Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Prima - Maria Gembala

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2028 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Na pięć prim które zakupiłem w ubiegłym roku wszystkie się wyroiły na rzepaku po sześciu dniach zimna tak że nie chcę ich więcej.

Czy też brałeś reproduktorki czy jednodniówki ?

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 266 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP4/5 i wielkopolski
Jednodniówki

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Emik3

Emik3

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 350 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

To ja odświeżę temat. Ostatnio wiele osób do pasieki stacjonarnej na mniszek i w zasadzie chwasty (rzepaku brak, koniczyna i inne leśno/nieużytkowo/łąkowe kwiatki) polecało mi Primę od Gembali, bo Buckfast ok ale, do pasieki wędrownej a do stacjonarnej tylko krainka. To jak jest z tą Primą? W większości wypadków się sprawdziła, czy coś lepszego i pewniejszego jest?

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2028 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Potwierdzam że Primy wg mojego doświadczenia na bardzo wczesne pożytki są bardzo dobre łagodne , nie płochliwe i najważniejsze miodne i wcześniej dochodzą do siły wiosną. :)  Sęk w tym że nawet i od Pani Marii jej matki nie są jednakowe pod względem jakości , od kilku lat zaglądam do pasieki Mellifera i kupuję coś i z matek bo jednocześnie ma i sklep pszczelarski przy pasiece i rozmawiam z Kolegami i potwierdzają to, że ma nierówne pod względem jakości matki i zależy na co się w danej chwili zakupu trafi , ale generalnie jak się trafi na dobry egzemplarz to jest OK , ja już trzymam jedną matkę od niej trzeci rok jako reproduktorkę na własne potrzeby i ma u mnie zagwarantowane dożywocie. Ale też w tym roku kupiłem też Primę  z mellifery  i po miesiącu pomimo że czerwiła poprawnie , jak na moje oko ,  to pszczoły ją sobie wymieniły ???? na własny model :D

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1485 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Potwierdzam że Primy wg mojego doświadczenia na bardzo wczesne pożytki są bardzo dobre łagodne , nie płochliwe i najważniejsze miodne i wcześniej dochodzą do siły wiosną. :)  Sęk w tym że nawet i od Pani Marii jej matki nie są jednakowe pod względem jakości , od kilku lat zaglądam do pasieki Mellifera i kupuję coś i z matek bo jednocześnie ma i sklep pszczelarski przy pasiece i rozmawiam z Kolegami i potwierdzają to, że ma nierówne pod względem jakości matki i zależy na co się w danej chwili zakupu trafi , ale generalnie jak się trafi na dobry egzemplarz to jest OK , ja już trzymam jedną matkę od niej trzeci rok jako reproduktorkę na własne potrzeby i ma u mnie zagwarantowane dożywocie. Ale też w tym roku kupiłem też Primę  z mellifery  i po miesiącu pomimo że czerwiła poprawnie , jak na moje oko ,  to pszczoły ją sobie wymieniły ???? na własny model :D

W 100% potwierdzam.
Miałem od p. Marii dwie reproduktorki .
Pierwsza (starsza o rok ) sama spokojna i córki po niej spokojne i miodne .
Z drugą od samego początku były problemy .
W pierwszym miesiącu chciała się wyroić będąc na 7-8 ramkach .
Wylot był zakratowany więc sama się nie wyroiła .
Pszczoły po niej były złośliwsze niż po tej pierwszej.
Tutaj już się nie dało przyjść po ramkę z larwami w podkoszulku bez podkurzacza .
U pierwszej mogłem.
Córki po 2-3 seriach nie przypadły mi do gustu i zrezygnowałem z reprodukcji od tej matki .
Starsza była w porządku i miała dożywocie .
Niestety zimy 2015/2016 nie przetrzymała.

Kilku kolegów ma (miało) matki po tej starszej reproduktorce Prima kupione z odkładami/rodzinkami .
Z tego forum Andrzej , Piotr i chyba Leszek . 
I zdaje się , że byli zadowoleni .
Może napiszą swoje opinie ?

gkruk

gkruk

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 15 postów
  • Imię:Gabriel
  • LokalizacjaBabice/Radomsko
  • Typ ula:WP
Nieska niby to samo,te same korzenie,a jednak ja uważam ją za lepszą od primy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły