Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wycinka drzew na pasieczysku


boddan

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć temat wycinki drzew na pasieczysku. W moim przypadku jest to konieczność ponieważ mam też 8 robinii akacjowych o wysokości około 20 mm.

Fajne te akacje, ale mają koronę w formie grzyba i zagrażają budynkom. Jesienią jedna taka gałąź złamała się i zrobiła dziurę w dachu. Nie chcę tych drzew wycinać, ale przyciąć więcej niż 5m. od góry. Boję się, że będzie to stanowiło więcej niż 30% korony. A to już podlega zgłoszeniu i z tego co słyszałem opłacie a jej chciałbym uniknąć.

Wiem, że zasady wycinki i przycinki drzew określono w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, która ostatnio została gruntownie zmieniona przez nowelizację z 25 czerwca 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045). Nie wiem czy jest już tekst jednolity, bo na razie strasznie to wszystko pogmatwane. Przestrzegam przed dzikimi wycinkami.

W zeszłym roku posadziłem 15 robinii akacjowych. Jeszcze na wiosnę gdzieś posadzę parę, żeby wyrównać straty w nektarze.

 

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa, ustawą a decyzja wyrażająca zgodę na wycinkę jest w naszym orzecznictwie decyzją uznaniową . Oznacza to, że praktycznie w rękach urzędnika leży czy uzna Twój wniosek w całości lub w części. Odwiedź więc najpierw tego urzędnika , a powie Ci jak on to widzi. Wycinka jest możliwa do 31 marca , potem okres ochronny ze względu na gniazdowanie ptaków. Podkreślaj konieczność wycięcia drzew ze względu na zagrożenie jakie stwarzają budynkom lub urządzeniom podziemnym ( wodociąg, kanalizacja , kable) - jeśli argumenty potwierdzi wizja lokalna, otrzymasz pozwolenie i zwolnienie z opłat w takim przypadku. Przynajmniej u mnie tak jest , warto zrobić dokumentację fotograficzną i dołączyć ją do wniosku . Ułatwisz pracę i podjęcie oczekiwanej decyzji Panu Urzędnikowi.  Spiesz się , bo czasu mało , a tryby urzędnicze wolno mielą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... Podkreślaj konieczność wycięcia drzew ze względu na zagrożenie jakie stwarzają budynkom lub urządzeniom podziemnym ( wodociąg, kanalizacja , kable) - jeśli argumenty potwierdzi wizja lokalna, otrzymasz pozwolenie i zwolnienie z opłat w takim przypadku............

 

To co jest oczywiste i logiczne dla nas, raczej nie będzie zrozumiałe dla urzędnika. Sam przerabiałem już ten temat i mogę powiedzieć, że urzędnicza krótkowzroczność nie zna granic.

Akacja (robinia akacjowa) jest czymś w rodzaju chwastu wśród drzew. Tnij więc ją ostro, to jej na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest oczywiste i logiczne dla nas, raczej nie będzie zrozumiałe dla urzędnika. Sam przerabiałem już ten temat i mogę powiedzieć, że urzędnicza krótkowzroczność nie zna granic.

Akacja (robinia akacjowa) jest czymś w rodzaju chwastu wśród drzew. Tnij więc ją ostro, to jej na pewno nie zaszkodzi.

Wielokrotnie załatwiałem takie pozwolenia ( potrzebowałem ich w celach zawodowych)  i to bez problemu, ale trzeba do tego uczciwie podejść i dobrze udokumentować bo każdy urząd lubi papierki , podkładki , mapki , foty. W ustawie jest tylko topola jako drzewo - szkodliwy chwast. Nawet przycięcie wymaga zezwolenia i lepiej tego nie robić bez tego , bo nigdy nie wiadomo jak zareagują sąsiedzi. Donos może być bardzo kosztowny dla drwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przycinanie drzew nie wymaga zezwolenia. Warunek jeden - zgodnie ze sztuką = na następny rok drzewo ma zostać żywe . Jesli drzewo uschnie ,,przecinka ,, traktowana jest jako wycinka - kary mozna znaleść. Dowolność w wycince drzew owocowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie otrzymywalem takie pozwolenie bezproblemowo. Zawsze mowilem ze drzewa sa stare i chore i podpisywalo sie zobowiazanie, ze w miejsce wycietego posadze dwa mlode drzewka, ale bez oplaty sie niestety nie obylo, chociaz byly to sprawy groszowe okolo 20zl , do 5ciu wycietych drzew. To bylo jakies 7-8lat temu, jak jest z przycinaniem nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mieliście pewnie więcej szczęścia.

