Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

zakup/sprzedaż pszczół - dowód zakupu


Recommended Posts

Przy kupnie od osoby, która nie prowadzi firmy należy pamiętać, że niezbędna będzie zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyniesie on 2% wartości rynkowej towaru, a jego zapłata powinna nastąpić w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży.  Podobnie w terminie 14 dni od tej daty należy złożyć druk PCC-3 celem zadeklarowania podstawy naliczenia podatku oraz wskazania właściwej kwoty. Co ważne, umowa nie może stwierdzać, że podatek ten rozliczy sprzedający. Zawsze to na nabywcy ciąży obowiązek sporządzenia deklaracji i zapłaty podatku na rzecz urzędu.

 

Gdyby zdarzyło się, że cena, jaką wskażą kupujący i sprzedający w umowie według oceny organu podatkowego odbiega od wartości rynkowej, organ ten wezwie do jej podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając ją jednocześnie według własnej, wstępnej oceny.

 

Nie ma natomiast znaczenia, czy kupujemy na firmę czy też nie, jeżeli zakup zostanie bowiem dokonany od osoby nie prowadzącej firmy – podatek od czynności cywilnoprawnej i tak trzeba zapłacić. W przypadku natomiast, gdy umowa dotyczy dwóch przedsiębiorców to nie dość, że PCC-3 nie trzeba składać a podatku – płacić, to jeszcze istnieje możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w cenie kupowanego towaru.

 

Więcej pod wskazanymi linkami:

http://www.pcc-3.pl/sprzedaz-kupno-samochodu-podatki-pcc-3/

http://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych-pcc

http://www.podatekpcc.pl/artykul,1872,pcc-od-umowy-sprzedazy-pojazdu.html

 

Bardzo dobry przewodnik - Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic - PORADNIK

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/pcc/71589,Podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych-bez-tajemnic-PORADNIK.html

 

... tylko niewiem czy potrzebna ta skarbówka.

Niestety ale trzeba :(

 

 

 

Kupując zwierzę, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Płacony jest od ceny zwierzęcia.

Opodatkowanie sprzedaży zwierząt podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) może budzić wątpliwości. Jednak wątpliwości takich nie mają organy podatkowe. Jak podkreśla Piotr Chmieliński, doradca podatkowy w kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, fiskus od dłuższego czasu w interpretacjach podatkowych wskazuje, że transakcje sprzedaży zwierząt podlegają opodatkowaniu PCC.

Ekspert dodaje, że problemy z opodatkowaniem sprzedaży zwierząt PCC pojawiły się wraz z uchwaleniem w 1997 roku ustawy o ochronie zwierząt. Przepisy prawa cywilnego stanowią bowiem, że rzeczą są tylko przedmioty materiale. Zwierzę należy co prawda uznać za przedmiot materialny, ale jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.

– Właśnie z tego sformułowania podatnicy wywodzą, że skoro zgodnie z ustawą o PCC opodatkowaniu podlega tylko sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, a zwierzę nie jest rzeczą, to nie podlega też opodatkowaniu tym podatkiem – tłumaczy Piotr Chmieliński.

Zastrzega, że ustawa o ochronie zwierząt wskazuje też, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy. Zatem, skoro ustawa ta nie reguluje kwestii obrotu zwierzętami, w tym zakresie należy stosować kodeks cywilny.

Analizy tych przepisów dokonał ostatnio WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 615/09), który podzielił pogląd fiskusa, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzono w celu zapewnienia ich humanitarnego traktowania, a nie w celu wykreowania przywilejów podatkowych w związku z obrotem nimi.

– Oznacza to, że – zdaniem sądu i fiskusa – sprzedaż zwierząt podlega PCC – stwierdza Piotr Chmieliński.

Dodaje, że wyjątkiem będzie dokonywanie takiej sprzedaży w ramach prowadzonej firmy, gdzie przynajmniej jedna ze stron będzie z tytułu jej dokonania opodatkowana VAT lub od niego zwolniona. Wówczas sprzedaż zwierząt nie będzie podlegała PCC.

2 proc. wynosi podatek od umowy sprzedaży zwierzęcia

Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/378621,od_kupna_psa_trzeba_zaplacic_podatek.html

 

 

Podatek PCC-3 ale to powyżej jakiejś kwoty

Tak zgadza się.

 

Przedmiot umowy

Ustawodawca zwolnił z podatku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych o wartości nieprzekraczającej 1 tys. zł. Kwotę tę należy odnieść do podstawy opodatkowania, którą w tym przypadku jest wartość rynkowa rzeczy. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, ale z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia z dnia zawarcia umowy, bez odliczania długów i ciężarów.

Z uwagi na obowiązujące zwolnienia, podatek nie wystąpi także w przypadku sprzedaży: walut obcych, bonów i obligacji skarbowych, bonów pieniężnych NBP, sprzedaży instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym, bądź za ich pośrednictwem oraz w ramach obrotu zorganizowanego, czy też sprzedaży towarów giełdowych na giełdach towarowych.

Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/394678,kiedy_nie_trzeba_placic_podatku_od_czynnosci_cywilnoprawnych.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

organ ten wezwie do jej podwyższenia lub obniżenia

 

hahahaha - szukam tych co wezwali i obniżyli. :D

Dobrymi intencjami i piekło jest wzbrukowane. doh.gif Paragon sklepowy też trzeba brać i nosić w portfelu i okazywać na każde wezwanie organów kontrolnych i w domu trzymać jako dowód że towar nie jest kradziony albo z przemytu. 

Nie rozumiem po co Koledze rachunek na zakup pszczół ? Przecież mógł sobie rójki zdjąć sobie z drzewa na którym nie było kasy fiskalnej.hihi.gif

Tadek

Link to comment
Share on other sites

W niektórych rejonach Polski plagami są kradzieże pszczół .
Myślę , że warto "dmuchać na zimne" i spisywać umowy kupna-sprzedaży .
Nigdy nie wiadomo kiedy zawistny sąsiad "uprzejmie doniesie" o pojawieniu się nowych rodzin w pasiece akurat w czasie kiedy w sąsiedniej wsi zginęły .
Wtedy dobrze jest mieć papier .
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.