Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Migawki z Michałowych toczków


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, michal79 napisał(a):

 

Od dzików, saren i zajęcy...

U mnie na każdym toczku jest marczak a na ranczu sarny piją z poidła wodę jak susza .... A mury rosną rosną rosną i przesłonią cały świat ..... Szkodniki to dzięcioł, kuna . Ja nawet ich nie prześladuje bo mam zasadę - żyj i daj żyć innym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nasiedzeniu się przez kilka lat na pracy zdalnej w domu, przy każdej dozie normalnej pracy fizycznej, którą moja babcia wykonywała śpiewająco mając 80 lat, moje ciało przeżywa szok.

 

Tak było przy wierceniu świdrem ręcznym średnicy 20cm dziur pod słupki. 

Jeszcze ziemia była trochę twarda.

I mam niestety po paru dniach i opadach deszczu nauczkę, że głębokość dziury "nieco ponad wysokość sztychu szpadla", w dwóch przypadkach okazała się zbyt mała. Będę musiał wbić dookoła tych słupków jakieś kliny stabilizujące, bo napięcie siatki leśnej spowodowało przechylanie się ich i chęć wyskoczenia. 

 

No nic. Na szczęście nikt z tego nie będzie strzelał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podoba mi się miejscówka w lesie. Jaką wysoką siatkę dajesz? Sam cały czas tego nie zrobiłem, bo obawiam się niedźwiedzi i oczywiście kradzieży/dewastacji. U siebie wierciłem wybieg dla kur ~70cm głębokości pod siatkę leśną - słupki betonowe 220cm. Wiertło miałem chyba fi80 - ręczne. Wymieniłem sporą część drewnianych, bo już zbutwiały (okorowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MAQ napisał(a):

A co tam będą za pożytki?
Jak bagno to trzeba mieć uwagę że mogą tam też być rośliny o trującym nektarze np. bagno zwyczajne https://pl.wikipedia.org/wiki/Bagno_zwyczajne

 

Wierzby. Dzikie czereśnie. Nawłoć. Maliny i jeżyny. Może lipa albo trzy.

No i rzepak oraz burak. 🙃

 

Jak będę pamiętał to wieczorem coś wyszperam o tym bagnie zwyczajnym, coś z życia wziętego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
9 godzin temu, Turqs napisał(a):

Michał coś dla Ciebie 

  Fajnie że działa. Pytanie zasadnicze, czy w czymkolwiek lepsze od wirówki (mam na myśli jakość miodu). Bo gorsze pod wieloma względami...

Edytowane przez gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Turqs napisał(a):

Michał coś dla Ciebie 

 

 

Nie spodziewałem się, że to może być takie proste. Człowiek tu zbija ramki, drutuje, wtapia tą węzę, oszczędza każdy grosz na miodarkę za 6000 a tu się okazuje, że wystarczą listewki zamiast ramek i dwie blachy perforowane zamiast miodarki. Pięknie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Turqs napisał(a):

Michał coś dla Ciebie 

 

 

Nie spodziewałem się, że to może być takie proste. Człowiek tu zbija ramki, drutuje, wtapia tą węzę, oszczędza każdy grosz na miodarkę za 6000 a tu się okazuje, że wystarczą listewki zamiast ramek i dwie blachy perforowane zamiast miodarki. Pięknie !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sezonie z trzech rodzin, w których nadal zwalczam warrozę, Apiwarol został zastosowany tylko w jednej (polecam jednak maskę z filtropochłaniaczem klasy A3, P3).

W drugiej i trzeciej, po 19 dniach zamknięcia w izolatorze Chmary, jedna z matek została zaizolowana w izolatorze jednoramkowym (niewygodny, ciężko wsunąć tą ramkę i jest stres, że się coś zrobi matce). 

Druga została puszczona wolno, a po 10 dniach odsklepiłem cały czerw, jaki był zasklepiony (nie polecam, straszny bałagan). 

Najbardziej chyba wygodną metodą będzie zaizolowanie matki w Chmarze na 19 dni, a potem na 10 dni w izolatorze dwuramkowym, po czym zakopanie tych dwóch ramek i uderzenie o ziemię trzykrotnie książką "Pokonaj Warrozę" P. Chorbińskiego. Im nowsze wydanie, tym zabieg bardziej skuteczny. 

