Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Candy Board

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

Kamhkillo

Kamhkillo

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 85 postów
  • Imię:Kamil
  • LokalizacjaWojcieszków
  • Typ ula:Wielkopolski
No właśnie candy board. Jestem początkujący i wiedzę próbuję pozyskać skąd się da i tak w ostatnim numerze pasieki przeczytałem o candy board jako awaryjne uzupełnienie pokarmu na zimę. Czy stosował ktoś u siebie taką metodę uzupełniana pokarmu czy się sprawdziła czy to tylko pogłoski???

Użytkownik Kamhkillo edytował ten post 14 wrzesień 2018 - 12:36

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Witam.   Kamil ten autor nakrecil dwa filmy na YT.  Poczytaj komentarze.  Ja stosuje co roku.  Super sprawa dla ludzi co daja pszczola odpoczac 5-6 miesiecy. Widze ta metode w pasiece do 40 uli,  najlepiej sprawdzaja sie na ulach korpusowych.  Powodzenia

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Przeglądy w styczniu , karmienie zimą. Czego ludzie to nie wymyślą aby sprzedać odkłady.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaToronto

Przeglądy w styczniu , karmienie zimą. Czego ludzie to nie wymyślą aby sprzedać odkłady.

Witam.  Widzisz Daro to jest troche odwrotnie jak Ty to widzisz.  Po to jest C.B. aby w Styczniu nie biegac z woreczkami ciasta po pasiece.  Niepotrzebnie niepokoic pszczolek, tylko dlatego ze jedna rodzina  na dziesiec potrzebuje dodatkowo papu.  Proponuje zaglebic sie w temacie.  Powodzenia

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Może coś dla wyjaśnienia na czym polega candy board :)

https://www.youtube....h?v=Rd52JWVkQ_4

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów
  • Imię:Michał
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Typ ula:wlkp 18cm

Po prostu tańsza alternatywa ciasta.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaToronto

Po prostu tańsza alternatywa ciasta.

Witam, nic z tej beczki !. Inne korzyści, inne zastosowanie.  

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Witam, nic z tej beczki !. Inne korzyści, inne zastosowanie.  

Bogumił  :D wiem ale nie powiem :D Można też stosować jako podstawkę do kwiatów ?? czysciszmimonitor.gif

Jak możesz to oświeć Kolegów :)

Pozdrawiam

Tadek

• Beeman lubi to

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Beeman, chyba widzisz więcej niż ja ;) Toż to zwykły lekko zinwertowany suchy cukier, azaliż nie jest to podobne do ciasta - fondantu np. Diamanta (https://www.sklep.di...li-15-kg.html)?

Jeno kilogram cukru wczoraj kupiłem za 1,69 w DINO a kg ciasta niemal 2x droższy jest. Do cukru muszę dodać ciut octu winnego i kilka ciutów wody, żeby się ładnie zinwertował. Do tego czas (min miesiąc), albo suszarka i mamy niemal to samo.

Krzyżak

Krzyżak

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • Imię:Szymon
  • LokalizacjaToruń
  • Typ ula:3/4Langstroth

Michał i nie trzeba się pieprzyć przy krojeniu ciasta :)

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Nie wiem Szymonie jakie czynności, tudzież przyprawy używasz przy krojeniu ciasta, ale każdy ma swoje fetysze ;)

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaToronto

Bogumił  :D wiem ale nie powiem :D Można też stosować jako podstawkę do kwiatów ?? czysciszmimonitor.gif

Jak możesz to oświeć Kolegów :)

Pozdrawiam

Tadek

Witam.  Hehehe.  Dzien sie fajnie zaczyna. :-)    Ten film to czesc 2.  Wczesniej Tom R. nakrecil film o C.B. ,niestety mimo ze to stosuje nie bardzo rozumial jak "to sie je"  Mysle ze po mojej krytyce nakrecil czesc nr.2.  No ale chwala takim ludziom ze dziela sie wiedza z innymi. Acz kolwiek czesto ma to inne podstawy. (czyt.reklama).   Michal pisze ze po dodaniu octu cukier bedzie zinwertowany.  Byc moze jednak ocet ma konserwowac i zapobiegac plesni. CB bedzie w ulu pare miesiecy!.  CB podajemy do ula jak juz sie oziebi czyli po zawiazaniu sie klebu. W tym czasie klab powinien byc na dole, czyli pszczoly nie wiedza o jego istnieniu. Jezeli podamy go wczesniej to napewno pszczoly sie nim zainteresuja.(za wczesnie). C.d.n. musze leciec.

• Michał lubi to

Krzyżak

Krzyżak

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • Imię:Szymon
  • LokalizacjaToruń
  • Typ ula:3/4Langstroth

Nie wiem Szymonie jakie czynności, tudzież przyprawy używasz przy krojeniu ciasta, ale każdy ma swoje fetysze ;)

No co ty ja to tylko "Po ciemku, pod kołdrą" ;)

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2723 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem bo przepieprzysz wieprza pieprzem .

Pszczoły odpowiednio podkarmione na zimę nie potrzebują żadnych wynalazków . W dadancie też .

