Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rośliny miododajne przy pasiece


Recommended Posts

15 godzin temu, gajowy napisał(a):

Może kiedyś wpadnę,  choć do Zambrowa z Sulejówka przez Ełk to takie trochę mało "po drodze" 😁

po drodze Łomża , faktycznie i miasto brzydkie i droga fatalna. Do Zambrowa masz prosto jak strzelił . Ale i Łomża buduje piękną obwodnicę z 1200 m przeprawą przez Narew - będą i widoki piękne. Wtedy można zrobić pętlę Zambrów , Ełk, Łomża . Jeszcze do niedawna do Warszawy jeździłem przez Zambrów i nie musiałem oglądać Łomży , ale teraz już tylko sama Łomża jest do przejechania i dalej droga szybkiego ruchu. Czekam z niecierpliwością na obwodnicę , bo często jeżdżę do Stolycy zawodowo i towarzysko :)

Latem to fajna trasa , z noclegiem w Krainie 1000 jezior  i największym ogniskiem w gminie. Ta tradycja tez jakoś zanika u mnie . A może nawet jest jakiś zakaz palenia ognisk. To jednak nałóg , którego nigdy sobie nie odmówię , a kiełbasa spieczona na patyku nad żarem i piwo wyjęte  z jeziora to ambrozja smaków. Ale też tylko jedna tak smakuje i 1-2 piwka. Piję tylko do pierwszego sikania :)  , choć sikanie to samo zdrowie !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ciekawa sytuacja u mnie w ogródku. 

Mniszek wybił się na prowadzenie pod kątem kwitnienia. Prześcignął nawet przebiśniegi. 

Fakt. Tylko jedna sztuka. Reszta zachowuje się normalnie...

GlkfxqM.png

 

W tym czasie podbiał:

uYkYkj0.png

 

I najwcześniejszy przebiśnieg

Z436iMd.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 15.02.2024 o 12:07, michal79 napisał(a):

Ciekawa sytuacja u mnie w ogródku. 

Mniszek wybił się na prowadzenie pod kątem kwitnienia. Prześcignął nawet przebiśniegi. 

Fakt. Tylko jedna sztuka. Reszta zachowuje się normalnie...

GlkfxqM.png

 

W tym czasie podbiał:

uYkYkj0.png

 

I najwcześniejszy przebiśnieg

Za mojem młodości 

Takie anomalie będziemy często obserwować w związku z zmianami klimatycznymi .

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Takie anomalie będziemy często obserwować w związku z zmianami klimatycznymi .

Anomalia się wyjaśniła. Kwiatek mniszka obumarł. Nie widzę zmian klimatu...

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, michal79 napisał(a):

Anomalia się wyjaśniła. Kwiatek mniszka obumarł. Nie widzę zmian klimatu...

Może masz za małą perspektywę 😁 ( albo brzuch za duży , to tak żartem 🤞

Ale na poważnie zmianę klimatu widać w dłuższej perspektywie i już nawet tej  dziesięcioletniej czy dwudziestoletniej , a jak by wziąć pod uwagę jeszcze dalej  wstecz okresy porównawcze to  ja pamiętam  to zima , czyli temperatury ujemne zimą i śnieg ,  średnio utrzymywały się do połowy marca zawsze czyli za starym przysłowiem " Na Grzegorza zima idzie do morza" ( 12 Marca)  i jak pamiętam pierwsze obloty takie na poważnie były w połowie marca przeważnie i w okresach zimowych ta średnia za IMGW wynosiła: 

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zmiana-klimatu-w-polsce-na-mapkach-468

 Polskie zimy. Mapy: średnia temperatura powietrza zimą w Polsce w okresie 1961-1990 i 2011-2020

Natomiast średnia roczna temperatura latem  też wzrosła :

 

Zmiana klimatu w Polsce. Mapy: średnia temperatura powietrza latem w Polsce w okresie 1961-1990 i 2011-2020

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Tadek11 napisał(a):

  ja pamiętam  to zima , czyli temperatury ujemne zimą i śnieg ,  średnio utrzymywały się do połowy marca zawsze czyli za starym przysłowiem " Na Grzegorza zima idzie do morza

 

To zmiany pogody. ;)

Link to comment
Share on other sites

47 minut temu, michal79 napisał(a):

 

To zmiany pogody. ;)

Czy zmiana temperatury liczonej średnio  w jakiejś sekwencji czasowej  dłuższej to  jest zmiana pogody  ?

