Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Opłacalność produkcji miodu 2023


Recommended Posts

Fakty to są.

W Polsce jest demokracja, a lasami zarządza firma "Lasy Państwowe", na której stanowiska ma pewien wpływ partia, którą chciało u władzy większość mieszkańców tego kraju. Ta firma ma 10 letnie plany urządzenia lasu. Robi je raz na 10 lat.

Unia ma coś zrobić ze sprowadzanym miodem. Spoko. Towary z zewnątrz to jej traktatowe kompetencje.

Polskie lasy nie.

Kto to probuje negować, delikatnie mówiąc cierpi na niedoinformowanie i narodowe frajerstwo.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 4.09.2023 o 21:45, manio napisał(a):

Najlepsze czasy już minęły , a zepsuły je dopłaty , który namnożyły pszczelarzy .

Bzdura totalna . Podbnie 500 + narobiło dzieci . Pszczelarstwo powoli staje się hobby  i mnożą się paroulowcy . Wczoraj np. przychodził sąsiad po pomoc , nawet nie wiedziałem że ule ma na podwórku .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Poza tym moda żywieniowa popierana przez władze  idzie w kierunku że kupujemy wszystko w wielkich marketa

KPO zakłada skrócenie łańcuchów dostaw żywności . Obecne,, władze ,, choć ja wolę zarządzający (bo władze ma Naród ) też gadają o takim kierunku .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, daro napisał(a):

(bo władze ma Naród

Ha . Ha , 😁 Władza pije szampana ustami swoich przedstawicieli wybranych  , oczywiście   demokratycznie  ,"wicie , rozumicie towarzysze " bo to Naród rządzi dzisiaj i kradnie  nie władza , a Naród to my towarzysze więc wszystko jest w porządku .   😉

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Tadek11, @daro - miło poczytać inteligentne i rzeczowe uwagi 🙂

Odnośnie rżnięcia lasów - tutaj rzeczowe fakty: https://klimat.rp.pl/lasy/art38543751-rekordowe-przychody-lasow-panstwowych-co-sie-stalo-z-pieniedzmi

Nie wiem jak gdzie indziej, ale w małopolskim rzeź lasów jest mocno widoczna. Górale po drewno jadą w Czechy lub na Słowację, bo to co u nas się już tnie, nie nadaje się na przerób. Gierek wyeksploatował zasoby pod ziemią, obecni wyrzynają to co na niej.

Tak na marginesie - swego czasu demokratycznie wybrane władze, po referendum - więc rzeczywistą wolą polaków, wprowadziły ten kraj do unii europejskiej. Dzięki temu mamy nowoczesną sieć dróg (szczególnie ich jakość!) - pewnie niektórzy już zdążyli zapomnieć, po czym się jeździło. Ja pamiętam.

O innych pożytkach z tej akcesji nie chce mi się mówić, bo można by godzinami. W moim odczuciu, korzyści przewyższają niedogodności, które są w pakiecie.

Ale wracając do meritum, jak widać, nie tylko Polska ma zastrzeżenia odnośnie propozycji hiszpańskiej.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że problem został dostrzeżony na poziomie unijnym. Szansa na to, że coś się zmieni na rodzimym podwórku z inicjatywy  rządzących (którychkolwiek dla jasności) - jest żadna.

Natomiast na tamtym polu - widzę jakieś światełko w tunelu.

Na koniec wypada częściowo zwrócić honor PZP.

W moim odczuciu ta propozycja jest dla nas, pszczelarzy,  najbardziej korzystna:

https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/pszczelarstwo/bedzie-zakaz-importu-miodu-spoza-krajow-ue-taki-miod-czesto-jest-zafalszowany,131056.html

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

"Rzeczowe fakty" w tym artykule:

"Przy masowych wycinkach polskich lasów"

– komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

 

Jeśli ktoś myli fakt z komentarzem aktywisty Radosława, to ja rozmowy się dalszej nie podejmuję. 

 

Fakty (Źródło: Główny Urząd Statystyczny):

 

Obszar lasów państwowych:

2015: 94 201 000 hektarów

2021: 94 675 000 ha

 

Pozyskanie drewna z 1 ha:

2015: 4,27 m^3

2021: ?

 

No, proszę zgadywać.

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Peter001 napisał(a):

Dzięki temu mamy nowoczesną sieć dróg (szczególnie ich jakość!)

Dodam że i najlepszą ( największą cenę ) za nie .

 

Godzinę temu, Peter001 napisał(a):

swego czasu demokratycznie wybrane władze, po referendum - więc rzeczywistą wolą polaków

A pytanie jest równie ważne co odpowiedź . Ówczesne pytanie było typu czy chcesz być  piękny i bogaty w UE . Wiesz to takie bajki dla dzieci .

w imieniu Polski pod traktatem akcesyjnym podpisali się premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz .

