Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Łubin żółty


MDR

Rekomendowane odpowiedzi

Wysiałem łubin żółty (na dopłaty, ewentualne ziarno, na zazielenienie itd..). Żółty, bo wg źródeł tylko z takiego pszczoły co nieco mogą przynieść. Czy macie jakieś doświadczenia z tą rośliną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem pszczoły na łubinie .
Ale teraz dowiem się od Ciebie , czy latają i czy noszą ? ;)

A tak na marginesie , to nie lepiej było wysiać białą koniczynę ?
5 lat dopłat i pszczoły skorzystają ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi, w takie pole jakie mam - koniczyna by się nie udała (jeszcze). Miód z białej koniczyny - fenomenalny, mam nadzieję, że i w tym roku trochę będzie. A z łubinu, to faktycznie Wam poopowiadam w czerwcu, skoro nikt do tej pory nie siał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

A tak na marginesie , to nie lepiej było wysiać białą koniczynę ?

5 lat dopłat i pszczoły skorzystają ...

 

serio ?

Nie wiem jak jet teraz z dopłatami , bo ja nie biorę .

Wtedy rozmawiałem z gościem , że posiał trawę z koniczyną białą i miał dopłaty przez 5 lat .

Raz tylko w sezonie kosił trawę i po kilku dniach od skoszenia koniczyna pięknie zakwitała .

Miał miód koniczynowy .

Przy pasiece było zasiane chyba 30ha tej łąki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę. Z łubinu żółtego wtedy miodu nie było. Poszła koniczyna biała, o niebo lepiej dla pszczół i dla mnie. Teraz dopłaty się do motylkowatych ograniczyły, koniczyna zostaje.

Kończyna biała jest świetnym pożytkiem późniejszym dla pszczół  , 30 lat temu byłem u znajomego pszczelarza na miodobraniu (gdzieś druga połowa sierpnia ) właśnie miodu kończynowego oraz z poplonów które rolnicy masowo sieli wtedy   :D  Tylko że wtedy nie było jeszcze warrozy :) Łubin wiadomo do miodu z niego pszczoły  nie są w stanie  się dobrać ;) 

A odnośnie dopłat to mój Prezes był niedawno na spotkaniu w KOWR ( Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa)  wg informacji jakie uzyskał , programy wsparcia rolnictwa  zostały ostatnio obcięte prawie  o połowę shok+.gif  Z czegoś trzeba sfinansować obietnice wyborcze  thumbdown.gif Tak że jak sobie pszczelarza sami nie zadbają o powiększenie bazy pożytkowej to na "drapane " za darmochę nie ma co liczyć . Ale za to okoliczne samorządy zgłaszały się do do naszego Prezesa z pytaniem jakie nasadzenia roślin miododajnych robić w miejscach publicznych czy rekreacyjnych , żeby były z pożytkiem dla pszczół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończyna biała jest świetnym pożytkiem późniejszym dla pszczół  , 30 lat temu byłem u znajomego pszczelarza na miodobraniu (gdzieś druga połowa sierpnia ) właśnie miodu kończynowego oraz z poplonów które rolnicy masowo sieli wtedy   :D  Tylko że wtedy nie było jeszcze warrozy :) Łubin wiadomo do miodu z niego pszczoły  nie są w stanie  się dobrać ;)

A odnośnie dopłat to mój Prezes był niedawno na spotkaniu w KOWR ( Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa)  wg informacji jakie uzyskał , programy wsparcia rolnictwa  zostały ostatnio obcięte prawie  o połowę shok+.gif  Z czegoś trzeba sfinansować obietnice wyborcze  thumbdown.gif Tak że jak sobie pszczelarza sami nie zadbają o powiększenie bazy pożytkowej to na "drapane " za darmochę nie ma co liczyć . Ale za to okoliczne samorządy zgłaszały się do do naszego Prezesa z pytaniem jakie nasadzenia roślin miododajnych robić w miejscach publicznych czy rekreacyjnych , żeby były z pożytkiem dla pszczół :)

Panowie łubin nie nektaruje bo nie ma nektarników, daje tylko pyłek.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.