Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Krainka czy Bukfast

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
89 odpowiedzi w tym temacie

sok_mir

sok_mir

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów
  • Imię:mirek
  • LokalizacjaFrancja , Moselle
  • Typ ula:Dadant korpus plus nadstawka

Z kilku powodów. Po pierwsze wymieniam matki co dwa lata( w wyjątkowych przypadkach co trzy). Średnio rocznie potrzebuję 30 matek co w przypadku UN wiąże się już z większymi kosztami. Po drugie w tej chwili mam bardzo dobrą bazę trutni na moim terenie. Kilka razy dla porównania brałam UN i NU i okazywało się że unasiennione choć ta sama linia, hodowca i czas poddania wychodziły w sezonie gorzej.Miałam też problemy z matkami UN do podjęcia szybkiego czerwienia w ulu czego z NU nie zauważyłam. Może to tylko odczucia, ale przy poddaniu matki na klateczkę trace maksymalnie do 10 dni bezczerwiowych w ulu , to jeszcze nie wpływa znacząco na osłabienie rodziny a chociaż wiem jaką mam matkę i w jakim czasie unasiennioną.

pszczelarze co prawda tylko trzeci sezon, ale tez mam podobne obserwacje i od pszyszlego sezonu kupuje tylko nu lub matecznik, jednak strona ojcowska ma duze znaczenie

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • Imię:X
  • LokalizacjaWarmia
  • Typ ula:Dadant, Wielkopolskie

Cena oczywiście odgrywa ogromną rolę. Teraz we wrześniu kupowałem UN bukfasty, bo NU mogłyby już się nie unasienić i każdy dzień bardzo ważny. W 1 rodzinie bukfast zaczerwiła mi 3 ramki dadanta !

Kto ma pszczoły ten ma miód , kto ma ziemię, ten ma trud.

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1015 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

W tym roku spróbowałem matek buckfast - wrażenia pozytywne - ŁAGODNE, MIODNE I NIEROJLIWE. Jestem pozytywnie zaskoczony - w tegorocznych odkładach mam kolejne 6 mateczek BK. Dobre wrażenie też zrobiła pszczoła CTA (Troiseck Austriacki). Kortówka zdecydowanie na minus.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Ciekawy temat poruszył Mazi :)  Mam też kilka rodzinek po Bf i oceniam je generalnie  na 4 punkty w pięciopunktowej skali ;)  jednak trochę ustępują najlepszym krainkom , szczególnie wczesną wiosną :) łagodność w n- tym pokoleniu to już loteria ?? natomiast skłonność do rójek  na pewno mniejsza albo i nawet wcale nie miałem u Bf  jak w tym wyjątkowym roku

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1579 postów
  • Imię:PK
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Typ ula:WIELKOPOLSKI I GÓRSKI

W tym roku spróbowałem matek buckfast - wrażenia pozytywne - ŁAGODNE, MIODNE I NIEROJLIWE. Jestem pozytywnie zaskoczony - w tegorocznych odkładach mam kolejne 6 mateczek BK. Dobre wrażenie też zrobiła pszczoła CTA (Troiseck Austriacki). Kortówka zdecydowanie na minus.

No Kortówka jak i parę innych linij krainki to już chyba niestety przeszłość.PK 

pszczola.gif

W próżnej często idą zmowie pustosłowie z pustką w głowie.

A.Dobrowolski

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

Jedne linie odchodzą  w niepamięć  inne je zastępują  , a życie toczy się dalej .Ruch w interesie musi być :)

Kosut

Kosut

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 69 postów
  • Imię:Andrzej
  • Lokalizacjaok Łukowa
  • Typ ula:wlkp

Ciekawy temat poruszył Mazi  :)  Mam też kilka rodzinek po Bf i oceniam je generalnie  na 4 punkty w pięciopunktowej skali  ;)  jednak trochę ustępują najlepszym krainkom , szczególnie wczesną wiosną  :) łagodność w n- tym pokoleniu to już loteria ?? natomiast skłonność do rójek  na pewno mniejsza albo i nawet wcale nie miałem u Bf  jak w tym wyjątkowym roku

Tadek za przeproszeniem BF to jest krzyżówka, a Ty chcesz oceniać n-te pokolenia?

