Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Opłacalność produkcji miodu 2023


Recommended Posts

W dniu 28.09.2023 o 21:43, lech napisał(a):

Poza tym polecam w tej sprawie wizytę u prawnika. 

Sprawa jest zeszloroczna , więc rada nieco przeterminowana. Prawnik chętnie weźmie kilka stówek za napisanie pisma, którego jedynym skutkiem będzie powiększenie strat. Do tego juz nic nigdy nie wynajmą i roześlą wilcze listy po okolicy. Na układy nie ma rady.

TVN ?  Moze juz lepiej rydzyjko ?  Takie dzialania to jak z włożeniem lwu palca w du**ę : ryzyko duże,  przyjemność żadna. 

No i czasu o rok nie cofnie nawet pokurcz mały.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, manio napisał(a):

Sprawa jest zeszloroczna , więc rada nieco przeterminowana. Prawnik chętnie weźmie kilka stówek za napisanie pisma, którego jedynym skutkiem będzie powiększenie strat. Do tego juz nic nigdy nie wynajmą i roześlą wilcze listy po okolicy. Na układy nie ma rady.

TVN ?  Moze juz lepiej rydzyjko ?  Takie dzialania to jak z włożeniem lwu palca w du**ę : ryzyko duże,  przyjemność żadna. 

No i czasu o rok nie cofnie nawet pokurcz mały.

Skoro sprawa zeszłoroczna to już pozamiatane. Kiedyś też chciałem wynająć grunt od gminy , ale jak zaczeli wydziwiać to zrezygnowałem. Ci do TVN -u to jest dobry , bo na samą nazwę telewizji wielu się prostuje.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, lech napisał(a):

Ci do TVN -u to jest dobry , bo na samą nazwę telewizji wielu się prostuje.

Z dużo chyba tv oglądasz :) .  Po pierwsze to żadna sprawa dla publiki bo dotyczy tylko jednego pszczelarza , który zamiast zostawić choć od frontu śmietnisko dla zniechęcenia potencjalnej konkurencji poszedł na całość i zrobił to jak na swoim.

Gdyby tvn zajmował się każdą taką sprawą to by musieli nadawać wyłącznie takie programy. Zgodnie z zasadą działania mediów niusem nie jest jak pies ugryzie człowieka , tylko jak człowiek ugryzie psa.

Samorządy to specyficzna władza , która od pierwszego dnia po wyborach przez całą kadencję zbiega o głosy wyborców . Jeden Robert przegrał ten casting z dużą zorganizowaną grupą , a pewnie i z możliwościami otrzymania dofinansowania do budowy strzelnicy bo akurat taki mamy bojowy klimat. Nawet usypany wał ochronny moim zdaniem zasugerował wykorzystanie go jako kulochwytu na strzelnicy. Dla władzy to będzie atrakcja , którą może się pochwalić jako swoim sukcesem.

Ta historia to nauczka dla nas wszystkich w kontaktach z samorządem , bo każda z nimi umowa jest jednostronnie korzystna i nie jest to najemca. Po prostu Robert przesadził i został za to boleśnie ukarany. Nadgorliwość gorsza od ....

U mnie wojsko zlikwidowało dużą nowoczesną strzelnicę ( którą nawet budowałem w czasie mojego trepowskiego incydentu po studiach) , a teraz szukają gdzie by szkolić antosiowe jednostki trepopodobne . Sprawa nieodwracalna bo ludzie się tam pobudowali , bo to atrakcyjne tereny nad  dużym jeziorem ze strefą ciszy.

Druga strzelnica z której wojsko zrezygnowało z powodu zbyt niskiego kulochwytu przejęli czujnie myśliwi i  jest ogólnodostępna . Sam tam wielokrotnie strzelałem popisując się przed dzieciakami z obsługi  KBKAK - czyli niezniszczalnego kałacha. Mieszkam na tyle blisko ,że  słyszę strzały przez cały weekend. Pies już dawno na to nie reaguje , gorzej znosi wybuchy w Orzyszu , które też dobrze słyszymy mimo że to ponad 30 km.

