Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
ikop74

Dzielenie rodziny

Recommended Posts

Zainspirowana dyskusją w innym wątku zaczęłam myśleć nad tą ilością odkładów z jednej rodziny... Jeden z Kolegów napisał, że im później robi się odkład, tym więcej ramek trzeba dać. Myślałam, że będę robić tylko 1 odkład z 4 ramek z czerwiem + matecznik (o ile dobrze pamiętam to taką ilość ramek sugerował mi pszczelarz) - termin w przyszłym tyg. Ale, ponieważ mam rodzinkę na 12 ramkach i aktualnie ul jest pełen pszczół, a po zrobieniu odkładu chcę gniazdo zostawić już na 10 ramkach, to zastanawiam się czy z tych 4 marek nadmiarowych mogłabym zrobić jeszcze jeden odkład? A jeśli tak, to od razu czy później? I też z matecznikiem czy lepiej kupić matkę unasiennioną?

Sytuacja w miodni aktualnie (dziś zaglądałam) jest taka, że dwie ramki po wygryzionym czerwiu, które dostały są jak na moje oko (a raczej rękę) zapełnione w ok 70 %, 2 pozostałe odbudowane i pakują do nich nakrop, 3 kolejnej odbudowują. Rzepaku u mnie nie ma, a z mniszka niewiele wzięły, bo zimno było. Jeśli pogoda dopisze, to nawet jeśli zrobię jeden odkład, po lipie coś miodu mogłabym wiąź. Ale jeśli zrobię 2, to raczej nie. Więc wracając do terminów, czy jeśli zrobiłabym ten drugi odkład po lipie, to zdąży dojść do siły przed zimą? No i ilu ramkowy musiałby być?

A wszystko przez ten trzeci ul, którego w ogóle miało nie być... ;)😆

Wariantów może być dużo ...
Możesz np zrobić teraz mały odkład nawet z 1 ramki czerwiu , a na lipie zawsze możesz wzmocnić go ramkami z czerwiem na wygryzieniu .
Później mały odkład jest bardziej podatny na rabunek i ma mniejsze szanse na dojście do siły przed zimą .
Teraz w maju spokojnie możesz takie coś zrobić .

Teraz może być matecznik .
W lato już raczej poddaje się matki unasiennione .

Taki znajomy mi pszczelarz twierdzi zawsze, że z jednej rodziny tworzy się 2.5 odkładu. Żeby szło spokojnie wszystko do zimowli. Jeden ostatni już późny odkład jest składany po 2 ramki z 2 uli i 2 osłonowe z miodem. 

A moim zdaniem to śmiało rób 2 odklady teraz z tych 4 ramek które Ci zalegają i pięknie do zimy jeszcze dojdą. Gdyby miały nie dojść to zawsze możesz je połączyć na zime;)