Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
michal79

Sezon 2022

Recommended Posts

Wczoraj dwie rodziny na nawłoć przewiozłem. Dziś zrobiłem im przegląd przy okazji wyciągania pasków szczawiowych.  Co mnie zmartwiło u jednej rodziny-  czerw tylko na trzech ciemnych ramkach, na samym końcu ula. Ramki te przeznaczone były do wycofania. Pozostałe ramki puste albo z poszytym częściowo pokarmem. Nie powinno być w tym wypadku tak jak pisał Robert, pozostałe ramki nie były dziewicze i wcześniej chętnie były przynajmniej raz zaczerwione. Zobaczymy co bedzie po wyjęciu pasków z kwasem. Podobno niektórym matkom one przeszkadzają. Może też pożytek nawłociowy w dużej ilości zachęci do czerwienia. Wcześniej ta rodzina jak i inne moje dostawała rzadki syrop w małych ale czestych dawkach.  W drugim ulu nie ma tego problemu- czerw prawie na wszystkich ramkach, co mnie bardzo cieszy. Zajrzę dziś jeszcze do innych rodzin by wyjąć paski i sprawdzić jak czerwią.

2 godziny temu, gajowy napisał:

Wczoraj dwie rodziny na nawłoć przewiozłem. Dziś zrobiłem im przegląd przy okazji wyciągania pasków szczawiowych.  Co mnie zmartwiło u jednej rodziny-  czerw tylko na trzech ciemnych ramkach, na samym końcu ula. Ramki te przeznaczone były do wycofania. Pozostałe ramki puste albo z poszytym częściowo pokarmem. Nie powinno być w tym wypadku tak jak pisał Robert, pozostałe ramki nie były dziewicze i wcześniej chętnie były przynajmniej raz zaczerwione. Zobaczymy co bedzie po wyjęciu pasków z kwasem. Podobno niektórym matkom one przeszkadzają. Może też pożytek nawłociowy w dużej ilości zachęci do czerwienia. Wcześniej ta rodzina jak i inne moje dostawała rzadki syrop w małych ale czestych dawkach.  W drugim ulu nie ma tego problemu- czerw prawie na wszystkich ramkach, co mnie bardzo cieszy. Zajrzę dziś jeszcze do innych rodzin by wyjąć paski i sprawdzić jak czerwią.

A czy to nie jest tak, że pszczoły układając zapas do zimy zalewa właśnie ramki począwszy od pierwszej od wylotka a na ostatnich czerwią matki? 

Godzinę temu, Krzychu napisał:

A czy to nie jest tak, że pszczoły układając zapas do zimy zalewa właśnie ramki począwszy od pierwszej od wylotka a na ostatnich czerwią matki? 

no to u mnie tylko jedna rodzina tak robi... dodam, że te ramki z pokarmem mają jeszcze dużo miejsca na czerw...

Edited by gajowy

9 godzin temu, gajowy napisał:

czerw tylko na trzech ciemnych ramkach, na samym końcu ula.

ja bym jednak zaufał pszczołom , one wiedzą co robią . W końcu to na skrajnych ramkach będzie najwięcej zapasów. Stopień zakarmienia oceniam w warszawiakach właśnie po stopniu zapełnienia ostatniej ramki. Skoro są puste i jest na nich czerw to jeszcze mało pokarmu. Najpierw odbudują zapasy w gnieździe. Jeśli nie czerwiły to mają za małe zapasy ( wstrzymane czerwienia o tej porze to prawidłowy, pozytywny objaw przystosowanie do naszego klimatu) , ja bym po prostu karmił. Jak masz wątpliwości to wstaw te ramki do gniazda i oznacz pineskami. Wiosną wystawisz je na zewnątrz gniazda zastępując węzą , ale to zbędna robota bo w końcu zaleją skrajne ramki na full. Mają jeszcze na to czas, nie żałuj syropu.  Krainkom wystarczy 7 ramek WP do zimowli , jak duża rodzina to można dać 8 i więcej nie trzeba. Bucfasty podobnie , choć można i 10 ramek dać to szybciej pójdą na wiosnę ,  ale i pokarmu więcej potrzeba do zalania - co nie jest problemem bo ramki z pokarmem zarobią na odkłady - tego nigdy dosyć. Nie patrz ,że obsiadają bo do zimy będzie dużo mniej. Tu się działa rutynowo , a nie wg ksiązkowej recepty.

Ja pokarmiłem po 5 l to teraz brzęczą pięknie jak trafo, a tak siedziały tylko smętnie. Nawet ochoty do żądlenia nabrały :) jakoś mocniej boli niż wiosną ?  Czerwiu zakrytego miały dużo , ale jajek w ogóle nie widziałem . Teraz zaczną robić zimową pszczołę , więc zaczynam tuczenie :)

Edited by manio

W dniu 9.08.2022 o 19:11, Robi_Robson napisał:

To zależy od matki .
Niektóre (nieliczne) potrafią teraz zaczerwić i dziewiczą ramkę .
Ale są takie co omijają nawet takie 2-3x zaczerwione .

I tak też się sprawdza. Jako, że w tym roku w iaz mam deficyt odbudowanych i przeczerwionych ramek tak musiałem dość oszczędnie rozporządzać przy układaniu gniazd. W górnym korpusie dominują brązowe, na których matki ładnie czerwią a w dolnych jasne przeczerwione kilka razu. Matka omija. 

Nie wiem czy nie zrobiłem błąd. Mogłem dać jasne na górę. Jedna rodzinka tak ma i górne jasne nabite już pokarmem ładnie a w dolnym czerwiu od dechy do dechy - wybujała matka. 

no to powiem wam

nawłoć leje

poszedłem do 2 daszki podniosłem 

smród ale z ramek się nie leje fakt mam po 2 miodnie 

będzie pogoda układam gniazda do zimy ,czyli decyduje czy 3x10 czy 2 x10

a niestety nawłoć znowu będzie wielokwiatowa