Pogoda jak sama nazwa by mówiła ,  to jest  czy świeci słońce czy nie i czy  niebo jest zachmurzone i pada i wtedy mówimy że pogoda jest zła , albo dobra jak świeci słońce i nie pada deszcz 🙂 .

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W niedzielę będąc na wsi zauważyłem, że olsza pyli aż powstają chmury żółto-zielonkawe.  Przy lotnej pogodzie zawsze dawało to dobry wiosenny rozwój rodzin na mojej wsi. Przebiśniegi dopiero w pąkach a krokusów nie widać wcale. Może coś je zeżarło?  Pod robotą pierwsze podbiały w pełni kwitnienia. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

zmiana temperatury liczonej średnio  w jakiejś sekwencji czasowej  dłuższej to  jest zmiana pogody

 

Za mało danych, za krótko mierzone. Pogoda. 

Tu jest wykres kumulujący średnie pomiarów i średnie modeli temperaturowych, dla całej Ziemi. 

Gdyby był taki wykres dla Europy Środkowej, możnaby powiedzieć, że ileśtam lat klimat był cieplejszy/ zimniejszy, średnio o te 0,5 - 1,0 stopnia (co by znaczyło niewiele).

Ale to można stwierdzić po około 100 latach obserwacji. 

EUlUrph.png

Na każdym poziomie tak trzeba. Również pod względem takich szczegółów jak pokrywa śnieżna, czy moment kwitnienia podbiału. (mój jeszcze nie zakwitł na ogródku, tylko jeden przebiśnieg kwitnie od paru dni). 

 

Patrzenie na kilka lat z rzędu i mówienie że to klimat, jest objawem przedawkowania mediów ekranowych. Polecam obniżyć.

 

Tutaj na przykład kolejny wykres, który mówi o pogodzie.

W 2020 było wyjątkowo ciepło na wiosnę, w porównaniu do "przeciętnej pogody" lat 50-tych XX wieku. Nie mylmy pojęć.

mn8IhIw.png

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał(a):

Za mało danych, za krótko mierzone. Pogoda. 

Niestety , ale do dyspozycji rzadko kto ma możliwość spełnić Twoje życzenie i dożyć 100 i więcej lat.

Opierajmy się na realnych danych porównawczych i jak IMGW ma dane porównawcze od 1961 r to już jest spory czasokres do zaobserwowania pewnych tendencji w sprawach klimatycznych . I prawda jest niezafałszowana  klimat na Ziemi ,  i u nas w Polsce się ociepla i życzę Ci dożyć sporo ponad 100 lat żebyś mógł potwierdzić to co teraz negujesz.  😁  

Link to comment
Share on other sites

"Klimat się zmienia" PRAWDA

"Na podstawie naszych obserwacji możemy to potwierdzić" PÓŁPRAWDA, w krótkim okresie, jakim jest ten między naszym dzieciństwem a chwilą obecną, powinniśmy mówić najwyżej o pogodzie.