No ja pierdziu  ... Jaskiernia stróż prawości . Wiesz jak wyglądało dostarczenie prawa unijnego do Polski ?

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, janek_sz napisał(a):

Na Ukrainie w skupie płacą 30 hrywien za kg

Na Ukrainie w skupie przed wojną za miód płacono od 1,5 - 2 dolarów/ kg. Nie wielu zadaje sobie trud zadania pytania - za jaki miód ? Otóż za słonecznikowy https://www.kawiarniany.pl/2020/07/26/ile-kosztuje-miod-na-ukrainie/ , https://www.olx.ua/uk/dom-i-sad/produkty-pitaniya-napitki/q-мед-оптом/

P.S dodam że jakiś facet to źródło - jedna baba drugiej babie . Sam cytuje że ktoś mu tam napisał , powiedział .

Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, michal79 napisał(a):

Pozyskanie drewna z 1 ha:

2015: 4,27 m^3

2021: ?

 

No, proszę zgadywać.

 

Albo chociaż o ile procent wzrosło?

 

@Tadek11 Tadziu? 

@Peter001 Piotrku? 

 

Myślę, że bardziej merytorycznie rozebrać tej "masowej wycinki polskich lasów" się nie da. Zgadniecie?

Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, michal79 napisał(a):

Myślę, że bardziej merytorycznie rozebrać tej "masowej wycinki polskich lasów" się nie da. Zgadniecie?

Chcesz merytorycznie o znajomych króliczka to poczytaj o lasach w Juracie na półwyspie Helskim . Czy Obajtki wszystko mogą ? Michał oni wszystko ukradną😧 co im w ręce wpadnie  , przejrzyj na oczy. 

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,30163981,jurata-lasy-panstwowe-chca-zagospodarowac-istotna-dzialke.html

 

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, Tadek11 napisał(a):

Chcesz merytorycznie o znajomych króliczka to poczytaj o lasach w Juracie na półwyspie Helskim . Czy Obajtki wszystko mogą ? Michał oni wszystko ukradną😧 co im w ręce wpadnie  , przejrzyj na oczy. 

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,30163981,jurata-lasy-panstwowe-chca-zagospodarowac-istotna-dzialke.html

 

 

Tadziu. Historie i przekazy na bok. Masz Główny Urząd Statystyczny. O ile procent wrosło pozyskanie drewna z 1 hektara w 2021, w stosunku do 2015?

 

Rzuć jakąś liczbę. Strzelaj. 

Jeśli tragicznie to... nie wiem... np. 50%, tyle dasz? Czy więcej?

Tylko nie unikaj odpowiedzi skierowując dyskusję na poboczne tory. Rozmawiajmy o Polsce, całej Polsce.

Jeśli byśmy się ograniczali do pojedynczych miejsc, to przy jednym takim zakręcie jak jadę do moich pszczół w lesie, wycięli 100% lasu między drogą a bajorem (bajoro jakieś 50 metrów od drogi). Aj waj. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał(a):

Pozyskanie drewna z 1 ha:

2015: 4,27 m^3

2021: ?

 

No, proszę zgadywać.

Po zmianie władzy nie trzeba będzie zgadywać , tylko niezależna prokuratura się tym zajmie ile wycięto i kto na tym skorzystał i komu postawić zarzuty. 

Jeszcze trochę poczekaj. 😁

 

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Tadek11 napisał(a):

Po zmianie władzy nie trzeba będzie zgadywać , tylko niezależna prokuratura się tym zajmie ile wycięto i kto na tym skorzystał i komu postawić zarzuty. 

Jeszcze trochę poczekaj. 😁

 

 

To jest w danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Czy przyjmujesz te dane jako fakty opisujące naszą rzeczywistość? 

Czy tylko takie, które pasują? Np. raport o zyskach zalinkowany przez kolegę Piotra?

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, michal79 napisał(a):

 

To jest w danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Czy przyjmujesz te dane jako fakty opisujące naszą rzeczywistość? 

Czy tylko takie, które pasują? Np. raport o zyskach zalinkowany przez kolegę Piotra?

A ja Ciebie zapytam gdzie jest ten las co go nie ma ? 😧 I kto na tym zarobił ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Tadek11 napisał(a):

Po zmianie władzy nie trzeba będzie zgadywać , tylko niezależna prokuratura się tym zajmie ile wycięto i kto na tym skorzystał i komu postawić zarzuty. 

Jeszcze trochę poczekaj.

Ty Tadeusz naprawdę w to wierzysz ? NAPRAWDĘ WIERZYSZ ŻE KTOŚ ZA COŚ PÓJDZIE DO ANCLA ????????