Lipa o obwodzie pnia 170 cm, rosnąca 1 metr od wejścia i pochylona w stronę budynku, nie jest problemem dla urzędnika. Nie wspomnę już o argumentach oddziaływania systemu korzeniowego na fundamenty budynku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mieliście więcej szczęścia lub mądrzejszych urzędników.

Lipa o obwodzie pnia 170 cm, rosnąca 1 metr od wejścia i pochylona w stronę budynku, nie jest problemem dla urzędnika, aby można było korzystać z lokalu handlowego. Nie wspomnę już o argumentach oddziaływania systemu korzeniowego na fundamenty budynku.

 

Może to jakiś nadgorliwiec , a może użyłeś niewłaściwej argumentacji. Pozwolenie na wycinkę dają zawsze , bo jest z tego kasa dla wójta , nakazują  też posadzić równoważną ilość drzew . Żeby być zwolnionym z opłat drzewo musi stanowić zagrożenie dla ludzi lub mienia . Utrudnienie w korzystaniu z nieruchomości to nie jest argument wymieniony wśród przyczyn zwalniających z opłat. Napisz ,że zagraża to bezpieczeństwu budynku i przebywających w nim ludzi , załącz opinię uprawnionego budowlańca . Żaden normalny urzędnik nie zaryzykuje wtedy odmowy. Poza tym są instancje odwoławcze , trzeba czasem z tego skorzystać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola hola , lipa w mieście to skarb. Pełne miejsce pokazać , bo wyglada że na chodniku. Topolę jak chesz wyciąć na wsi to bez problemów taka sama w Warszawie to ho ho !

Kasa za wycinkę 17 zet  = dla gminy 0.

Różne są sytuacje , nie dali pozwolenia , buduje się obiekt a później - niszczy ! Szkodnik !. Po kij budowałeś ? Jak rosła to gdzie przez 7 lat byłeś ? Bo do tego wieku się rąbie i nie pyta.

P.S to co widać nie bardzo wygląda na pasiekę chyba że stołeczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola hola , lipa w mieście to skarb. Pełne miejsce pokazać , bo wyglada że na chodniku. Topolę jak chesz wyciąć na wsi to bez problemów taka sama w Warszawie to ho ho !

Kasa za wycinkę 17 zet  = dla gminy 0.

Różne są sytuacje , nie dali pozwolenia , buduje się obiekt a później - niszczy ! Szkodnik !. Po kij budowałeś ? Jak rosła to gdzie przez 7 lat byłeś ? Bo do tego wieku się rąbie i nie pyta.

P.S to co widać nie bardzo wygląda na pasiekę chyba że stołeczną.

po nowelizacji do10 lat można ciąć bez pytania :) Opłaty pobiera wójt , liczy za 1 cm obwodu na wysokości 130 cm,myślałem że to kasa gminy . Oddaje ją wyżej i nic z tego nie ma ? Przecież to on zatrudnia pracownika do ustalania decyzji, naliczania i poboru grosiwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie opłaty , wycinka na swojej posesji - opłata skarbowa 17 zet za podanie = na skarb Państwa.( tyle płaciłem) Lasy to już inna para kaloszy.

 

Zgodnie z art. 86. 1. Ustawy o ochronie przyrody nie nalicza się opłat za usunięcie:

1) drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;

2) drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

3) drzew lub krzewów, jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nie- ruchomości wpisanej do rejestru zabytków;

4) drzew lub krzewów, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych lub funkcjonowaniu urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego;

5) drzew lub krzewów, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego lub kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;

6) drzew lub krzewów w związku z przebudową dróg publicznych lub linii kolejowych;

7) drzew, których obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 75 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

B) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew

– w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego lub do innego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

8) krzewów, których wiek nie przekracza 25 lat, w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego lub do innego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

9) drzew lub krzewów w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew lub krzewów na terenach zieleni;

10) drzew lub krzewów, które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości;

11) topoli o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym powyżej 100 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków;

12) drzew lub krzewów, jeżeli usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych;

13) drzew lub krzewów z grobli stawów rybnych;

14) drzew lub krzewów, jeżeli usunięcie jest związane z regulacją i utrzymaniem koryt cieków naturalnych, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń;

15) drzew lub krzewów usuwanych z terenu poligonów lub placów ćwiczeń, służących obronności państwa.

