Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dekrystalizacja, czyli klient nasz Pan


pszczołarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam doświadczonych kolegów i koleżanki!

 

Zostało mi sporo miodu zeszłorocznego. Wiadomo, nic mu się nie stało, odpowiednio przechowany w suchym miejscu, jednak nie cieszy się dużym wzięciem. Klienci, mimo, że pouczeni przeze mnie o naturalnym procesie krystalizacji, chcą miodu płynnego. W związku z tym zastanawiam się nad kupnem urządzenia, dzięki któremu część miodu mógłbym przywrócić do stanu płynnego. Nie opłaca mi się kupować maszyny za kilka tysięcy, a sam nie stworzę urządzenia ze starej lodówki. Czy któryś z Panów używa garnka elektrycznego, takiego do pasteryzacji? Jest możliwość ustawienia temperatury, więc przegrzaniem miodu nie grozi. Zda to egzamin? Jak myślicie?

 

Wstawiam przykładowy garnek:

http://f01.esfr.pl/foto/6/7344664307/15a19c1f19ac552bab7475891442f243/severin-ea3658_1,7344664307_7.jpg

 

Pozdrawiam, życzę udanych zbiorów i dobrego sezonu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ten garnek nie nadaje się. Aby bezpiecznie dekrystalizować miód konieczny jest pewny i precyzyjny regulator temperatury. Osobiście nie zaryzykował bym. Szukał bym czegoś z dokładnością regulacji do dziesiątej stopnia. Wtedy szansa jest większa. A najlepiej używać urządzeń do tego dedykowanych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie tego się obawiam, że niechcący zmarnuję miód, a tego za wszelką cenę oczywiście chcę uniknąć. Myślałem o tym, żeby ustawić na mniejszą temperaturę, np. 30 stopni. Ale racja, że nie mam pewności, że nie podniesie się ona w trakcie działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że szkoda kasy na drogie i specjalistyczne urządzenia do de krystalizacji miodu.  Lepiej kupić dokładny termometr i zbadać charakterystykę tego gara i sprawdzić to samemu , niż wydawać grube tysiące ? Ale jak kogo stać ? To nie ma rozmowy !! Na innym forum używali takich garów do pasteryzacji i nie narzekali .

Sam mam zamiar sobie taki kupić.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiadomo, co będzie za rok, dwa i ile się miodu zbierze... Więc na te 4 tysiące musiałbym sporo tych słoików przetopić. Najwyżej żona będzie przetwory pasteryzowała, jak się nie sprawdzi!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodóweczka z grzaniem super, nada się na wyjazdy pikniki itp. !! ale ja wolę jak Daro lodówka za 20 zł (nawet zamrażalnik działa :) będzie pyłek przemrozić) a u góry kilka otworów wiertarą żeby był jako taki obieg powietrza, do tego kabel grzejny za 50 zł zwinięty na dole, termoregulator np RT-2C za 70 zł z przesyłką i mamy piękny dekrystalizator/suszarkę do pyłku w jednym :D za koszt max 150 zł a wejdzie słoi od groma albo nawet dwa hoboki. Jak kto chce można dodać wentylator ale ja widziałem takich ze trzy u mnie w kole dziadki mają i wydaje mi sie zbędny bo u nich działa bez :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki garnek do pasteryzacji, kupiłem używkę chyba za 30 zł. odchyły w temperaturze są ok 2 stopnie, sprawdzałem termometrem cieczowym, jedyne ograniczenie w nim jest takie że nastawia się na czas, maksymalnie 3 godziny a to trochę za krótko aby krupiec zamienił się w patokę i trzeba nastawiać drugi cykl.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nacek, jesteś zadowolony z zakupu?

piotrpodhale Nie wiesz może ile tam słoików wejdzie? Dosyć mała ta lodówka, ale sam pomysł bardzo dobry!

vincent vega No właśnie problem w tym, że miód mam już w słoikach, więc teraz by trzeba było przelewać do wiader, potem znów pakować. Szkoda słoików i miodu oraz mojej pracy. Chyba, żeby wstawić słoiki w jakiś pojemnik i nagrzewać cały pojemnik, tylko czy tak można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nacek, jesteś zadowolony z zakupu?

Oczywiście, za taką kasę, jedynie co to ten czas 3 godziny trochę krótki i trzeba dwa pamięta aby włączyć ponownie,  wchodzi do niego osiem słoików 0,9 l. Miód przechowuje na dłuższą metę tylko w słoikach, dekrystalizuję raczej rzadko tak że wystarczy na moje potrzeby w zupełności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód grzewczy - 120zł

Regulator temperatury 70zł 

do tego szafka kuchenna, lub w miarę szczelna skrzynka , teraz latem nie musi być nawet izolawana bo różnica temp. 15- 20 stopni. 

To nie jest cieplarka do wychowu matek, więc nie ma co słuchać bzdur, że niezbędna regulacja co do 0.1 stopnia. Jakby ktoś bliżej i może podjechać to pomogę zrobić . Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam. Pozwólcie mi odkurzyć stary temat. Jak więc radzisz sobie z dekrystalizacją miodu w słoikach?  Ja uzywam podobnego urzadzenia. Do garczka z woda wchodzi mi 5 sloikow na raz. Załączam wieczorem, a rano są gotowe.   https://allegro.pl/oferta/17656-cyrkulator-do-gotowania-sous-vide-800w-95-c-9551658911

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Beeman napisał:

Witam. Pozwólcie mi odkurzyć stary temat. Jak więc radzisz sobie z dekrystalizacją miodu w słoikach?  Ja uzywam podobnego urzadzenia. Do garczka z woda wchodzi mi 5 sloikow na raz. Załączam wieczorem, a rano są gotowe.   https://allegro.pl/oferta/17656-cyrkulator-do-gotowania-sous-vide-800w-95-c-9551658911

Czyli twierdzisz że to urządzenie da radę ogrzać garnek na 5 słoików 0,9 l itra ? Jakiej pojemności garnek ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Krzyżak napisał:

Założenie z gruntu jest złe. Nigdy nie dam sobie wmówić, że "klient nasz Pan". To bzdura stawiająca nas w roli służalczej.

U mnie nie ma dekrystalizacji miodu dla klienta, jak chce o nich sam sobie robi.

Nie masz serca dla Kobiet 

Jak Ciebie prosi że chce dla dziecka aaaaa.gif

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.