Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co u Was kwitnie w półcieniu?


gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako, że zagospodarowałem i rozplanowałem już każdy kawałek działki z dostępem do słońca, mam do Was pytanie: co u Was kwitnie w półcieniu? Zauważyłem u mnie pszczoły na kocimiętce, więc jej dosadzę ale może jest coś wdzięczniejszego co znosi zacienienie? Wiem, że niektóre rośliny nawet gdy zakwitną w półcieniu to nie nektarują ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tego mnóstwo gatunków ;

- jeśli to cień roślin liściastych - cała gama roślin cebulowych krokus, przebiśnieg, cebulice, rannik, puszkinia, gatunki botaniczne narcyzów i in.

- przy zapewnieniu wilgoci w okresie wegetacji (trudne ze względu na konkurencję  korzeni roślin piętra wyższego) - trędownik, rodgersja, pluskwica, wernonia, mięta, języczki, kozłek i in.

Z krzewów trudniej - można spróbować maliny, jeżyny, kruszynę, czeremchę.

Ewentualnie posadzić pnącza typu bluszcz czy winobluszcze - ale są one dość ekspansywne więc później może być problem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Quidam napisał:

Masz tego mnóstwo gatunków ;

- jeśli to cień roślin liściastych - cała gama roślin cebulowych krokus, przebiśnieg, cebulice, rannik, puszkinia, gatunki botaniczne narcyzów i in.

- przy zapewnieniu wilgoci w okresie wegetacji (trudne ze względu na konkurencję  korzeni roślin piętra wyższego) - trędownik, rodgersja, pluskwica, wernonia, mięta, języczki, kozłek i in.

Z krzewów trudniej - można spróbować maliny, jeżyny, kruszynę, czeremchę.

Ewentualnie posadzić pnącza typu bluszcz czy winobluszcze - ale są one dość ekspansywne więc później może być problem.

  

Teren typowego sosnowego lasu, na jałowej ziemi. Kruszyna, jeżyna, malina występuje w okolicy dziko w dość dużej ilości. Malinę dodatkowo zwlokłem na działkę, jeżynę też, w ramach "unieatrakcyjniania" przechodzenia przez płot. Winobluszcze już są przy większych drzewach. Mięty trochę mam ale faktycznie watro dosadzić. Nad trędownikiem myślałem ale chyba nie da sobie dobrze tam rady. Sucho a nie ma mnie na miejscu, nawet podlewanie raz w tygodniu nie zapewnia wilgoci na dłużej niż dwa dni... . Myślałem jeszcze nad szałwią. Oregano nie daje sobie rady...

  Co do cebulowych- nie wyżrą ich gryzonie? Tam jest taka bieda, że wszystko jest chętnie zjadane...

Co sądzisz o rdestówce auberta? Jej wartość pożytkowa jest bardzo różnie oceniana, natomiast posadziłem tego sporo przy ogrodzeniu co by kurz nie leciał z drogi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, gajowy napisał:

Myślałem jeszcze nad szałwią.

 

Szałwia to "dziecko słońca".

 

12 minut temu, gajowy napisał:

Co do cebulowych- nie wyżrą ich gryzonie?

 

A wyżrą, wyżrą...

 

12 minut temu, gajowy napisał:

Co sądzisz o rdestówce auberta?

 

Roślin z grupy "super chwastów" - nie polecam.

Poza tym nie znosi cienia, a kwitnie obficie tylko w pełnym słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Quidam napisał:

 

Roślin z grupy "super chwastów" - nie polecam.

Poza tym nie znosi cienia, a kwitnie obficie tylko w pełnym słońcu.

  Miałem fragmenty ogrodzenia akurat w słońcu, które szybko chciałem czymś zasłonić, dlatego padło na rdestówkę. Docelowo będzie tam żywopłot z ałyczy ale nim urośnie minie parę lat.

Niby odludzie i konie gwiżdżą na palcach ale w weekend zdarza się jakiś idiota lecący 30-letnim bolidem 60/h i więcej. Cały kurz idzie potem do mnie, liczyłem, ze zanim ałycza urośnie i się zagęści to czymś się na szybko osłonię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2020 o 13:57, gajowy napisał:

................... co u Was kwitnie w półcieniu? Zauważyłem u mnie pszczoły ..........................

 U mnie w półcieniu kwitnie obecnie szron, ale pszczół na nim nie widzę. ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, irkor napisał:

 U mnie w półcieniu kwitnie obecnie szron, ale pszczół na nim nie widzę. ?

  Zrób krzyżówkę pszczoły z pingwinem. Mi ostatnio dzieci radziły żebym zrobił krzyżówkę pszczoły z bobrem. Będzie całe gałęzie przynosić do ula i na miejscu obgryzać z kwiatów...

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, irkor napisał:

 U mnie w półcieniu kwitnie obecnie szron, ale pszczół na nim nie widzę. ?

Ale są takie pszczoły szron się nazywają to może jak kupisz to będą pasowały do takiego pożytku 80 kilo szronu z ula.?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 30.11.2020 o 13:57, gajowy napisał(a):

więc jej dosadzę ale może jest coś wdzięczniejszego co znosi zacienienie?

śnieguliczka, mahonia, szakłak

 

Pod tym linkiem sa rosliny posortowane wg kategorii uzytkowych

 

http://zadrzewienia.wl.sggw.pl/ZestawKryteriow.htm

 

Przewiń w dół i obejrzyj kategorie 'Wzrost w dużym ocienieniu' lub 'Wzrost w lekkim ocienieniu'.

Rośliny mają też przyporządkowane przydatność pod kątem miodu i pyłku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MAQ napisał(a):

śnieguliczka, mahonia, szakłak

 A dzięki. Śnieguliczką już obsadziłem skarpę, mahoni też nasadziłem między sosnami ale sobie marnie radzą.  Szakłaki mam dwa nad rzeczką, już duże i nie ja je sadziłem, Jestem w szoku jak bardzo pszczoły je lubią. Od kiedy pytałem o te rośliny trochę czasu minęło. Już prawie wszystko co mogłem, to obsadziłem. Teraz tylko dosiewam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, może jeszcze coś wniśniesz ;)

Mahonię po świętach troche zasil jakims obornikiem lub innym nawozem azotowym - przekopac z ziemia w okół roślinki da jej to małego kopa.

Pewnie w około tych sosen jest bida z nyndzą :d  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Swierzbnica polna średnio lubi półcień, ale daje radę, trochę tylko wyciągnięta.

Posadzona w zeszłym roku na jesieni, już zakwitła.

Na prawo, posiany w okolicach maja(?) 2023 przegorzan kulisty. 

Nie widzicie? 

No właśnie. 

Ciągle walczy, żeby wyjść ponad trawy.

l7NfCk2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MAQ napisał(a):

w trawę

 

Nieeee... rośnie tak, bo jest w półcieniu od lip. 

Moja zasiana również w trawie świerzbnica, na miejscówce gdzie ma dostęp do słońca, nie wyciąga się tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.