Reasumując nie prowadzisz działlności zapłacisz 17 złotych opłaty skarbowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowelizacja z 2015 roku zwalnia osoby fizyczne z opłat za wycinkę ( to nie te 17 zł za wydanie decyzji adminstracyjnej)

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0ahUKEwigivmzpsPKAhUkcHIKHa8GC5UQFggqMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.gdos.gov.pl%2Fnowelizacja-prawa-w-zakresie-ochrony-zadrzewien-i-terenow-zieleni%2Fext%3Apdf&usg=AFQjCNFcB4OVrF0CpxAwS-ngY0xlEJ1kww&sig2=hJC20DxT4Sy99ElrfKoq5A&bvm=bv.112454388,d.bGQ

duży postęp w stosunku do dotychczasowych przepisów i cenników. Hulaj dusza , piekła nie ma :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowelizacja z 2015 roku zwalnia osoby fizyczne z opłat za wycinkę ( to nie te 17 zł za wydanie decyzji adminstracyjnej)

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0ahUKEwigivmzpsPKAhUkcHIKHa8GC5UQFggqMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.gdos.gov.pl%2Fnowelizacja-prawa-w-zakresie-ochrony-zadrzewien-i-terenow-zieleni%2Fext%3Apdf&usg=AFQjCNFcB4OVrF0CpxAwS-ngY0xlEJ1kww&sig2=hJC20DxT4Sy99ElrfKoq5A&bvm=bv.112454388,d.bGQ

duży postęp w stosunku do dotychczasowych przepisów i cenników. Hulaj dusza , piekła nie ma :)

Wycinanie drzew w naszej kochanej Ojczyźnie zakrawa na kpinę - rżnie się wszystko co nie da rady uciec czyli wszystko, drogowcy tną do gołego pnia, rolnicy czyszczą rowy i przy okazji wycinają wszystko poza rowem bo mają drewno za darmo. Nadzoru nad tym procederem nie ma żadnego. Gmina wydaje pozwolenie na wycinkę i w ogóle nie egzekwuje obowiązku posadzenia drzew w ramach rekompensaty... Czekam już 3 tydzień na odpowiedź od wójta na zapytanie co z nasadzeniami w miejsce wycinanych drzew i cisza... Więc ja raczej powodu do radości z tego tytułu nie mam. I chyba żaden pszczelarz nie powinien mieć... A co do Twojego problemu boddan to może tylko nisko przyciąć wszak robinia pięknie odbija i za kilka lat będziesz mieć kilka kwitnących odrostów, które będziesz mógł kontrolować poprzez sukcesywne przycinanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinanie drzew w naszej kochanej Ojczyźnie zakrawa na kpinę - rżnie się wszystko co nie da rady uciec czyli wszystko, drogowcy tną do gołego pnia, rolnicy czyszczą rowy i przy okazji wycinają wszystko poza rowem bo mają drewno za darmo. Nadzoru nad tym procederem nie ma żadnego. Gmina wydaje pozwolenie na wycinkę i w ogóle nie egzekwuje obowiązku posadzenia drzew w ramach rekompensaty... Czekam już 3 tydzień na odpowiedź od wójta na zapytanie co z nasadzeniami w miejsce wycinanych drzew i cisza... Więc ja raczej powodu do radości z tego tytułu nie mam. I chyba żaden pszczelarz nie powinien mieć... A co do Twojego problemu boddan to może tylko nisko przyciąć wszak robinia pięknie odbija i za kilka lat będziesz mieć kilka kwitnących odrostów, które będziesz mógł kontrolować poprzez sukcesywne przycinanie.

Widzisz bo to jest głupi przepis , który na wsi w ogóle nie powinien obowiązywać na terenach prywatnych ????!!!!!!

 Więc za klasykiem polecam "Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie co by tu jeszcze"  - na You Tube

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manio to bełkot ,, dziennikarski,, ja wstawiłem prawo

Wstawiłeś wykaz sytuacji w których nie wnosi się opłat za wycięcie ( i nie chodzi tu o opłatę administracyjną tylko wg cennika za cm obwodu), to było w starej ustawie, a teraz osoba fizyczna nie płaci i to było główną treścią jak to uprzejmie nazwałeś "bełkotu" . Opłata administracyjna ( czy raczej skarbowa) to zupełnie inna sprawa . 17 zł to jakaś uniwersalna kwota , bo tyle bierze weterynarz za wydanie papierka o nadaniu numeru pasieki ,czy urząd za wydanie pełnomocnictwa itd. itp.

Zachęci to do legalnego występowania o wycinkę . Zmienił się też strumień pieniędzy i gmina nie dostaje kasy z opłat i kar za wycinkę, nie może też wydawać decyzji na terenach będących własnością  gminy. Nie będzie więc nikogo ścigać i tylko donos będzie przedmiotem postępowania, a już dochodzenie czy zostały  wykonane nasadzenia wynikające z decyzji o wycince, leży tylko w sferze pobożnych życzeń ustawodawcy. Tyle wyczytałem z "bełkotu" .

pozdrawiam

bełkot manio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manio - tu prawo http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040920880 

Choć jak do sądu musi być w wersji papierowej.

