Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Typy uli w Polsce.


Głosowanie na najpopularniejszy typ uli w Polsce  

39 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Na jakim typie ula gospodarujesz?

    • Ul Wielkopolski
    • Ul Warszawski poszerzany
    • Ul Dadanta
    • Ul Warszawski zwykły
    • Ul Langstrotha
    • Ul Ostrowskiej
    • Ul Apipol
      0
    • Inny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Zastanawiałem się nad procentowym udziałem różnych typów uli w Polsce.

Taka statystyka może być przydatna dla handlujących produktami pszczelarskimi.

Moje wyliczenia mogą być oczywiście błędne, stanowczo to podkreślam.

Uważam, że tak przedstawia się udział różnych typów uli:

1. Ul Wielkopolski               -   30%

2. Ul Warszawski poszerz.  -   25%

3. Ul Dadanta                      -   20%

4. Ul Warszawski zwykły     -   10%

5. Ul Langstrotha

6. Ul Ostrowskiej

7. Ul Apipol

8. Ule inne.   Ul z pkt 5, 6, 7 i 8 razem     -     15%.

 

Oczywiście, że jeszcze dochodzą w niektórych ulach tzw. pół korpusy, w dadantach ramka modyfikowana 230, Langstrotha 3/4, wielkopolska 180, czy jeszcze jakieś inne "osobiste" modyfikacje pszczelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to jest temat na pracę magisterską studentów Szkół Rolniczych. Nasza ankieta będzie miała wąski wymiar i nie będzie miarodajna , bo jaki procent pszczelarzy Polskich jest członkami  naszego Forum ?

Ale są pszczelarze z całego kraju.Więc można by taką ankietę przeprowadzić chociaż dla ciekawości naszej. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Zastanawiałem się nad procentowym udziałem różnych typów uli w Polsce.

Taka statystyka może być przydatna dla handlujących produktami pszczelarskimi.

Moje wyliczenia mogą być oczywiście błędne, stanowczo to podkreślam.

Uważam, że tak przedstawia się udział różnych typów uli:

1. Ul Wielkopolski               -   30%

2. Ul Warszawski poszerz.  -   25%

3. Ul Dadanta                      -   20%

4. Ul Warszawski zwykły     -   10%

5. Ul Langstrotha

6. Ul Ostrowskiej

7. Ul Apipol

8. Ule inne.   Ul z pkt 5, 6, 7 i 8 razem     -     15%.

 

Oczywiście, że jeszcze dochodzą w niektórych ulach tzw. pół korpusy, w dadantach ramka modyfikowana 230, Langstrotha 3/4, wielkopolska 180, czy jeszcze jakieś inne "osobiste" modyfikacje pszczelarzy.

Myślę Tajden,że ul wielkopolski i ostrowskiej ma troszkę większy procent jak na twojej liście.Trzeba poszperać pewnie takie dane gdzieś będą chociaż w przybliżeniu! PK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta jak najbardziej by się przydała .A może by dać w profilu użytkownika taką informację o typie ula i każdy by wpisał swój typ.

Ale myślę że wielkopolski zwycięży.

Pozdrawiam

Tadek

Jak klikniesz na profil uzytkownika to jest taka opcja - tylko czy wszczyscy ja wypelnili :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem z zakupem pszczółek bo atrakcyjna cena z ulami , zajeżdżam wita mnie dziadziuś 82 lata no i pokazuje ule ( w roz.tel.z babcią miały być warszawskie) zbudowane ze wszystkich dostępnych materiałów budowlanych (papa ,folia,dykta itp) na moje pytanie jaka ramka powiedział no tak 40 x 40 sam se zbijam.Nie kupiłem ich ,bo gdyby to była wiosna to tak.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ankieta jak najbardziej by się przydała .A może by dać w profilu użytkownika taką informację o typie ula i każdy by wpisał swój typ.

Ale myślę że wielkopolski zwycięży.

Pozdrawiam

Tadek

U mnie to 80% dadant, jest jeszcze ul alzacki spotykany raczej u starszych pszczelarzy , w sklepie mozna kupic jeszcze ul typu Langstroth i ul typu Voirnot. Ten ostatni to chyba ul typu warre, ale pewny nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ktoś ma dwa albo trzy rodzaje uli ??? Wg mnie powinien podać wszystkie jakie ma. Ja też miałem dylemat bo mam wlp z ramką  h-18 cm i to nie jest standardowa ramka ula wielkopolskiego więc zaznaczyłem w ankiecie  - inne.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje aby moderatorzy lub admini dodali brakujące typy uli. Wielkopolski z ramką 18, Dadant 1/2,  Langstroth 3/4. Pewnie jest jeszcze tego więcej, więc prosimy podajcie nam ul, który mogliśmy pominąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dodawać inne mało popularne typy uli. Zobacz że tylko Tadek dał opcję inny. Sam przedtem pisał na forum że używa wielkopolskiego z nietypową ramką.

 

Co do typów uli w Polsce. Większość dziadków korzysta z warszawskich lub Dadanta. Młodsi i idą w Wielkopolskie. Ja zacząłem na wielkopolskich, ale okazyjnie kupiłem ule Dadanta i już przy tym ulu pozostaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dodawać inne mało popularne typy uli. Zobacz że tylko Tadek dał opcję inny. Sam przedtem pisał na forum że używa wielkopolskiego z nietypową ramką.

 

Co do typów uli w Polsce. Większość dziadków korzysta z warszawskich lub Dadanta. Młodsi i idą w Wielkopolskie. Ja zacząłem na wielkopolskich, ale okazyjnie kupiłem ule Dadanta i już przy tym ulu pozostaję.

 

Mikołaj skoro pytasz po co, to już mówię :D

Po to, żeby ankieta była miarodajna i bardziej szczegółowa, bo skoro ją robimy, to zróbmy ją porządnie, to pozwoli na zrozumienie trendu w Polsce, bo chyba po to jest robiona?

Oczywiście, to tylko moje przemyślenia i jeśli uważacie, że jest to niepotrzebne, to zostańmy przy tym jak jest teraz :D

 

Pozdrawiam i życzę spokojnej Niedzieli :D

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyniki te w żadnym stopniu nie będą miarodajne jedynie poglądowe w naszym jakże wąskim jeszcze gronie.Pozdrawiam

Jedno można powiedzieć przed ankietą i po ankiecie wielkopolski ul jest najbardziej rozpowszechniony w naszym kraju.PK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam bardzo wielu pszczelarzy, którzy prowadzą swoje pasieki w 1/2D, ale nie jest on tutaj wymieniony, więc nie wpiszę tego wspaniałego ula w pozycję "inne", bo co to znaczy inne?

To profanacja mojego ula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.