Może też napiszę skargę do TVNu  , że  psy straszą ?

 

 

 

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, manio napisał(a):

Mieszkam na tyle blisko ,że  słyszę strzały przez cały weekend. Pies już dawno na to nie reaguje , gorzej znosi wybuchy w Orzyszu , które też dobrze słyszymy mimo że to ponad 30 km.

Może też napiszę skargę do TVNu  , że  psy straszą ?

U mnie podobnie , wojsko ma lotnisko wojskowe kilka kilometrów obok pasieki i straszą mi pszczoły 😃 mało jest dni takich żeby nie latały helikoptery i nie krążyły kółka nad pasieką , ale nie napiszę skargi  bo i do kogo  i  lotnisko jest  od zawsze jak pamiętam powstało zaraz po II Wojnie Światowej . Ćwiczą chyba nowe kadry pilotów   , bo podobno w Polsce jest teraz więcej helikopterów jak pilotów do tych helikopterów jak podawał TVN  , takie to mamy dumne państwo  i

MR. Prezydenta ,  co  to z całą Europą się kłócą i  wszędzie dookoła mają  wrogów ,  ściągając nam murzynów i inne nacje tysiącami do Polski  na pomoc chyba w obronie przed Europejczykami i  Europą ?.  Ja do murzynów nic nie mam , nawet dużo ich widuje często  w mnie w mieście jak pielą grządki z kwiatami  i przy pracach porządkowych w centrum miasta na rondach , przebrani w ładne drelichy z przedsiębiorstwa zieleni miejskiej .

Dla naszego Prezydenta   - Mr. President - Coco Jamboo  😁

I kto lepiej śpiewa ? 😁

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, daro napisał(a):

No Tadeusz 1318718261_by_Jannnu22_600.jpg

No dobra Darek , masz te orzeszki w porządku  , a prostata Ci nie doskwiera  jeszcze ? 

Proponuję że przeniosę te ostatnie posty nasze  do  działu nie widocznego dla gości bo to nie ma nic wspólnego z ceną miodu i po co mają  to oglądać tez orzeszki  z WWW . demotywatory, Pl  uznanych przez nasze wojsko , za  stronę szerzącą dezinformacje ze strony Rosji . 

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Starość idzie Drogi Panie,
Coraz cięższe wypróżnianie.
Coraz częściej w brzuchu burczy,
Kusiek mi się mocno skurczył.
Gniotą kark przeżyte lata,
Bolą nerki i prostata.
Wzrok nieostry, w stawach strzyka,
Chyba już nie będę bzykał !
Nawet moja białogłowa
Wdzięki swe przede mną chowa
Twierdząc, żem nie konik polny
I do skoków już niezdolny.
A ja jestem jak ze stali :
W starym piecu diabeł pali,
Marzy mi się jeszcze skok,
Taki nagły, męski w bok.
Popić tęgo, jak Zagłoba
Niech mnie potem boli głowa

I niech kac mnie znowu męczy,
Żona wymówkami dręczy.
A ja znowu jak jelonek,
Ostry różek, cud ogonek !
Nagle w stawach cosik chrupnie,
Prysły ze łba myśli głupie.

 

Tadzieńku nie panikuj z tymi służbami . A demotywatory pooglądaj jak twierdzisz że to ruska propaganda to zastanów się czemu tam nie ma ataków na tych świętych z serduszkami ?????  To świetny kierunkowskaz - głosuj na tych co tam atakują . Podobnie mam znajomego którego wszyscy obserwują , jak skosi łąkę na 100 % padać będzie .

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

Może ktoś z Kolegów reflektuje ? Ilość  ograniczona pięć słoików na jeden paragon !!!!!!😃

Cena  słoika około 12 zl  😁

ADCreHewbnbfFda-SLa58LjUXAibWxjLzCi2k8eb

 

 

 

 

Coś nie widzę obrazka

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, michal79 napisał(a):

 

Ale Tadzio musi to ogarnąć. :)

A teraz widać ? Nie bardzo mam czas teraz na forum . 