Ja Ci wstawiłem sytuacje kiedy się nie płaci , a nie twierdzę że nie ma opłat za wycinkę.

17 złotych to niegdysiejszy znaczek skarbowy który przyklejało się na kazdą urzędową bumagę aby coś wyciąć trzeba wnieść podanie i  ta ustawa  wskazuje co w nim ma być( stąd opłata skarbowa za podanie) . Napisałem bełkot bo dziennikarz nie jest od tłumaczenia prawa. W tej ustawie napisane jest naprawde mądrze i czytelnie, warto przeczytać .

Gdybym nie załtwiał nie ,,wymądrzałbym,,

się . A załtwiałem bo - podłość ludzka niezna granic.

Mazi tam też jest napisane że nie można rżnąć jak się chce.

Nikt Ciebie nie chciał urazić , nie bierz na klatę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie biorę na klatę bo duży jestem i daję radę  :) , ale nie każdemu się zechce brnąć przez ustawę i rozporządzenie do niej . Bełkot wystarczy aby wiedzieć co i jak. Jak zawsze najlepiej wprost zapytać urzędnika w gminie, w moim przypadku dużo pomagało przygotowanie dobrej mapki z rejestru gruntów  i dokumentacji fotograficznej wycinanych drzew.  Ułatwia to decyzję i czasem było załatwiane bez konieczności wizji lokalnej. Formalności lepiej załatwić bo przykrości i koszty nielegalnej wycinki są duże ,choć i tu jest postęp w zakresie ustalania czy nawet umarzania kary ,choć lepiej na to nie liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby sprawa jest błaha bo 17 zł to nie majątek , ale trzeba jechać do urzędu pisać podanie , opłata skarbowa komisja powinna przyjechać na wizję lokalną  i czekać na decyzję i jak Wam się zdaje po co ??? ochrona przyrody ? - bzdura , chodzi o kasiorkę dla urzędników i gminy , przyroda  nie ma z tym nic wspólnego przynajmniej na terenach wiejskich , co innego w miastach tam to ma jakiś sens bo w miastach jest mało drzew i każde drzewo wpływa jakoś na estetykę miast i tam jest to częściowo uzasadnione , ale na wsi ?????. Tylu rolników teraz porzuciło uprawę pól i pola zarastają brzózkami i nawłocią ,  wieś się sama zalesia w tempie jakim dotychczas nie była zalesiana , ale urzędnicy przecież  muszą mieć prace i kasiorkę od podatników nieprawda ?? i o to w tym wszystkim chodzi !!!!!!!!!

Naw%2525C5%252582o%2525C4%252587%2525200

Oto pole które zarasta nawłocią i drzewami na wsi i tego w mojej okolicy jest tysiące hektarów.

A za wycięcie drzewa w ogródku przydomowym grożą kary jak przychylny sąsiad napisze donos , gdzie sens i logika ?????

 

Pozdrawiam

Tadek

Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie co by tu jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby sprawa jest błaha bo 17 zł to nie majątek , ale trzeba jechać do urzędu pisać podanie , opłata skarbowa komisja powinna przyjechać na wizję lokalną  i czekać na decyzję i jak Wam się zdaje po co ??? ochrona przyrody ? - bzdura , chodzi o kasiorkę dla urzędników i gminy , przyroda  nie ma z tym nic wspólnego przynajmniej na terenach wiejskich , co innego w miastach tam to ma jakiś sens bo w miastach jest mało drzew i każde drzewo wpływa jakoś na estetykę miast i tam jest to częściowo uzasadnione , ale na wsi ?????. Tylu rolników teraz porzuciło uprawę pól i pola zarastają brzózkami i nawłocią ,  wieś się sama zalesia w tempie jakim dotychczas nie była zalesiana , ale urzędnicy przecież  muszą mieć prace i kasiorkę od podatników nieprawda ?? i o to w tym wszystkim chodzi !!!!!!!!!

Naw%2525C5%252582o%2525C4%252587%2525200

Oto pole które zarasta nawłocią i drzewami na wsi i tego w mojej okolicy jest tysiące hektarów.

A za wycięcie drzewa w ogródku przydomowym grożą kary jak przychylny sąsiad napisze donos , gdzie sens i logika ?????

 

Pozdrawiam

Tadek

Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie co by tu jeszcze ?

U mnie znaleźć ugór graniczy z cudem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.