• MAZI lubi to

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP4/5 i wielkopolski

Tadek kup sobie porządnego bf to nie będziesz pisał pierdół. Mazi troiseck to rzeczywiście fajna pszczółka chyba najlepsza z krainek jakie do tej pory miałem.

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

A gdzie te porządne ? Bo te nie porządne łatwiej znaleźć . ;)

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Tadek za przeproszeniem BF to jest krzyżówka, a Ty chcesz oceniać n-te pokolenia?

Zgoda Andrzeja masz rację :)  N-te pokolenie nie jest miarodajne.

Ale może Ty opisz swoje uwagi z własnego doświadczenia :D  u Ciebie w pasiece ???

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1579 postów
  • Lokalizacjamałopolskie

Bo to jest tak jak się ocenia wszystkie BF według opinii tych co ich nie mieli,albo mieli jedną sztukę F16.I tkwi się w tym od lat.

W rzeczywistości pszczoły stworzone dla potrzeb pszczelarzy jakie kto chce! plenne? wczesny rozwój? bardzo proszę BF - BFwi  nie równy.

Na przykład sprawdzamy i wybieramy.A że w Polsce potem jest problem kupić dobrego BF to już inna sprawa. :angry:

http://perso.unamur....d_BZF_2016.html

• Ptaku1 lubi to

pszczola.gif

A.Dobrowolski

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Tak bucfast to krzyżówka i to nie krowa która rozmnaża się pod całkowitą kontrolą. Zgadzam się całkowicie z Panem Jaroniem że to zaraza. Bo w skład jej wchodzą nieustabilizowane  geny w tym te co po rozdzieleniu mieszają w okolicy . Nie jest tak że geny raz wprowadzone łatwo można usunąć. Bucfast to nie tylko dobre geny , gen miodności skorelowany jest wprost proporcjonalnie do genu obrony gniazda. Poprzez krzyżowanie z pszczołami o słabej miodności ale o dominującym genie łagodności otrzymujemy takie cudo.

Tyle że te wredne geny cały czas są i wprowadzamy je na swoje podwórko. Podobnie jak z kukurydzą rolnik zmuszony jest każdorazowo na zakup matek = brak własnej hodowli.

Ale co tam ja.

• Tadek11 i lalux5 lubią to

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Pan Majak też coś dorzucił na temat rozważnego wprowadzania nowej puli genów do swoich pasiek, jak się nie myle to Pszczelarstwo tak z 2 lata temu.Można posądzić Go o ,, dbanie" o swój interes , ale facet też ma wiedzę w tym temacie.

Tylko , tylko  poddajesz krainkę np Alpejka co powinna mieć takie fajne ubarwienie jak to dawniej bywało , a tu rodzina robi ci się  żółta :)

Bucfast jest wszechobecny wokół nas i z tym trzeba żyć , choć by się go nie chciało.

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Żółty kolor to kolor włoszki. Miałem minesotę i ta też żółta rodzina , matka przezroczysta prawie . Bucfast to nie kolor , właśnie w tej ,,metodzie hodowli ,, to jest zupełnie nie brane pod uwagę. Plenność włoszki spowodowała używanie jej do krzyżówek ale to o niczym nie świadczy.

A co powiesz jak kupujesz matkę sklenar a przychodzi Ci żółta matka ? I to od renomowanego ,,hodowcy,, , bo tylko tak można napisać. Żenada.

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP4/5 i wielkopolski

A moje bacfasty są pomarańczowe przynajmniej te od Chachuły, linia o ile dobrze pamiętam to chyba B trzysta coś tam.

U mnie zdecydowanie najlepsza pszczoła, w drugim pokoleniu jeszcze jest nieźle ale w trzecim nie różni się niczym od miejscowych kundelek.natomiast wiele krainek mam żółtych.

