Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2024


Turqs

Recommended Posts

43 minuty temu, Marco napisał(a):

Kraniki idą w siłę, a Buckwasty w siłę i stan rojowy, zamiast krok przed jestem krok za. Miseczki rojowe u Buckwastow zaczerwione, konieczne poszerzenie gniazd i/lub odkłady.

Kilka dni chłodów i pogody nie lotnej zrobiło swoje . 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Wczoraj byłem w pasiece i dostawiałem korpusy z węzą i w trzech  ulach pod daszkiem  i pod ulami  było sporo mrówek 😁

I znalazłem w necie taki naturalny sposób na mrówki , który chyba spróbuję zastosować , bo te preparaty na mrówki gotowe chemiczne , to nie wiem jak by mogły wpływać na pszczoły i czy można je zastosować w pobliżu pszczół ?

https://www.youtube.com/watch?v=l8yKnNPloNY

 

Ja stosuję na mrówki pod daszkiem zmiotkę. 

Już 4 lata.

Mogę z czystym sercem polecić.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Marco napisał(a):

Kraniki idą w siłę, a Buckwasty w siłę i stan rojowy, zamiast krok przed jestem krok za. Miseczki rojowe u Buckwastow zaczerwione, konieczne poszerzenie gniazd i/lub odkłady.

 

U mnie zaledwie ruszyły w loty pierwsze trutnie. 

Ale nie wiem. Może tam na spodzie już są mateczniki rojowe... nie mam tych wspaniałych uli dr Lebiegi, co to się rozchyla i widzi. 

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj podczas przeglądów zauważyłem, że rodziny przez te kilka dni chłodów wyjadły większość zapasów i tak naprawdę jechały już na oparach i mimo to w rozwój wcale nie poszły - była zdecydowana przerwa w czerwieniu. Na jednym polu 100 ha rzepaku w pełni, na drugim 180 ha rzepaku już niedługo będzie w pełni,mnóstwo pszczół na mniszku, gruszkach i jabłoni, a w miodniach pojawia się już nakrop. Dałem sporo węzy pod gniazda i do miodni. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał(a):

Wczoraj podczas przeglądów zauważyłem, że rodziny przez te kilka dni chłodów wyjadły większość zapasów i tak naprawdę jechały już na oparach i mimo to w rozwój wcale nie poszły - była zdecydowana przerwa w czerwieniu.

 U mnie te silniejsze nadal mają pełne nadstawki ale przestały poszywać. W rozwoju też nie przystopowały. Ale nie wiem ile ubyło z ramki gniazdowej która u mnie wysoka- w gnieździe nie grzebałem.  Dwa ule na lokalnym "spitsbergenie" z rozwojem bardzo mocno do tyłu a główny pożytek czyli kruszyna lada chwila zakwitnie, w tym roku pewnie przed akacją. Na ogół kwitła przed akacją albo w tym samym czasie. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, michal79 said:

nie mam tych wspaniałych uli dr Lebiegi, co to się rozchyla i widzi

Jak wiesz, z pszczołami jest tak że trzeba być krok przed tym co zamierzają zrobić. Złożonych dopiero co jajek i podlanych mleczkiem w miseczkach nie widać po uchylonych korpusach w silnych rodzinach. Coś mnie tknęło i sprawdziłem tę jedną rodzinę Buckwastów KB,  które mam i bingo! Będę miał więcej niż 1 rodzinę😀

Edited by Marco
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, gajowy napisał(a):

Na ogół kwitła przed akacją albo w tym samym czasie. 

Przepraszam, miałem napisać że kwitła po akacji. Za późno zauważyłem, nie dało się edytować.

Link to comment
Share on other sites

Przeglądałam i ja . Żadnego wstrzymania czerwienia nie stwierdziłam. Słaba rodzinka idzie w sile aktualnie obsiada 2 połówki dadanta . W reszcie ograniczyłam matki na jednej połówce na dennicy. Została jedna rodzina do ogarnięcia ale tam matka buszowała na 3 połówkach plus miodnia (maja nanoszone całkiem sporo ale tylko 4 ramki poszyte ) , zaglądam do miodni wszystko ok ściągam miodnie a tam pszczół full wylewają się z 3 korpusu , wyjęłam środkowa ramkę oczywiście zaczerwiona a na bocznych pokarm , ściągam środkowy korpus to samo , myśle sobie No ok zimno było siedziała u góry bo cieplej dol będzie pusty lub prawie pusty zaglądam do dolnego a tam wszystko zaczerwione od prawej do lewej w 2 i 3 korpusie już pojawiły się miski matecznikowe  jeszcze nie zaczerwione  🤦🏼‍♀️. Nie było opcji znaleźć jej w tym tłumie , wsadzilam korpus wezy między 1 a 2 korpus myślałam ze matka sobie tam pójdzie i zaczerwi , No to dzisiaj zajrzałam a one to odbudowały i zalały nektarem. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj pierwsza rójka , ale przyjechałem za późno i uleciała w siną dal 🙂. Ale nie rwę włosów z głowy za stratę 😃

I tak ograniczam pasiekę , więc nie ma problemu , i tylko tylko dwa razy zaglądałem do uli w tym roku.

Tak mi obrzydziła poprzednia ekipa pszczelarstwo , jak rolnikom  w rolnictwie !!!!!!!!!. że położyłem lachę i co ma być to będzie , dla siebie  miód do herbaty to mam dostatek. 