Jarek nam wszystko załatwi i miód za grosze ? 😃 Po co pszczelarzom przepłacać 😃 

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Tadek11 napisał(a):

A teraz widać ? Nie bardzo mam czas teraz na forum . 

Jarek nam wszystko załatwi i miód za grosze ? 😃 Po co pszczelarzom przepłacać 😃 

 

Ja tam się cieszę. 

Uważam, że im więcej hobbystów z kilkoma ulami schowanymi w krzakach, tym lepiej dla tenkraju i pszczół. Oczyści się trochę środowisko z tych, co wolą krowy od antylop.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał(a):

 

Ja tam się cieszę. 

Uważam, że im więcej hobbystów z kilkoma ulami schowanymi w krzakach, tym lepiej dla tenkraju i pszczół. Oczyści się trochę środowisko z tych, co wolą krowy od antylop.

Mnie też powiewa 😃 ale jak jesteśmy na forum i się udzielamy w nim  to powinniśmy empatycznie wczuwać się jaka jest opinia większości pszczelarzy , żeby być wiarygodnym  i rozumiejących innych Kolegów.  A że pszczelarstwo jest na krawędzi ? Kogo to obchodzi  , większość pszczelarzy jest wierzących w obecną ekipę i jak nie dostaną po czterech literach ( niby miód po cenie  jak wyżej ) ,  tak dobrze  to nie zrozumieją. Polak mądry po szkodzie.  A co lepsze dla pszczół to dla nich obojętne . A dla reszty pszczelarzy ,  trochę mniej przepszczelony  kraj , mniej pseudo biznesmenów z miodem produkowanym z inwertu , ale co do zdrowotności to obawiam się , że działkowcy nam dosypia więcej zgnilca i warrozy i neonikotynoidow . 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.09.2023 o 15:54, manio napisał(a):

Rosjanie od czasów carskich takich oszukańczych dygnitarzy nazywają wor po zakonie  - złodziej w majestacie prawa. Ale skoro są tacy ministrowie to czego wymagać na niższych szczeblach władzy. 

To tak jak z korsarzami , czy kaprami.
Niby piraci , a działali w majestacie prawa .
 

W dniu 28.09.2023 o 21:43, lech napisał(a):

Poza tym polecam w tej sprawie wizytę u prawnika. 

Jak napisał Manio nie warto kopać się z koniem.

 

W dniu 30.09.2023 o 07:11, manio napisał(a):

Może też napiszę skargę do TVNu  , że  psy straszą ?

30 kilometrów od poligonu i wszyscy są terroryzowani, a nikt na hałas skarg nie pisze. Szkoda atramentu .
Ja w środku dnia nie mogę pograć w darta we własnym mieszkaniu , bo po chwili puka policja , że zakłócam spokój sąsiadce .

Tak to już jest .
Większość z nas , to chłopcy do bicia .
A niektóre jednostki , to święte krowy .
Tak jak ci co w czwartek omal nie staranowali mnie rządowym bmw kiedy jechałem na Targi Poznańskie.
Na ograniczeniu do 40km./h jechali około 200km./h
Na wjeździe w teren zabudowany oczywiście  .
Nawet nie zwolnili . W ostatniej sekundzie uciekłem na pobocze , bo by mnie i Córkę zmietli z drogi .
Towarzyszący im oznakowany radiowóz wyraźnie za nimi nie nadążał .
Fabryka mu za mało dała mocy na takie akcje .
Pewnie ktoś z rządu spieszył się na wiec wyborczy ...
Koło mojego peugeota oczywiście nie wytrzymało tej  akcji  ewakuacji z drogi .
Opona i felga do wymiany .
A później piszą w prasie i ciągają po sądach , bo winien wypadku oczywiście kierowca seicento !