 

Na obrazku owa ramka, która została zakopana. Niby psitki ze zwalczaną warrozą, a odsklepiać potrafią. ;)

aLwkh4k.jpeg

 

I jeszcze izolator dwuramkowy do biotechnicznego zwalczania warrozy.  Wieczko pozwala nie przejmować się beleczkami.

brp91oH.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, michal79 napisał(a):

w których nadal zwalczam warrozę, Apiwarol został zastosowany tylko w jednej (

Apage satanas !!!

 

9 godzin temu, michal79 napisał(a):

polecam jednak maskę z filtropochłaniaczem klasy A3, P3

Nie polecam polecania . To co powtarzam -czytać , czytać raz jeszcze czytać .

Filtroochaniacz P3  oznacza maskę przeciwpyłową.Skąd wziąłeś te A3 ?    . Do stosowania amitrazy konieczny jest pochłaniacz A1 przeciwko toksycznym organicznym oparom . Żyjesz Michaś ? No i dzięki Bogu .

10 godzin temu, michal79 napisał(a):

, po czym zakopanie tych dwóch

No bo byłem zasmucony , zdążyli jednak odkopać ? Kiedyś takie lekarstwo było o porażeniu prundem , może na zatrucie amitrazą też działa . To ekologiczny sposób po ilości strasznej chemii wchłoniętej poprzez filtry P3 .... OGROMNA . To cud że żyjesz . A tak poważnie nie wiesz -poczytaj .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, daro napisał(a):

stosowania amitrazy konieczny jest pochłaniacz A1 przeciwko toksycznym organicznym oparom . Żyjesz Michaś ? No i dzięki

 

P - pyły i aerozole

A - gazy i opary organiczne

 

I teraz ważne: im wyższy numer, tym mocniejszy filtropochłaniacz. Ja przy A2P3 poczułem zapach jak zawiało w moją stronę. Potrzeba mocniejszego, czyli A3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, daro napisał(a):

Filtroochaniacz P3  oznacza maskę przeciwpyłową.Skąd wziąłeś te A3 ?    . Do stosowania amitrazy konieczny jest pochłaniacz A1 przeciwko toksycznym organicznym oparom . Żyjesz Michaś ? No i dzięki Bogu .

 

11 godzin temu, michal79 napisał(a):

(polecam jednak maskę z filtropochłaniaczem klasy A3, P3).

  Ja zakupiłem z demobilu kiedyś wojskowe maski p-gaz. Można się śmiać ale wyszło dużo taniej niż same filtry do tych nowoczesnych "cywilnych" masek. Co jakiś czas jestem skazany na przebywanie w smrodzie np.: gotowanej w garnku smoły. Nie ma porównania między maską z demobilu a taką ze sklepu budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michal79 napisał(a):

W tym sezonie z trzech rodzin, w których nadal zwalczam warrozę, Apiwarol został zastosowany tylko w jednej (polecam jednak maskę z filtropochłaniaczem klasy A3, P3).

 Michał,  przy całej Twojej niechęci do trucia warrozy, nie myślałeś by zastosować choćby kwas szczawiowy zamiast apiwarolu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gajowy napisał(a):

 Michał,  przy całej Twojej niechęci do trucia warrozy, nie myślałeś by zastosować choćby kwas szczawiowy zamiast apiwarolu?

 

Myślałem. Ale doszedłem do wniosku, że zamiast z jednej chemii na drugą, w tym sezonie przetestuję metody biotechniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daro napisał(a):

Filtry mają jednak termin ważności = skuteczności .

 Mam tego świadomość. Niemniej znam dobrze budowę takiego filtra. Jeśli był dobrze przechowywany to nie ma się co w nim zepsuć. Raczej chodzi o szczelność całego korpusu i stan tych gum. W iperyt nie wchodzę i na wojnę się nie wybieram z tymi maskami a w chemicznych smrodach z którymi miewam do czynienia na  co dzień  dają sobie dużo lepiej radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.