Pozdrawiam i mam nadzieją że macie większą 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Madzin napisał(a):

Śląskie . W Kętach i Porąbce kwitną akacje 😂🤣

A u mnie pąki iści . Maciupeńkie

Link to comment
Share on other sites

Nadstawki zalane do cna i zapchane gniazda, wszystkie rodziny dostały po nowej nadstawce.

Miniplus, antyrojowy odkład składak - również zalały się nakropem.

 

Muszą latać na rzepak bo jest tak ok. 1km od pasieki.

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Tak mi obrzydziła poprzednia ekipa pszczelarstwo ,

Wszystko jak zwykle pod politykę, jakby dalej nie wiedzieli, że każda zmiana z jednej na drugą i na odwrót nic nie da.

Link to comment
Share on other sites

Robiłem przegląd w sobotę po 2 tygodniach ochłodzenia, w jednym ulu Buckwasty KB wchodziły w stan rojowy.
- zniszczyłem mateczniki,

- dodałem korpus węzy,

- rozluźniłem ramki z 10 na 9 w korpusie

- przeniosłem ramkę z zaczerwionymi matecznikami do odkładu

Dzis weryfikacja stanu rojowego: jak ręką odjął, wszystkie pracują, budują i znoszą miodek - żadnych rójek w tym i innych ulach.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Marco said:

znoszą miodek - żadnych rójek w tym i innych ulach

Czyżby rodzaj ula ułatwiał uniknięcie rójek? Nie jestem pewien, być może, jak na razie od kilku sezonów udaje mi się uniknąć / opanować stan rojowy. Mam głównie kraniki i 1 rodzinę Buckwastow KB. Brak rzepaku w okolicy, zbieram wielokwiat, akacje i lipę czasem nawloć.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Marco napisał(a):

Czyżby rodzaj ula ułatwiał uniknięcie rójek? Nie jestem pewien, być może, jak na razie od kilku sezonów udaje mi się uniknąć / opanować stan rojowy. Mam głównie kraniki i 1 rodzinę Buckwastow KB. Brak rzepaku w okolicy, zbieram wielokwiat, akacje i lipę czasem nawloć.

Jak nie masz rzepaku w okolicy to jeden z "plusów dodatnich" ( za klasykiem)  😁 że nie masz zjawiska rójek . 

Rzepak w okolicy pasieki , to jest taki zastrzyk rozwojowy dla rodzinek na początku maja , ale też i jest powodem do rozchwiania składu pszczół wykonujących różne funkcje w rodzinach pszczelich i powstały nadmiar karmicielek na rzepaku w rodzinie pszczelej często bywa motywem do rójek w przypadku ciasnoty w ulu lub nagłego załamania pogody , pszczoły wtedy dostają dodatkowy impuls do rojenia się 🙂.  

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Krzychu napisał(a):

Wszystko jak zwykle pod politykę, jakby dalej nie wiedzieli, że każda zmiana z jednej na drugą i na odwrót nic nie da.

Tu nie o politykę chodzi ,  to zwykłe złodziejstwo , a nie polityka 😁 Nigdy nie było takiego złodziejstwa , nawet za Gierka , jesteś młody i nie masz perspektywy potrzebnej do oceny. Ja żyłem za Gierka i daję Ci słowo , że takiego złodziejstwa , buty , i chamstwa nie było . A teraz mamy więcej magistrów i inżynierów , a nie ma komu muszli w kiblu zmienić bo same magistry ekonomii nauczyli się jak kraść głupi naród ,  wespół z kościołem . Trafnie ocenił Polaczków Stonoga. 

https://youtu.be/c14g87Ik0Es 

 

Link to comment
Share on other sites

A propos złodziejstwa dlaczego w sklepach pszczelarskich  , w Kamiannej  na przykład " pod egidą PZP  jest miód podrabiany chiński  ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

A propos złodziejstwa dlaczego w sklepach pszczelarskich  , w Kamiannej  na przykład " pod egidą PZP  jest miód podrabiany chiński  ? 

A do jakiego związku należysz ? Czy nie czasem do członka PZP ? Już w starożytności twierdzili że pecunia non olet, choć kto raz przejechał się karetką z kasą ( obecnie ) wie że czasy się zmieniły. Trzepano ten temat w Polance, nikt nic nie zrobił podobnie jak ze sprowadzaniem kumafosu. Miód nie był chynski a Ukraiński ze słonecznika . Problemem jest brak organizacji typu związku zawodowego ( broniącego interesów pszczelarzy ) na poziomie i Polski i UE . Szacuje się ze w Polsce zostało 60 % miodów po 2023 . Brakuje świadomości że miód to produkt uboczny pszczelarstwa i gdyby było więcej dotowane to było by więcej amatorów, typu Michał ( bez jego eksperymentów ) . Za mało rozumu u ekologów . ...

Link to comment
Share on other sites

No i się zaczęły prezenty od kolegów . Dziś 3 rójki na 3 Maja . Koledzy - dokarmiajcie wiosną ! Co ja bym bez was zrobił . 😁

Link to comment
Share on other sites

Nadstawki robią się ciężkie, zaczynają zasklepiać miód. Do końca rzepaku z dwa tygodnie. Teraz będą chłodniejsze dni, zobaczymy jak wpłynie to na zbiory 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.