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

trochę mniej przepszczelony  kraj , mniej pseudo biznesmenów z miodem produkowanym z inwertu

Miód  w markecie czy od mieszaczy  raczej nie ma nic wspólnego z polskim przepszczeleniem. Ten miód w polskich ulach nie jest produkowany. 
W każdej branży są produkty tanie i droższe. Czy w fabryce BMW marudzą, że Kia jest tania? 
Czy jeśli miód w markecie byłby równie drogi jak u pszczelarza to czy ten klient przyszedł by po miód do pszczelarza? Zrównanie cen w mojej ocenie było by katastrofą. W takiej sytuacji wygrała by łatwa dostępność w markecie. 
Czego oczekujemy od cen w markecie? Zakazać sprzedaży miodu? Nie realne. 
Skoro w markecie będzie miód tak czy inaczej lepiej dla nas aby był tam jak najsłabszej jakości a za tym idzie niska cena. Niech powstanie jak największa przepaść. Nic gorszego nie mogło by nas spotkać jak zrównanie cen i jakości.  

Ostatnio zauważam, że uciera się opinia, że u pszczelarza jest "drogo". Kiedyś drogo było odbieranie jako coś lepszego. Dzis ma to negatywny wydźwięk. W sytuacji gdy klienci zaczynają liczyć wydatki ważniejsza jest cena  a nie jakość. 
Zadbajmy aby unikać określenia "drogo" wpajajmy klientom, że nie cena jest wysoka tylko JAKOŚĆ JEST WYSOKA
Czy klienci uciekający od pszczelarzy z powodu ceny sięgają po miód w markecie? Ja w to wątpię. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Turqs napisał(a):

Miód  w markecie czy od mieszaczy  raczej nie ma nic wspólnego z polskim przepszczeleniem. 

 

Miód w markecie zmniejsza opłacalność pszczelarskich small biznesmanów, którzy po jakimś czasie dochodzą do wniosku "sprzedam pasiekę" tym samym zmniejszając przepszczelenie w swojej okolicy.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, michal79 napisał(a):

 

Miód w markecie zmniejsza opłacalność pszczelarskich small biznesmanów, którzy po jakimś czasie dochodzą do wniosku "sprzedam pasiekę" tym samym zmniejszając przepszczelenie w swojej okolicy.

Dla mnie to dwa oddzielne rynki zbytu 
tani miód w markecie był od kiedy tylko one się pojawiły w Polsce i od początku był tam z importu. Rodzin przybywa mimo to. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Turqs napisał(a):

Dla mnie to dwa oddzielne rynki zbytu

Żeby to była prawda ? Mam klientów którzy kupując u mnie miód czasami przynoszą słoiki puste  po miodzie i właśnie po  miodzie marketowym . Stąd wniosek że chyba kupują i marketowy miód ,  wiem to również z rozmowy z klientami .🙂

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Robi_Robson napisał(a):

To tak jak z korsarzami , czy kaprami.
Niby piraci , a działali w majestacie prawa .

To nie całkiem tak . To działanie złodziejskie w pełnym majestacie prawa , powołując się na nie i wykorzystując do złodziejskiego procederu. Jak zakup respiratorów u zaprzyjaźnionego instruktora narciarskiego z domyślnym podziałem w toalecie.  Gorzej ja marnują miliardy żeby przy okazji ukraść miliony. Straty potrzebne dla zamaskowania złodziejstwa. Przykładów mnóstwo - ale nie o tym wątek.

Takimi złodziejami w majestacie prawa są też importerzy "miodów" z inwertów ryżowych czy innych podobnych praparatów. W majestacie prawa nas okradają i niszczą nasze pasieki. Trudno o bardziej jaskrawy przykład. Dochodzi do tego miód ukraiński czy zboże - przy ukraińskich areałach , urodzajności gleb i klimacie , nasi drobni w tamtej skali rolnicy są bez szans na przeżycie . U mnie wieś na wymarciu i bez tego importu , bo klimat ostrzejszy i sezon wegetacji krótszy. Całkiem podobnie z pszczołami. Na południu zagęszczenia , a u mnie coraz luźniej. Nie mam w zasięgu lotu żadnej pasieki , ot ze dwie miejscówki po 2-3 uliki warszawskie. To wina niskiej opłacalności i spadku wydajności miodowej monokulturowego środowiska.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, Turqs napisał(a):

Czy klienci uciekający od pszczelarzy z powodu ceny sięgają po miód w markecie? Ja w to wątpię. 