Ja tu komuś pisałem że mogę się o to założyć . Tak mi jaskółki śpiewają że zmiana nie nadejdzie ( a szkoda bo władza demoralizuje ) . Nie ma instytucji niezależnych w państwie . Zawsze zależą od władzy . Po to jest eurostat aby nikt nie naciągał faktów . Taka kontrola ponad państwowa .

Co do lasu nie ma mowy o jakimś rżnieciu w pień . Ilość lasów się zwiększa i to nie chodzi o nasadzenia a liczbę grubizny w lesie . Propaganda to propaganda - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/Media/Default/Publikacje/GUS_lesnictwo_2022.pdf

Strona 102

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, mirek. napisał(a):

a wiesz o ile wzrośnie powierzchnia lasów od stycznia jak wszystkie nieużytki zakrzaczone będą traktowane jako las

A po to jest udział grubizny w zalesieniach aby nie manipulować że krzaki nazwie się lasem . Nie można sobie zmieniać planu gospodarki leśnej . Gdyby zrobić co PO chciało - sprywatyzować lasy tzn . oddać koncernom meblarskim , drzewnym w zaradzanie to wtedy ciekawie by było. Ale bawicie się polityką w sprawach co mało kto z Was zna , przy całym szacunku.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4,4%

O tyle wzrosło pozyskanie drewna na hektar między 2015 a 2021 rokiem.

Tyle merytoryki dla tych, którzy potrafią ją przełknąć.

Dla innych - jeśli chcecie, żyjcie sobie dalej w świecie utkanym z wypowiedzi Waszych autorytetów. Choć życzę Wam dobrze.

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, michal79 napisał(a):

Czy przyjmujesz te dane jako fakty opisujące naszą rzeczywistość? 

A znasz tą rzeczywistość , że lasy wyprzedawane są do Chin na papier jako surowiec , a nasze rodzime firmy meblarskie , czy papiernicze upadają , bo brak drewna w Polsce i ceny wzrosły przez ostatnie lata o ponad 100 % i zamykana jest rentowność Polskich firm produkcyjnych . Czy dobry gospodarz sprzedaje surowce zamiast sam produkować z tych surowców meble czy papier i w ten sposób gospodarka ma większy zysk , większe obroty za wyroby  , ludzie maja zatrudnienie , niż rabunkowa wycinak na surowiec i sprzedaż za granicę , chyba że na tym drewnie dostaje ktoś w łapę tak zwane  suweniry i ma wszystko w czterech literach .

https://www.rynekpapierniczy.pl/artykul/ceny-drewna-w-polsce-najwyzsze-w-historii-3078

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, daro napisał(a):

A po to jest udział grubizny w zalesieniach aby nie manipulować że krzaki nazwie się lasem . Nie można sobie zmieniać planu gospodarki leśnej . Gdyby zrobić co PO chciało - sprywatyzować lasy tzn . oddać koncernom meblarskim , drzewnym w zaradzanie to wtedy ciekawie by było. Ale bawicie się polityką w sprawach co mało kto z Was zna , przy całym szacunku.

ty mnie nie zrozumiałeś 

mam swoje pole rolne a jak mam na nim krzaki to już będzie  las

Link to comment
Share on other sites

W liczbach bezwzględnych, wzrost 2015 - 2021 wg danych GUS, jest to wzrost objętości wyciętego drewna o mniej więcej wewnętrzną wielkość stojącej w Waszym domu wanny. Ok. 0,2 m^3 na hektar.

 

Pierwszym sekretarzom, co to centralnie planowali, jaki surowiec można komu sprzedać

mówimy

Nie!

 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, mirek. napisał(a):

ty mnie nie zrozumiałeś 

mam swoje pole rolne a jak mam na nim krzaki to już będzie  las

Nie to nie będzie las . Wiele tłumaczyć ale temat zboczy w krzaki rzeczone .

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, daro napisał(a):

Nie to nie będzie las . Wiele tłumaczyć ale temat zboczy w krzaki rzeczone

bzdura

znajdą tam kilka kilkanaście drzew i będzie las właśnie wystąpiłem o wycinkę 350 drzew i za miesiąc wystąpię o następne 300 

jest nagonka na wycinkę lasów i zmniejszania i areału to tym poprawia

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, mirek. napisał(a):

znajdą tam kilka kilkanaście drzew i będzie las właśnie wystąpiłem o wycinkę 350 drzew i za miesiąc wystąpię o następne 300 

Ale o czym Ty piszesz ? Bo nie  rozumiem . Twoja ziemia Twoja sprawa . Wypisujesz bzdury . Jak rosną drzewa na gruncie rolnym to płacisz podatek  jak za rolną , jak na działce budowlanej to jak za budowlaną . Jak chcesz wyciąć drzewo nie w lesie informujesz gminę , jak w lesie musisz otrzymać zezwolenie . ????? Jak co pisz o co Ci chodzi .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.