Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ucieczka matki


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, krzysiek5000 napisał:

Witam przy wypuszczaniu unasiennionej matki z izolatora ta mi gdzieś uciekła, czy jest szansa że ta matka wróci spowrotem do tej rodziny czy przepadła ?

Jak lata wróci . Chyba że coś ją dopadnie .Przez parę dni nie zaglądaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

A ja się dziś zestresowałam, bo też zachowałam się jak rasowa blondynka... ? Dokładałam do jednego odkładu drugi korpus i przyniosłam go sobie z węzą w środku i położyłam obok ula, żeby mi wygodnie było, a ul stoi na euro-paletach. No i do tego stojącego na paletach korpusu włożyłam 3 ramki z czerwiem i pszczołami. Zanim skończyłam całą operację układania gniazda to pszczoły zdążyły zejść (czego nie zauważyłam) z tych 3 ramek na paletę i umiejscowić się pod deskami od dołu... Jak położyłam ten korpus na tym pierwszymi i zobaczyłam co się stało, to zdrętwiałam, bo tyle ich tam było, że w pierwszym momencie byłam przekonana, że poszły pod spód razem z matką... ? Więc rękawice w ruch i próbowałam je spod spodu zabrać, oczywiście z mizernym skutkiem. Ale większość odleciała, więc mam nadzieję, że matki tam nie było... ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na  okoliczność chwilowego odkładania ramek zawsze pod ręką powinna być lekka transportówka , lub ewentualnie wózeczek z pełną gładką "podłogą" .
Trzeba sobie wyrobić taki nawyk , żeby podczas pracy przy pszczołach zawsze transportówka była pod ręką .
U mnie jest to wózeczek na małych kółkach rowerowych (od małego bmx-a) na którym zawsze jest korpus , lub transportówka.
 A poza tym wiaderko na ścinki woskowe (np mateczniki lub dziką zabudowę) , pojemnik na propolis i wiaderko z próchnem do podkurzacza + omiatacz .
Opcjonalnie w niektórych okresach na wózku jeżdżą też kraty odgrodowe , lub inny osprzęt .
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2020 o 22:58, ikop74 napisał:

Więc rękawice w ruch i próbowałam je spod spodu zabrać, oczywiście z mizernym skutkiem.

Następnym razem połóż na nich ramkę z ula ale bez pszczół. Najlepiej taką z czerwiem, a pszczoły w kilka minut na nią wejdą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.