdążą nabrać ciała tłuszczowego i odpowiedniej kondycji żeby przetrwać zimę ?   Poza tym wszystko zależy jakie masz pszczoły , bo nie każde linie będą teraz chciały mocno czerwić żeby zwiększyć potencjał rodziny chyba że masz BF ? i pogoda będzie sprzyjać ?

Myślałem tylko o wymianie zalanych i zasklepionych na odbudowane suche plastry,obsadzają na gęsto 9 ramek,ul 10 ramkowy w jednej kondygnacji,pszczoły to mieszańce tzn.pomarańczowe-myśle że to BF i w paski brązowo-żółte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku już w sierpniu czerwiu nie było. Spoko. 

 

 

Zauważyłem też u mnie, że już w drugiej połowie sierpnia z czerwiem było krucho. Nie będzie to miało wpływu na tragiczny wiosenny rozwój rodzin? Pszczoły może przezimują ale wiosną chyba się będą powoli rozwijać, bo będzie ich mało skoro w kłębie zimowym najwięcej przeżywa pszczół z okresu drugiej połowy sierpnia i pierwszej września? Te wcześniejsze będą przerabiały syrop na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem im silniejsza rodzina tym wcześniej kończy czerwienie - tylko słabe gonią do końca. Dzisiaj układałem gniazda w rodzinach pod domem (9) - w odkładach lipcowych czerwiu trochę jest, w rodzinach silnych (2 korpusy wielkopolskie po 8 ramek) - na dole 8 ramek pierzgi z wiankiem pokarmu, a na górze 8 ramek zalanych i zasklepionych - karmione na full w sierpniu, czerwiu ani widu ani słychu... . Jeszcze ze dwa dni i ułożę wszystkie gniazda na zimę (poza 12 nawłociowców, które zwiozę w tym tygodniu, wywiruję i dam przygotowane ramki z pokarmem). Jutro/pojutrze przedostatnie (4) dymienie na warrozę, ostatnie w grudniu - oczywiście poza rodzinami z nawłoci. Nie jest źle, w ubiegłym roku sporo było pszczoły z porażeniem skrzydełek prze wirusy, w tym znalazłem raptem 3 sztuki (a rodzin 2 x tyle), warrozy też sporo mniej. Nie jest źle.

Tomzo o tej porze na czerw nie goń bo i po co. Jakby bardzo chciały to matka nie dałaby zalać wszystkiego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.