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów
  • LokalizacjaToronto

Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem bo przepieprzysz wieprza pieprzem .

Pszczoły odpowiednio podkarmione na zimę nie potrzebują żadnych wynalazków . W dadancie też .

Witam. Idac Twoja analogia to po co mi ubezpieczenie na samochod skoro jestem bobrym kierowca?.     Czy np. zatwory, kraty odgrodowe lub powalki to tez niepotrzebne wynalazki?  Oczywiscie mozna sie bez nich obejsc ale skoro ulatwia nam prace to trzemu nie.  Ludzie pisza czy nie lepiej i wygodniej na jesieni dac im te 4kg syropu wiecej.  Niestety nie, i ludzie tego nie  rozumieja bo nie wiedza jak CB dziala.  Tu nie chodzi o 4kg pokarmu wiecej w ulu, tu chdzi o rezerwe pokarmu w odpowiednim miejscu!.  Ile razu zastalismy osypane pszczoly z glodu mimo ze dwie ramki dalej bylo go dostatkiem.  Moim zdaniem dobra CB to nie jakis placek ztwardnialego cukru (blota). Po wyschnieciu powinna miec konzystencje jak kostka cukru do cherbaty.  Jak taka kostke wlozysz do ust to mozna przez nia oddychac, czyli jest przewiewna. Bedzie pochlaniac wode ale bedzie sucha i woda sie nie bedzie skraplac. Co zabija pszczoly.  Prawidlowo pszczoly powinny zawiazac klab na dole i kierowac sie do gory. W tym miejscu gdzie jest klab  cukier bedzie cieply i wilgotny i mimo ze obok bedzie -10C to beda go w stanie pobrac.    CB to nie inna metoda zakarmiania,  jest to deska ratunku lub, jak kto woli polisa ubezpieczeniowa.  Beda rodziny co wogule nie tkna CB, a moze jedna na dziesiec przeżyje dzieki niej.  Podam przyklad z ostatniej zimy.  Jedna rodzina chyba cala zime miala czerw (napewno od stycznia) i mysle ze ta rodzina przetrwala dzieki CB.  Koncem lutego dostala druga CB z rodziny obok co wogule nie byla zainteresowana CB.  Czyli wracajac do analogi z Twojego zdania jak by mialy odpowiednia matke to by siedzialy spokojnie do wiosny.  Na szczescie pszczoly to nie roboty i maja swoja dusze. Rodzinka ta w lecie odwdzieczyla sie wspanialym miodzikiem.  Musze jeszcze sie odezwie co mysle o CB, bo dostalem żółta kartke od Tadzia.  Powodzenia

• Michał lubi to

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2464 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

.  Musze jeszcze sie odezwie co mysle o CB, bo dostalem żółta kartke od Tadzia.  Powodzenia

To nie kartka Bogumił  :D to zachęta do oświecenia nas :) I tak każdy zrobi jak uważa , ale dobrze wiedzieć  jakie są plusy i minusy danej metody .

I jeżeli stosowałeś CB  , to oczywiście pisz i swoich doświadczeniach i wnioskach :)

Pozdrawiam

Uwaga:

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

Uważam, że Beeman dobrze robi z tą cegłą cukrową. Gdybym miał dzisiejszą wiedzę kilka lat wstecz, pewnie ocaliłbym niejedną rodzinę na przedwiośniu. Mnóstwo pokarmu w ulu wcale nie oznacza, że jest on dla pszczół dostępny.

W tym roku namerdam trochę takich cegieł i w razie potrzeby będą pod ręką.

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 285 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

Zarówno ,,mnóstwo pokarmu w ulu niedostępnego dla pszczół" , jak i jego brak na przedwiośniu oznacza , ze pszczelarz zawalił sprawę!

Beeman pisz o swoich spostrzeżeniach ,

Moje CB na przedwiośniu w krytycznej sytuacji to w ostateczności ramka na leżąco.- nie mam doświadczenia, nie stosowałem i na razie nie zamierzam , ale wiedzę gromadzić trzeba!

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów

lalux5, pewnie tak, ale wielu rzeczy nie przewidzisz w ulu korpusowym. Widzę, że masz ul warszawski a ten jednak wybacza wiele błędów. Ramka wąsko wysoka siłą rzeczy jest zapychana od góry. W ulu korpusowym o niskiej ramkce nie jest już tak cukierkowo i trzeba mocno się nagłówkować, by błędów uniknąć. Jak już się jednak je popełni trzeba też wiedzieć jak je naprawić.

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 285 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

Warszawiak to już historia , takie odziedziczyłem w spadku po Tatusiu . Do niedawna trzymałem kilkanaście z sentymentu . Obecnie tylko wielkopolski i trochę wielk.12 ramkowych.Nawet z  nadstawek zamierzam się wyczyścić .3 korpusy mi wystarczają .

W pełni się zgadzam co napisałeś,, jak się popełni błąd to należy go naprawić" jak się zdąży :( , a najważniejsze : wyciągnąć wnioski i zapamiętać.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!