Proszę tego nie negować. Nie być negacjonistą. :P

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, michal79 napisał(a):

"Na podstawie naszych obserwacji możemy to potwierdzić"

Naszych osobistych nie . W średniowieczu do Szwecji saniami  , karczmy stawiali na morzu ,  Bałtyk w pełni zamarzał lód do 1,5 m . Ten Wołodyjowski z Zagłobą dobrze w palnik dawali . No ale termometrów nie mieli . To przez pierdy koni husarii tak pocieplało  ( tak mi na lewo coś jechało , uszanka się przekrzywiła )

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, daro napisał(a):

Naszych osobistych nie . W średniowieczu do Szwecji saniami  , karczmy stawiali na morzu ,  Bałtyk w pełni zamarzał lód do 1,5 m . Ten Wołodyjowski z Zagłobą dobrze w palnik dawali . No ale termometrów nie mieli . To przez pierdy koni husarii tak pocieplało  ( tak mi na lewo coś jechało , uszanka się przekrzywiła )

 

W średniowieczu nie. Było ciepło. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał(a):

Nie być negacjonistą.

Nie wiem co masz na myśli ? 🙂 My tu o holokauście nic nie piszemy a już tym bardziej o  negowaniu holokaustu ?   bo negować zmiany klimatyczne i że człowiek nie ma wpływu na Ziemię i zmiany klimatyczne , to logicznie kupy nie trzyma i są na to dowody naukowe. 

Może szczęśliwszym słowem było by słowo  "antagonista" (w znaczeniu osoba) . 🙂 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał(a):

W średniowieczu nie. Było ciepło. 

Jak rozumiem pamiętasz bo ja opieram się na informacjach historyków .

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

 bo negować zmiany klimatyczne i że człowiek nie ma wpływu na Ziemię i zmiany klimatyczne , to logicznie kupy nie trzyma i są na to dowody naukowe.

A można  źródła pisane ?

Link to comment
Share on other sites

Nie trzeba mierzyć temperatury 100 lat czy więcej. Katastrofalny wzrost temperatur na świecie spowodowany emisją do atmosfery gazów cieplarnianych  zajął ledwie około 50 lat. Tak więc jakiś młody człowiek na przykład urodzony 1979 gdyby tylko chciał, a miał analityczny umysł mógłby w zwykłym zeszycie zapisać i zauważyć zmiany. PK  

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Podwójne standardy wyjdą Wam z butów, kiedy będzie jakiś rekordowo zimny miesiąc, kupa śniegu itp.

Wtedy nagle okaże się, że umiecie odróżnić anomalie pogodowe od klimatu. 

Tymczasem dzisiaj (28 lutego) zakwitł u mnie w Lublinie podbiał. Nie wiem jak długo będę mógł to stwierdzać, bo prawdopodobnie nie zadomowi się na mojej łące kwietnej. Chociaż to nic nie wiadomo.

prvCtrB.jpeg

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, michal79 napisał(a):

Podwójne standardy wyjdą Wam z butów,

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli ? 😁

 Że podbiał zakwitł , toż to objaw tego o czym piszemy 🙂 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie rano bylo +17C, w poludnie -1C, wieczorem -17C a rano nastepnego dnia 10cm sniegu nas przywitalo. Nastepnego dnia juz bylo po sniegu. Jak narazie tej zimy tylko dwa razy odsniezalem. Niestety straty w pasiece ogromne. Byc moze zaniedbania w leczeniu warozy. 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Beeman napisał(a):

U mnie rano bylo +17C, w poludnie -1C, wieczorem -17C a rano nastepnego dnia 10cm sniegu nas przywitalo. Nastepnego dnia juz bylo po sniegu. Jak narazie tej zimy tylko dwa razy odsniezalem. Niestety straty w pasiece ogromne. Byc moze zaniedbania w leczeniu warozy. 

 

Jak nie leczyłeś warrozy, to dużo warrozy powinno zdechnąć. I na tym polega ten Wasz klimat kontynentalny z wiatrami hulającymi z północy na południe. U nas dominują wiatry zachodnie, czego czasem żałuję... :P

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, michal79 napisał(a):

U nas dominują wiatry zachodnie, czego czasem żałuję... :P

Dobrze że tylko czasem 🙂 To już postęp 😁 Z innych kierunków nic dobrego dla naszych pszczółek .

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.