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Tadek kup sobie porządnego bf to nie będziesz pisał pierdół. Mazi troiseck to rzeczywiście fajna pszczółka chyba najlepsza z krainek jakie do tej pory miałem.

Dziękuję :D  ale wycofuję je z pasieki chociaż nie będzie to takie proste   i to jest mój wybór :).  Każdy może sobie hodować co chce :D  nawet i pawie i strusie ??? :D

Pozdrawiam

Tadek

• gkruk lubi to

Uwaga:

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1579 postów
  • Lokalizacjamałopolskie

Tak bucfast to krzyżówka i to nie krowa która rozmnaża się pod całkowitą kontrolą. Zgadzam się całkowicie z Panem Jaroniem że to zaraza. Bo w skład jej wchodzą nieustabilizowane  geny w tym te co po rozdzieleniu mieszają w okolicy . Nie jest tak że geny raz wprowadzone łatwo można usunąć. Bucfast to nie tylko dobre geny , gen miodności skorelowany jest wprost proporcjonalnie do genu obrony gniazda. Poprzez krzyżowanie z pszczołami o słabej miodności ale o dominującym genie łagodności otrzymujemy takie cudo.

Tyle że te wredne geny cały czas są i wprowadzamy je na swoje podwórko. Podobnie jak z kukurydzą rolnik zmuszony jest każdorazowo na zakup matek = brak własnej hodowli.

Ale co tam ja.

Jest jak jest niekoniecznie te cechy można przypisać tylko BF,zresztą w ogóle chodzi oto żeby nie generalizować,że BF to żółty czy rabuś,czy samo mięso albo wolny z rozwojem wiosną.Buckfast Bucfastowi nie równy jak krainka kraince.Różne linie mają różne cechy.Są krainki co również nie potrafią obronić swoich dobrych cech w następnych pokoleniach.A jest jeszcze sprawa że są pszczelarze co za nic nie będą umieli gospodarować Bucfastami,a winią za to pszczoły ewentualnie teren na którym mają pasieki.PK

PS.O bałaganie genetycznym w naszych pasiekach już nawet nie wspominam.

Miło też przeczytać,że Jacek Jaroń jest Panem a nie chamskie wyzwiska.

• gkruk lubi to

pszczola.gif

A.Dobrowolski

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1579 postów
  • Lokalizacjamałopolskie

Dziękuję :D  ale wycofuję je z pasieki chociaż nie będzie to takie proste   i to jest mój wybór :).  Każdy może sobie hodować co chce :D  nawet i pawie i strusie ??? :D

Pozdrawiam

Tadek

A z tym że można hodować co się chce to nie wiem,bo czytałem że jacyś mędrcy chcą zakazać hodowli BF w PL. :D  :D  :D  PK

pszczola.gif

A.Dobrowolski

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 199 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Kolor najszybciej zauważasz :)  Bacfast  ( ubarwienie) potrafi być ciemniejszy od nie jednej krainki i jasny jak włoszka-prawie.

Zależy jaka krzyżówka , a przytoczony przykład tylko pokazuje , że matka trafiła  nie na swego  , że w sąsiedztwie  mam wszystko co  właśnie reklamują .

Po paru latach zamówiłem alpejkę reproduktorkę - patrzysz na matkę reproduktorkę a ona wcale nie przypomina alpejki , to  samo źródło  i nie mam pierwszy raz tej pszczoły .Córki po niej też jakieś  do niczego  , wypadek przy pracy ,zdarza się , a może już tylko    sztuka i  kasa  się liczy.

Fanem bacfasta nie jestem , obecnie nie mam . Miewałem  i pewnie powrócę . Krainka  na spadzi jest lepsza ( to moje zdanie) a i w zimowli coś ten bacfast nie rewelacja u innych .

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Pisanie Pan Jaroń a moja opinia o Tym Panu to dwie różne rzeczy. Nie potrzeba mi zamknięcia forum a ten Pan lubi się procesować i straszyć procesami . Gdybym ja był właścicielem napisałbym tak jaką mam opinię bo mam dowody w tym słowa jakimi określił birkuta. :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Ślężańskie Miody