Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Odkład ze zmianą rasy matki

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

marcino91

marcino91

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 95 postów
  • Imię:Marcin
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Dadant 1/2
Witam pytanie jak w tytule. Zamierzam zrobić pod koniec tygodnia dwa odkłady z obecnych Buckfastów które posiadam ale matki jakie chcę im podać to Primy. Wyszło tak po pierwsze z dostępności a po drugie z chęci eksperymentowania i porównania zachowań i cech na żywym organiźmie:) I teraz z racji zmiany rasy/linii matkę do odkładu z czerwiem krytym podać wieczorem jak lotna pszczoła wróci do macierzaków od razu "na ciasto" czy lepiej na dzień, dwa "na głucho" żeby zobaczyć reakcję i przychylność dziewczyn?

vincent vega

vincent vega

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 99 postów
  • Imię:Vincent
  • LokalizacjaMazowsze
  • Typ ula:Wielkopolski

Ja bym podał pod kołpak. Na plastrze, gdzie jest trochę czerwiu zakrytego i nakropu umieszczam matkę ze świtą i nakrywam kołpakiem. Po dwóch trzech dniach matka jest uwolniona przez [pszczoły a jak nie to zdejmuję kołpak i matka jest już przyjęta. U mnie zawsze sprawdza się taka metoda.

• PiotrekF lubi to

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2377 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Lepiej wieczorem jak stara odleci do macierzaków :) Pod kołpak jest najbezpieczniej , i o tej porze roku  (połowa maja)  nie powinno być problemu  :D  Później latem lepiej zrobić odkład na osiem dni przed poddaniem matki z zasklepionego czerwiu na wygryzieniu i obsiadającej go muchy , po uprzednim zniszczeniu ewentualnych mateczników :) i wtedy poddawać matkę.  Ale trzeba uważać na rabunki !!!!! 

Życzę sukcesu.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

radek40

radek40

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 265 postów
  • Imię:Bogusław
  • LokalizacjaŚwiętokrzyskie
  • Typ ula:wielkopolskie

Jedno sprostowanie ; jakoś drażni mnie nazywanie pszczół " mucha" wiem , że chodzi o pszczołę lotną , ale dość dużo pszczelarzy używa tego słowa i myślę ,że to porównanie jest krzywdzące dla pszczółek .

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2377 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Jedno sprostowanie ; jakoś drażni mnie nazywanie pszczół " mucha" wiem , że chodzi o pszczołę lotną , ale dość dużo pszczelarzy używa tego słowa i myślę ,że to porównanie jest krzywdzące dla pszczółek .

Sorry hi.gif

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

PiotrekF

PiotrekF

100% Domownik

• Administracja
  • 324 postów
  • LokalizacjaK-r
  • Typ ula:WZ

/.../ z chęci eksperymentowania i porównania zachowań i cech na żywym organiźmie:) I teraz z racji zmiany rasy/linii matkę do odkładu z czerwiem krytym /.../

.... i może , nie musi , ale może, no może się tak zdarzyć po pewnym czasie , że po 'cichu' będą chciały wymienić .... na 'swoją'

PF

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 276 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

Rozumiem , matka nieunasienniona .

Ma być czerw kryty, już możesz zrobićodkład  lub przygotować ramki. Sprawdzićprzed poddaniem czy nie ma mateczników , matka czy nie została przełożona :).

Poddać w klateczce , za dzień dwa zobaczyć jak tolerują . Jak nie kitują to wyłamać , jak twarde ciasto to wiertełkiem pomóż  i zostawić , nie zaglądać . Najwyzej sprawdzić czy matka nie leży przed wylotkiem .Później sprawdzić , czy czerwi . Ryzyko niepowodzenia zawsze istnieje .

Pod kołpak też jest bardzo dobrze.

