Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dzielenie rodziny


Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, manio napisał:

Napisz precyzyjniej jaki masz plan podziału i co zamierzasz z warszawiakami i czerwiem w macierzakach. Wtedy będzie jaśniejsza sytuacja , bo chyba nie do końca zrozumiałem Twoje zamiary.

 

Na warszawiakach dalej będę pszczelarzył, ale niektóre z nich już się Nie nadają. Dlatego myślę o przerzuceniu na węzę i przy okazji wymianie matek bo z tymi z tych kilku uli mi nie po drodze już. 

Czerw z warszawiaków pójdzie do odkładów, które w tym roku robiłem również i na warszawskich 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzychu napisał:

Czerw z warszawiaków pójdzie do odkładów, które w tym roku robiłem również i na warszawskich 

No to chcesz zjeśc ciastko o mieć ciastko - za wiele na raz. Tak późno można robić odkłady na susz , a i to z matkami UN . Już teraz zrób odkłady , kup matki UN i wtedy jak będą się szybko rozwijały z Twoją pomocą możesz myśleć o takich pomysłach. Po lipie to tylko zrzucenie całej rodziny na węzę + wymiana matki ma sens i zdążą się odbudować i zakarmić. Przy znacznie mniejszej sile to niemożliwe . Stworzysz co najwyżej mikrorodzinki, które po przezimowaniu dojdą do siły na lipę przyszłego roku. To nie ma sensu.

Ostatni czas na robienie odkładów , te możesz bez problemu robić na samej węzie + zasilanie czerwiem  choćby wyciętym z warszawiaków jak matka już zacznie znsić jajeczka. Nie czekaj do sierpnia . Miesiąc przespałeś na takie pomysły :(

Odżałuj parę groszy i kup matki UN, dowolne  choćby  od Michała :)  , zawsze można wymienić jakby nie okazały się takie cudowne jak piszą oszołomy :) Albo  odwrotnie : będą sensacją i zareklamujesz go na forum i zdobędzie nieśmiertelną sławę , na co zdaje się liczyć .  Nie czekaj bo każdy dzień zwłoki zmniejsza szanse.

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, manio napisał:

No to chcesz zjeśc ciastko o mieć ciastko - za wiele na raz

Ale mi chodzi o odklady, które są już zrobione i się rozwijają. Będę tym czerwiem je zasilał pod koniec sezonu. Jeśli będzie za dużo to po innych rodzinach porozdawam też 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Ale mi chodzi o odklady, które są już zrobione i się rozwijają. Będę tym czerwiem je zasilał pod koniec sezonu.

 

Przy okazji zasilisz też te odkłady warrozą pod zasklepem z innych rodzin i chorobami wirusowymi które przenosi warroza ,  23 rożne wirusy atakujące pszczoły przenosi warroza ?  Nie wiemy jak planujesz walczyć z warrozą. nie piszesz o tym a to ważna sprawa Krzychu., trzeba to przemyśleć li wkalkulować w hodowlę w drugiej połowie lata. ?

 Jeżeli już planujesz zasilać rodziny czerwiem z innych rodzin to trzeba to zrobić inaczej , przenieść czerw zasklepiony do nowego ula i jak się wygryzie przeleczyć i dopiero następnie łączyć pszczoły i zasilać odkłady Tylko to tez może nie być takie proste jak wiosną kiedy to robi się odkłady zbiorcze bo w sierpniu już zaczyna się sezon rabunków co może pokrzyżować plany i taki odkład z czerwiem może stać się przedmiotem rabunku. Jak widać masz sporo pod górkę i przemyśl to sobie jeszcze. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Ale mi chodzi o odklady, które są już zrobione i się rozwijają. Będę tym czerwiem je zasilał pod koniec sezonu. Jeśli będzie za dużo to po innych rodzinach porozdawam też 

A jak masz już odkłady to inna sprawa ! Masz jeszcze miesiąc ich rozwoju , pilnuj żeby miały węzę do odciągania i syrop 1:1 do popicia i pojedzenia. Pamiętaj o warrozie , bo razem w czerwiem może być jej uderzeniowa ilość , pszczołą lotną łatwo oczyścić , z czerwiem już nie prosta sprawa - szczególnie na koniec sezonu.

Leniwy manio ma też swoje leniwe uprawy miododajne :

tu wprawdzie hortensje zaczynają kwitnąć i są nieprzydatne pszczelarsko , ale przerosły mocno kiprzycą , z której też miodu nie będzie , ale  na herbatkę można nazbierać zółka

 

5e0305dba8499d15med.jpg

 

Tu natura zadziałała na bogato : posiałem ( rzuciłem z zasadzie metodą na dręczącego Michała )  przegorzany ,  a sam dosiała się nawłoć , piękne osty wielkości przegorzanów i równie mocny nostrzyk biały. Sam bym tego lepiej nie wymyślił. Są też jakieś białe chwasty , ale te chyba tylko na bukiecik żonie , bo pszczoły je chyba olewają.

