Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Wolne pszczoly? Ale jak to wolne? Pszczoły są prędkie. Ja jakoś nigdy nie mogłem uciec jak mnie jaka pogoniła :)

A chemia jest wszędzie. To nie ma co deliberować. Za darmo nic nie ma. Wyjątki tylko potwierdzają rregułę. W pakiecie to same młódki? To już lepszy rój z gałęzi.  Ale co z tego, że odwarozowi, jak zara będzie miał to samo. To i odkład też będzie na start.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

To jeszcze napisz proszę Michale, ile rodzin uśmierciłeś zanim zostałeś pszczelarzem i daj link do swoich dokonań wolnościowych. Pakiet z pewnością nie przeżyje i to najgorsze możliwe rozwiązanie. Ja bym polecił 5 ramkowy odkład, a najlepiej rodzinę. Te mają potencjał przetrwania błędów i nadgorliwości adepta. Niestety nie ma tanio i dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Proszę bardzo. Wskutek moich eksperymentów umarły mi dwa odkłady (definicja wg programu Coloss). 

Linka nie podam. Za wcześnie dla kolegi :P

Upierałbym się przy pakiecie z zapasem żarcia i matką czerwiącą. Pokaże od razu koledze swoim rozwojem, jakie ma pożytki dookoła, jak wygląda rozbudowa. Do przeprowadzenia zabiegu na warrozę polecam kompetentnego pszczelarza z okolicy (bez solidnych zabezpieczeń można sobie płuca uszkodzić). Wyrokowanie o przeżyciu pakietu, odkładu, rodziny to fatalizm na wyrost, albo trafisz, albo nie. Wystarczy poczekać 5 minut z otwartym zsypańcem, żeby wyleciała większość starej pszczoły, po czym dosypać znowu trochę.

Ale każdy robi jak uważa. 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, michal79 napisał:

 :P

Dajcie koledze jakąś radę, najlepiej, że najlepiej zakupić na początek pakiet pszczół. 

Że taki pakiet daje możliwość przeprowadzenia na dzień dobry skutecznego zabiegu na warrozę. Że nie kupuje się wtedy niespodzianek pod czerwiem zasklepionym. Że może ten pakiet od razu wstawić na ramkę jaką posiada... Itp.

10 godzin temu, tikcop napisał:

 To już lepszy rój z gałęzi.  Ale co z tego, że odwarozowi, jak zara będzie miał to samo. 

 Tak 'wybiórczo'  .... 

... uważam , że dla 'tak początkującego'  jednak rójka . 

 'Do czasu rójek' jest jeszcze trochę czasu ? ..... czyli czas na doczytanie o 'opiece' nad pszczołami .... pakiety, odkłady wymagają jednak pewnej wiedzy ..... 

... moim skromnym - rójka ..... i proszę b. poważnie wziąć pod uwagę sugestię mania : co najmniej dwa ule!

 

 Jak zdobyć rójkę ? to może w późniejszym terminie ..... 

 

PF

 

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, tikcop napisał:

kiedyś sprezentowałem dwie rodziny bo faktycznie go wzięło

Też mi się zdarzało podarować młodemu pszczelarzowi pszczoły za free .
Bo...

13 godzin temu, tikcop napisał:

 takie rzeczy się zwyczajnie wyczuwa

Zgoda w 100%
Również w tym ...

13 godzin temu, tikcop napisał:

 i odwrotnie.

Czuje się od razu komu nie powinno się pszczół darować , bo pójdą na zmarnowanie .
Czasem czujesz już po pierwszych słowach , że jak ktoś kupi , to jest cień szansy , że je doceni i przyłoży się do tego , żeby o nie dbać .
Jak spadną mu z nieba za free mogą zostać potraktowane "lekko" i zmarnowane .
 

11 godzin temu, michal79 napisał:

 pakiet daje możliwość przeprowadzenia na dzień dobry skutecznego zabiegu na warrozę.
...
nie kupuje się wtedy niespodzianek pod czerwiem zasklepionym.
Że może ten pakiet od razu wstawić na ramkę jaką posiada... Itp.

Zgoda . Pakiet ma swoje plusy .
Ale ...
O pakiet też trzeba zadbać .
Nic nie przyjdzie samo .
Przy pierwszych pszczołach format ramki ma drugorzędne znaczenie , bo suszu i tak nie ma jeszcze żadnego .
Odkład też kupi na ramce pasującej do swojego ula .
Akurat StanleyK z Jarocina sprzedaje solidne odkłady na ramce wlkp, Czyli takiej jaka pasuje .
Odkład ma zapas pokarmu na wypadek niepogody w pierwszych dniach po osadzeniu .

Gdybym ja miał doradzać , to na początek doradziłbym rójkę naturalną .
Rójki mają niesamowity potencjał i w ciągu kilku dni widać gołym okiem jak "pracują dla swojego pszczelarza" .
Sama radość stwierdzać , że w tydzień odbudowały cały korpus węzy i zagospodarowały go  zapełniając czerwiem i zapasami .
Też można skutecznie zwalczyć warrozę jednym dymkiem odymiając np w 5 dniu od osadzeniu w ulu (lub od razu - jeszcze w rojnicy)
Poza tym z wczesnej rójki jest szansa na miód towarowy już po 3-4 tygodniach  .
Jak lipa dopisze , to zakup zwraca się w miesiąc .
I tak jak wspomniał PiotrekF jak się dobrze zakręcić przy strażakach , to rójkę można mieć za przysłowiową flaszkę .

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

No i tutaj widzę na tę porę roku idealne rozwiązanie dla naszego Kolegi (pod warunkiem, że wszystkie ramki obsiadane są na "czarno", bo co do tych czterech ramek mam trochę wątpliwości plus jeszcze jakiś odkład. No, ale pewnie dzisiaj tak właśnie robi się interesy).

 

Edited by irkor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.