• PiotrekF lubi to

vincent vega

vincent vega

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze

A co do nazywania pszczoły lotnej muchą to faktycznie brzmi to raczej lekceważąco o pszczole ale z takim nazewnictwem spotkałem się już w artykułach o pszczołach pisanych grubo ponad 100 lat temu m.in. przez takich pionierów polskiego pszczelarstwa jak p. Lewicki. Chyba nie ma co tego zmieniać skoro pszczelarze "od zawsze" takiego określenia używali.

marcino91

marcino91

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaSilesia
Dzięki po raz kolejny za uwagi i spostrzeżenia :) jeżeli chodzi o kołpak to pewnie kiedyś spróbuję ale na razie nie posiadam i zrobię tak jak pisał kolega lalux5. We wtorek zrobię odkłady a w piątek jak matule przyjadą podam je do nich pod wieczór. Najważniejsze chyba dotrwać do pierwszego wygryzającego się pokolenia :) później jakoś pójdzie:)

A jak Wasze doświadczenia ze zmianą linii/rasy? Też kombinowaliście, przynajmniej na początku?:)

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 276 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

We wtorek jak przełożysz jajeczka do odkładu to w piatek mogą pociagnąć mateczniki :)  Miej to na uwadze.

Miałem kiedyś vigor. Jak robiłem odkłady to trza było pilnować , bo bardzo chętnie wymieniały poddaną matkę-(nie vigor.) , ale da się!

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2681 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Jedno sprostowanie ; jakoś drażni mnie nazywanie pszczół " mucha" wiem , że chodzi o pszczołę lotną

To tak jak moją prababcie mówienie jej męża że ma zegarek z ku ta se m. :D

Staropolskie określenie , to że chcemy być światowi. O.K. Ale jak ktoś lubi inaczej. :D

Każdy wie o co chodzi i to najważniejsze.

https://pl.wikipedia...lement_ozdobny)

• Tomzo lubi to
SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 354 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP4/5 i wielkopolski

Ja tam wiem jedno pszczoły jedzą miód a muchy g....no, to taka mała różnica :)

• radek40 lubi to

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

vincent vega

vincent vega

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Wydaje mi się, że termin "mucha" jest używany jako synonim owada latającego tak samo jak adidasy to nie tylko buty produkowane przez firmę Adidas a chińszczyzna to nie tylko dania kuchni chińskiej.

Użytkownik vincent vega edytował ten post 15 maj 2018 - 07:30

Kamhkillo

Kamhkillo

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 61 postów
  • Imię:Kamil
  • LokalizacjaWojcieszków

Wydaje mi się, że termin "mucha" jest używany jako synonim owada latającego tak samo jak adidasy to nie tylko buty produkowane przez firmę Adidas a chińszczyzna to nie tylko dania kuchni chińskiej.

Dobre :-)

nowy1312

nowy1312

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 23 postów
  • Imię:kszysztof
  • Lokalizacjawielkopolskie
  • Typ ula:wielkopolski
Witam ja też chciałbym się dołączyć a mianowicie zrobiłem odkład po 3 dniach dałem tam matkę w klateczce i zerwałem wszystkie mateczniki po 3 dniach od podania matki zaglądam do ula z myślą wypuszczenia matki a tam znowu pełno mateczników więc matki nie wypóściłem I moje pytanie to kiedy ją w końcu wypuścić?

vincent vega

vincent vega

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 99 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Nowy1312 - jak już nie będzie czerwiu odkrytego wtedy zerwij ewentualne mateczniki i wypuść matkę. Powiem jeszcze raz - lepszym rozwiązaniem jest kołpak niż trzymanie jej w klateczce. Ja kołpak zrobiłem z kawałka siatki alu (takiej jak do dennic osiatkowanych) to minuta roboty.

Dzisiaj wypuściłem mateczkę z pod kołpaka. Pszczółki bardzo ładnie zachowały się względem niej. Jeśli powróci z "godów" to w ciągu tygodnia powinny pojawić się pierwsze jajeczka od niej.

daro

daro

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2681 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Ja tam wiem jedno pszczoły jedzą miód a muchy g....no, to taka mała różnica

I tyle wiesz co jesz  . Bo muchy gówna nie jedzą podobnie jak bocian żab.  :D

marcino91

marcino91

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 95 postów
  • LokalizacjaSilesia
Dzisiaj zrobilem odklady z dwoch uli. Pogoda srednio sprzyjajaca ale co zrobic. Lekki deszcz. W jednej silnej rodzinie juz gotowośc rojkowa mateczniki i niektore z jajem. Jutro z rana przy lepszej pogodzie pozmiatam jeszcze wiecej pszczolo- much do utworzonych odkladow:)

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2681 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

pszczolo- much

:D

marcino91

marcino91

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 95 postów