 

7e72584dc2f2dd91med.jpg

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, słoika do tej pory nie wepchałem swoim odkładom, to chyba nekrologi czas im pisać, a w kwestii rozwoju to mają jeszcze czas do końca października. Co ciekawe najbardziej mikra najwyraźniej najbardziej jurna jest.

 

Liebig to przekłada larwy. Na ramkę z czerwiem krytym a niewielką ilość jajek/ młodego to zrobiłem copy-paste od dr Pia Aumeier, na próbę kilka wiosen temu. Wychodzi tak kijowo, że teraz tylko tak robię. A ta heteroerozja? To jakieś starogreckie imię?

W sumie ten post to chciałem zamieścić w dzielenie rodziny, ale jakoś mi się źle klikło.

Edytowane przez Tikcop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tikcop napisał:

Hmm, słoika do tej pory nie wepchałem swoim odkładom

no cóż , kolejny geniusz . :(  Moje za miesiąc będą na dwóch korpusach samych nowych plastrów , w części (25%) zbudowanych bez węzy , ale i bez komórek trutowych - sama naturalna komórka - co chciały to mają . Na samym powietrzu u mnie tego nie zbudują, ale ja ciągle się uczę jak ten Adrian . No i Twoich filmów nie oglądam :(

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tikcop napisał:

podróże w tym wirtualne zawsze kształcą, to ileś już nahodował warozy na pszczołach co to po nich nie będzie już śladu przed nowym rokiem?

Ja żadnej warrozy nie mam , za biednie u mnie na te robactwo. Jestem 400 km na północ od Ciebie , to co ty możesz wiedzieć o warunkach mojego pszczelarstwa.  Stosuję gospodarkę rotacyjną w swoim wykonaniu i proszę nie zaśmiecać mi wątku bo ma charakter bloga. Założyć swój i tam sprzedawać swoje pejsate mądrości geniuszy dla geniuszy . Na youtube za mało publiki ?

 

2 godziny temu, Tikcop napisał:

A ta heteroerozja? To jakieś starogreckie imię?

pewnie jakiejś rekordowej ku**y , albo samej burdelmamy ? Po  polskiemu to będzie chyba zmieszańcowanie , ale to trudne słowo i nie warto pamiętać. Poza tym nie warto czytać książek skoro wszystko jest na pejsie lub na youtube. No i czytać trzeba umieć ze zrozumieniem. To trudne bo teraz jakieś dyslekcje i inne patologie dotykają różnych półgłówków . Kiedyś wleli w du**ę i po chorobie , a teraz to z matury z polskiego zwalniają bo nawet w słowie huj zrobi ze dwa błędy ortograficzne . A jak nie ma w internecie  to zawsze można samemu opublikować i ... już jest.

 

p.s. padło oszołomskie stowarzyszenie naturalnych . Widać nie zmieścili się w wąskim gardle 037.gif . Szkoda bo bardzo zabawnie bywało i jak gorzej się czułem , poczytałem to się poprawiło. Nic tak nie cieszy jak cudza bieda :) Czasem tu coś Michał skrobnie z tych złotych myśli , ale on  jest tylko kopistą Łapki w najlepszym razie lub prasy kołchozowej.  Moje kondolencje wszystkich fanatykom , członkom ( dwuznaczne słowo i mi się z h kojarzy ) i sympatykom. Naczelny pisze teraz na kurturarnych forumach : polanka , amnezja. Ale chyba nie o pszczelarstwie ?  Kiedyś nawet posłuchałem , ale jestem chyba mizofonikiem bo ma takie wk*********e maniery w czasie zadawania pytań i przerywania wypowiedzi. Może o czasie  by go Tato Darka wyleczył pasem , ale to chyba za późno i mogą powiesić za Ziobro za takie bezeceństwa perswazji bezpośredniej  0bicz.gif

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tadek11 napisał:

Nie wiemy jak planujesz walczyć z warrozą. nie piszesz o tym a to ważna sprawa Krzychu.,

No ale nie tego tyczyło się pytanie i sam temat :D

 

Ale sposób podobny do odkładu zbiorczego jest dobry pomysł em

Edytowane przez Krzychu
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, daro napisał:

Tam tylko 2 pisze.

Może i tak ,  ostatnio tam  zajrzałem  jak trepowski moderator z amnezji sam się wypisał z moda, choć najpierw wyżebrał sobie ten zajszczyt , choć ani wiedzy , ani praktyki pszczelarskiej nie ma. Mundurowy emeryt , a tu nie ma kota do ścigania i cni się .Na amnezji też wyżebrał stanowisko klawisza od admina . Niektórych można zabrać z armii , ale armii  z nich nie wybierzesz.

Jak to było ? Z prędkością światła , na wysokości lamperii !

W sumie szkoda bo kiedyś dzisń zaczynałem od czytana amnezji. Teraz nawet nie ma tam interesujących nekrologów. Nic po prostu dziura jak Zambrów ( to w nawiązaniu do dowcipu o cipkach) , bo Zambrów kocham  . Też chyba musze im wystawić fakturę za promocję miasta na forum pszczelarskim ?

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.