Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Podatek cukrowy


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapewne wiecie ma zostać wprowadzony podatek cukrowy w Polsce przez nasz "kochany" Rząd ? wybrany przez suwerena czyli większość . 

Jakie Waszym zdaniem są prognozy i jaki będzie to miało wpływ na nasze pszczelarstwo na jego rentowność , na ceny miodu w pasiekach u pszczelarzy a jaki wpływ na ceny niby- miodu w marketach . Jak to się przełoży na import miodów z innych krajów Ukrainy , Turcji  i na import miodów z poza UE. Czy mieszalnie miodów zostaną obciążone podatkiem cukrowym ? 

Kto na tym zyska a kto może stracić ? Jakie są Wasze przewidywania w tej sprawie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Beeman napisał:

Mysle ze podatek wejdzie na wyroby typu coca cola itp.  Sam cukier chyba pozostanie bez podatku?  U mnie widze ceny spadkowe na cukier.

Czyli myślisz że skończy się to na coli i innych napojach z cukrem ?

I Coś mnie się zdaje że będzie to większe uderzenie w rynek i producentów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś się zmieniło w ostatniej chwili i nadal podatek obejmuje słodzenie "cukrem i zamiennikami"?

Próbowałem dziś odszukać co to owe "zamienniki", co to ów "cukier" w sensie prawnym, ale coś gugiel niezbyt pomocny w tym dziele. 

Czysty sok jabłkowy zawiera wszak fruktozę (ale jako sok nie podlega pod napoje słodzone). Jeśli odparować trochę wody, otrzymujemy napój o wyższym stężeniu frukozy, niż naturalne. Tak się zresztą robi mocniejsze winka. Czy jeśli dodać taki odparowany sok do nieodparowanego, to już podpada się pod podatek?

No i kwestia słodzenia miodem. Jeśli ustawa wchodzi w najszerszym tego znaczeniu, może być nacisk aby obniżyć ceny miodu używanego w wyrobach cukierniczych, żeby się w detalu kalkulowało. 

 

Generalnie chyba państwo znowu chce naszego dobra. Trzeba głębiej te dobra pochować.

Edytowane przez michal79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michal79 napisał:

Czy coś się zmieniło w ostatniej chwili i nadal podatek obejmuje słodzenie "cukrem i zamiennikami"?

Próbowałem dziś odszukać co to owe "zamienniki", co to ów "cukier" w sensie prawnym, ale coś gugiel niezbyt pomocny w tym dziele. 

Czysty sok jabłkowy zawiera wszak fruktozę (ale jako sok nie podlega pod napoje słodzone). Jeśli odparować trochę wody, otrzymujemy napój o wyższym stężeniu frukozy, niż naturalne. Tak się zresztą robi mocniejsze winka. Czy jeśli dodać taki odparowany sok do nieodparowanego, to już podpada się pod podatek?

No i kwestia słodzenia miodem. Jeśli ustawa wchodzi w najszerszym tego znaczeniu, może być nacisk aby obniżyć ceny miodu używanego w wyrobach cukierniczych, żeby się w detalu kalkulowało. 

 

Generalnie chyba państwo znowu chce naszego dobra. Trzeba głębiej te dobra pochować.

Przedmiotowy podatek ma wejść od początku roku 2021 i jak na razie niewiele wiadomo kogo ma obejmować , jakie grupy producentów spożywczych i czy słodzenie miodem wyrobów spożywczych też podpada pod tą ustawę . I może o tym bym nie pisał ale wszystko co związane jest z cukrem i słodzeniem to nasza branża a my nic nie wiemy co rząd planuje. Poniżej materiał z mediów podatkowych na temat tego podatku i minęło prawie trzy miesiące i dalej nie ma konkretów.

Podatek cukrowy – od napojów słodzonych i alkoholowych – od stycznia 2021 r. | EY Polska

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak jak przewidywaliśmy podrożało. Tylko dlaczego cola zero nie zawierająca cukru podrożała o 35% ? Gdzie tu jest logika. I to jest w imię zdrowia Polaków. Jak widać słuszne jest powiedzenie że " dobrymi intencjami to i piekło jest wybrukowane"

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-03/podatek-cukrowy-w-praktyce-za-slodzone-napoje-placimy-niemal-dwa-razy-wiecej/

Ciekawe kiedy i jak uderzą w imię zdrowotności narodu i w nas pszczelarzy ? Bo za dużo cukru używamy i wprowadzamy na rynek ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Tylko dlaczego cola zero nie zawierająca cukru podrożała o 35%

W sumie to nie wiadomo co ona zawiera. Cola zero to umownie zero kalorii - choć w praktyce jest niskokaloryczna. Ale czym to słodzą ? bo na słodziki też produkty drożeją -  z tego co na szybko tak przejrzałem. 

 

Na jedno może dobrze? bo ludzie zaczną kupować naturalne soki? a nie to dziadostwo. Na drugie jednak gdzie tu prawo do wolnego wyboru. I co z innymi producentami napoi. 

 

Niby idea jest prozdrowotna, ale tu chyba po prostu o zwykłe wyciągnięcie kasy chodzi, bo brakuje <- ale kto tego nie wie? to taka tajemnica poliszynela naszego narodu. 

Edytowane przez hurriway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, gajowy napisał:

Będzie naprawdę źle jak na Kurpiach i Podlasiu zaczną przerabiać bimber z powrotem na cukier..

