Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Armagedon 2019?


Gość marbert

Rekomendowane odpowiedzi

Ale co że czerwią?
Mnie chodziło o to, że jak rodziny dożyją kwietnia, to przezimowały i armageddon mnie nie dotyczył. A jak nie dożyją to tak, być może.
Czerwienie matek może na to wpływać, ale czy pszczelarz wie jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, michal79 said:

Ale co że czerwią?
Mnie chodziło o to, że jak rodziny dożyją kwietnia, to przezimowały i armageddon mnie nie dotyczył. A jak nie dożyją to tak, być może.
Czerwienie matek może na to wpływać, ale czy pszczelarz wie jak...

Tak czerwią i pokarm znika jak szalony. Dziś czytałem że do 23 lutego prawdopodobnie zima się nie pojawi a to znaczy że będziemy oscylować w okolicy 0-5 st czyli roślinność wystartuje a potem przyjdzie zima i będzie ciekawie. Chyba w tym roku tylko odkłady będą szły bo chyba sezon się robi nieciekawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Bohtyn said:

Kurna, ja znów jestem spóźniony, bo nie wiem czy u mnie czerwią.

Nawet nie wiem, czy jeszcze żyją, bo nie podchodzę nie zaglądam, 

Z daleka widzę że wylotki uli zasunięte w takiej samej pozycji.

@Bohtyn Rozumiem twoją prześmiewczą aluzję ale ja nie z tych co grzebią dla fanu w zimie. Ale jak waga poleciała to trzeba było podnieść powałkę i dać ciasto to się widzi co się dzieje nie mówię że jakoś kosmicznie czerwią ale coś jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, żeby dowalić pszczołom tą kombinacją ciepło-zimno potrzeba zbiegu kilku okoliczności. 

Przez jakiś czas musi nie być poważnych spadków temperatury/przymrozków nocami. 

Wtedy się mogą rozczerwić. 

Jeśli przymrozki/ mrozy wrócą w ciągu 12 dni, to dla większości nie powinno być problemu, bo potrafią wywalać niezasklepione larwy pod wpływem pogody. 

 

Jeśli jednak cieplej (we dnie i nocami) będzie dłużej niż 12 dni, to zasklepią czerw i mogą już go nie zostawić. 

Jeśli wtedy przymrozi na dłużej niż tydzień, to zjedzą wszystko w zasięgu. I wtedy może być koniec. Bo czerwiu nie zostawią i nie doniosą sobie z sąsiednich ramek.

 

Jak widać, dużo tych "jeśli". Ale tak było w wielu miejscach na początku 2018. 

Edytowane przez michal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, radek40 said:

Najgorsze co może przytrafić się pszczółką, to nadgorliwy pszczelarz.? Wyleczyć ,zakarmić i cierpliwie ...

No, racja.

Tylko dlaczego tyle spadków co roku i takie ceny przezimowanych rodzin i wczesnych odkładów ?

Teoria teorią a zycie zyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zaglądam , ale dziś to pszczoły do mnie zaglądały. Zrobiły wszystkie mały oblot oczyszczający. Z pewnością nie myślą jeszcze o czerwieniu . Noszenie wody to pewność ,że matka czerwi. To by dla mnie była smutna wiadomość. To nic ,że ciepło . Gorzej jak w marcu zima sobie o nas przypomni i zechce jednak wykonać plan na pierwszy kwartał.  Takie wyrównanie nie jest rzadkością. W ubiegłym roku przyśpieszeni Zimni Ogrodnicy spowodowali u mnie armagedon w drzewach owocowych - zmrozili 90% do 100% kwiatów  i zawiązków owoców . Historia się powtórzy i zima przyjdzie na Wielkanoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.