Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kawałek kraty odgrodowej w wylotku jako skuteczna i ostateczna ochrona przed utratą roju


Recommended Posts

2 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Można jeszcze dowolnie tę metodę zmodernizować

To jest klasyka wszystkich forów pszczelarskich i nie chodzi właśnie o to żeby powielać czyjeś "święte" metody , tylko zrozumieć logikę pszczelego instynktu i działać skutecznie . W warszawiaku nie da się zamienić miodni z rodnią :) , a i nie każdy ma ule korpusowe . Ja ma (jeszcze) warszawiaki i w zasadzie to też nimi zrobię każdy zabieg w 5 minut , przy którym się nie zmęczę , a pszczołom odechce się rójki. Na jakiś czas - żebym miał czas postanowić co dalej.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

W warszawiaku nie da się zamienić miodni z rodnią :) , a i nie każdy ma ule korpusowe

 

Jeśli jest to typowy leżak a nie kombinowany to da się chyba jak najbardziej? 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

 

Jeśli jest to typowy leżak a nie kombinowany to da się chyba jak najbardziej? 

To jednak nie to samo jak z korpusowym , Armagedon nieunikniony  :)  Lubię ule warszawskie , ale przekonałem  się że przy mniejszej ilości pracy mam więcej miodu w ulach korpusowych. Nie jest więc do końca tak ,że to nie ul nosi miód.

Nie jest też prawdą ,że ul warszawski wybacza błędy. Nie wybacza i łatwiej w nim o rójkę niż w korpusowym. Natomiast jak już dożyje do zimowli to nie tu faktycznie żadnych historii ,że nie przeszły na kolejne ramki czy zabrakło pokarmu. Zimą jest bezobsługowy , ale i latem minimalna ingerencja jak się już ma doświadczenie i schemat działania.

To dobry ul na początek , ale lepiej zaczynać od razu od korpusowego.

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.11.2021 o 20:00, hurriway napisał:

To w jakim wieku to się zmienia? bo ja na razie o gołych babach

W takim jak się gołe baby ma pod bokiem i nie trzeba myśleć a robić . Mi się śnią pszczoły co nie raz i przez sen wołają . Wtedy jest oblot pasiek i nigdy nie bezsensowny .Ja tam wolę od snów robotę .

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, gajowy napisał:

   Znałem takiego, co mówił, że po 50-tce, z własną żona to jak kazirodztwo...

musi być CCC , jedno z tych C to cudza :) , reszty nie tłumaczę bo czytają nas Panie . Znam też na ten temat dowcip o autosugestii , ale to przy innej okazji ....

Link to comment
Share on other sites

Dziś przed rozpoczęciem montowania zasuwek przeciw gryzoniom zauważyłem, że na dennicy leżało jakieś 15-20 martwych pszczół... Kilka z nich jeszcze się ruszało. Jest się czym przejmować, czy to naturalny osyp? To moja pierwsza zimowla, stąd pewnie głupie(?) pytanie...

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Psc napisał:

Dziś przed rozpoczęciem montowania zasuwek przeciw gryzoniom zauważyłem, że na dennicy leżało jakieś 15-20 martwych pszczół... Kilka z nich jeszcze się ruszało. Jest się czym przejmować, czy to naturalny osyp? To moja pierwsza zimowla, stąd pewnie głupie(?) pytanie...

 

Naturalny. Letnia pszczoła się wykrusza. Ja w ogóle nawet matkę zobaczyłem na dennicy przedwczoraj. 

Utuczyła się skubana... ?

 

 

cKziTLM.jpg

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.