Bimber jak i miód - nie z cukru . Warszawskie wynalazki . Duch Puszczy jest z mąki razowej  jak sama nazwa mówi z zacieru a nie berbielucha . ?

Na to trzeba miejsca , sprzętu  i fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze chodzi o kase i nic tu twoje zdrowie ich nie obchodzi. Jezeli sie myle to niech te pieniadze z podatku przeznacza na obnizenie ceny warzyw i owocow? (hehe naiwny).  Ostatnio w Irlandii zakwestionowali English Muffins jako nie chleb bo wedlug przepisow zawiera za duzo cukru. Oczywiscie nie chodzi o obnizenie zawartosci cukru w maffinkach a o zaplacenie podatku (czyt. haraczu)  

Edytowane przez Beeman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, daro napisał:

Bimber jak i miód - nie z cukru . Warszawskie wynalazki . Duch Puszczy jest z mąki razowej  jak sama nazwa mówi z zacieru a nie berbielucha . ?

Na to trzeba miejsca , sprzętu  i fachowca.

    To zależy od skali. Duzi bimbrownicy robią z zacieru ze zbóż lub ziemniaków. Mniejszym się to nie opłaca, często robią właśnie z cukru. I wtedy destylowany jest nie zacier (jak w wypadku zbóż) tylko nastaw z cukru, którego "zacierać" nie trzeba. Ale i tak wiele osób błędnie nastaw nazywa zacierem.

  Zgodzę się, że lepszy trunek jest z zacieru. To takie "puszczańskie whisky"

Zaś samo pędzenie z cukru to nie jest warszawski wynalazek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet z cukru jest lepszy od zwykłej wódy, przynajmniej dla mnie. Po bimbrze nigdy nie miałem kaca na drugi dzień, choć powyżej 70% zawsze było. Ale za eksperta tu uchodził nie będę bo aż tyle tego nie wypiłem. 

Edytowane przez hurriway
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gajowy napisał:

Będzie naprawdę źle jak na Kurpiach i Podlasiu zaczną przerabiać bimber z powrotem na cukier...

najgorszy bimber jaki próbowałem to "sliwowica łącka" i wcale nie jest z podlasia  :( Pewnie nawet nie słała obok śliwek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gajowy napisał:

Duzi bimbrownicy robią z zacieru ze zbóż lub ziemniaków.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie robi z kartofli .Mniejszym nie warto robić aparatury . Produktów nie mozna pomylić . Jak powąchasz Ducha puszczy to poczujesz zapach chleba . Jak wypijesz to poczujesz jak pogłaska Ciebie po sercu .

 

6 minut temu, hurriway napisał:

Nawet z cukru jest lepszy od zwykłej wódy.

Od zwykłej na pewno, tzn robionej ze spirytusu . Rektyfikacja to nie tylko kolumna to i chemia .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, manio napisał:

najgorszy bimber jaki próbowałem to "sliwowica łącka" i wcale nie jest z podlasia  :( Pewnie nawet nie słała obok śliwek.

  śliwowica łącka może być dobra tylko ze sprawdzonego źródła. Wtedy jest naprawdę destylatem z przefermentowanych śliwek. Oczywiście destylować można dobrze lub tak sobie. Natomiast gdy rozeszła się fama śliwowicy łąckiej zaczęto dla turystów robić ją w ten sposób, że do spirytusu wątpliwej jakości dodawano wody i suszonych śliwek a czasem barwnika z aromatem śliwkowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, daro napisał:

Nikt przy zdrowych zmysłach nie robi z kartofli .Mniejszym nie warto robić aparatury . Produktów nie mozna pomylić . Jak powąchasz Ducha puszczy to poczujesz zapach chleba . Jak wypijesz to poczujesz jak pogłaska Ciebie po sercu .

  Wiem, piłem. 

Na wódkę sklepową podaną na weselu mój kuzyn z Kurpi  powiedział : "...nie pij tej monopolki bo dostaniesz kaca. Tego się napij (wskazał na bimber w karafce), ubezpieczony w PZU, jak dostaniesz kaca, możesz przyjść do mnie po odszkodowanie..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, gajowy napisał:

ubezpieczony w PZU, jak dostaniesz kaca, możesz przyjść do mnie po odszkodowanie.

to legendy , rzecz w tym ile się wypije , ile zje i ile potańczy. Na to nie ma silnych. Choć byłem kiedyś na wycieczce inżynierskiej w Polmosie i jeden z nas zapytał dlaczego ta sama wódka raz jest przyswajalna bez bólu ,a innym razem dekiel odrywa z głowy. Pan technolog potwierdził , pokazał i wyjaśnił że końcowym etapem rektyfikacji jest filtrowanie na kolumnie węgla aktywowanego. Na początku leci ambrozja , a na koniec może polecieć nawet gorsza niż na wejściu. Fizyki Pan nie przeskoczysz jak się nie dopilnuje procesu.

Przy produkcji bimbru nie można być oszczędnym :  należy odrzucić pierwszy i  ostatni litr. Może służyć do zrobienia propolisu - ale tylko do smarowań.

Ważna jest też precyzyjna regulacja temperatury półki kolumny rektyfikacyjnej i zatrzymanie procesu gdy temperatura zacieru wzrasta - bo to oznacza że skończył się etanol i lecą cięższe alkohole - fuzle. Od nich potem obrywa dekiel. Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł - tu trzeba spokoju i rozwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.