A mimo to miód z marketowych półek znika, a z mojego magazynu już mniej. Nie jest to raczej wina reklamy bo w tym roku o to zadbałem. 

Odzywa się dużo osób z prośbą o przekazanie fanta w postaci słoika miodu na licytację charytatywną. Nie odnawiam. Ale po zakup zgłasza się 3x mniej osób.

 

Wydaje mi się,że w tym roku mam po prostu drogi miód, pewnie i najdroższy z naszego forum.

 

Nawet ludzie z mojej pracy, którzy zawsze brali ode mnie miód po usłyszeniu ceny za spadziowy zaczynają się zastanawiać... Ci co kupili na moje pytanie czy drogi potwierdzają,że tak ale biorą dlatego bo wiedzą, że źródło jest pewne, miód surowy i naturalny, i w smaku lepszy od innych.

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał(a):

Ale po zakup zgłasza się 3x mniej osób.

No i o to chodzi nam właśnie. Jakie są tego prawdziwe przyczyny ?

Jest to tematem analizy naszej i pewnie będziemy to obserwować przez najbliższe miesiące i lata . Przyczyn takiego stanu jest wiele i trudno teraz na gorąco wskazać te dominujące i może byśmy tak spróbowali zrobić taką listę w punktach i później ją uszeregować w kolejności od najważniejszych przyczyn do mniej ważnych. 

Pokuszę się o taka listę w punktach tak na próbę na gorąco i  zmieńcie kolejność jaka może być Waszym  zdaniem :

 

1. Inflacja i biednienie realne  naszych odbiorców miodu dla których miód nie jest produktem podstawowym.

2 Niczym nie ograniczony import "niby miodów"  z całego Świata i Ukrainy w tysiącach ton.

3. Brak uregulowań dotyczących handlu w sieciach handlowych  odnośnie znaku towarowego co jest miodem i bark kontroli nad tym procederem. ( 50%  a może i więcej , żywności w sieciówkach powinno pochodzić z Polski) 

4. Wzrost liczby pszczelarzy hobbystów i moda na posiadanie pszczół i zwiększenie podaży na rynku.

5. Brak odpowiedniej reklamy miodów i zaniedbania marketingowe samych pszczelarzy. 

6. Likwidacja w miastach targowisk lub duże utrudnienia na nich , gdzie rolnicy i pszczelarze mogli by sprzedawać swoje wyroby z pominięciem sklepów wielkosieciowych.

 

To tak na gorąco , napiszcie  jeszcze jakie mogą być inne przyczyny 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Ja widze taką kolejność: 
1. Brak odpowiedniej reklamy miodów i zaniedbania marketingowe samych pszczelarzy. Nie indywidualnie a całościowo jako grupę polskich pszczelarzy 
2. Inflacja i biednienie realne  naszych odbiorców miodu dla których miód nie jest produktem podstawowym.
3. Wzrost liczby pszczelarzy hobbystów i moda na posiadanie pszczół i zwiększenie podaży na rynku.  

4 Niczym nie ograniczony import "niby miodów"  z całego Świata i Ukrainy w tysiącach ton.

5. Brak uregulowań dotyczących handlu w sieciach handlowych  odnośnie znaku towarowego co jest miodem i bark kontroli nad tym procederem. ( 50%  a może i więcej , żywności w sieciówkach powinno pochodzić z Polski) 

"Likwidacja w miastach targowisk lub duże utrudnienia na nich , gdzie rolnicy i pszczelarze mogli by sprzedawać swoje wyroby z pominięciem sklepów wielkosieciowych."
Ne wiem jak w pozostałych województwach ale wlkp w piątki i soboty rolnicy moga handlować za darmo bez ograniczeń na targowiskach 

Dziś kupuje się "oczami". Czesto spotykam się przy rozmowach na powyższy temat o problemach ze sprzedażą miodu i widze u tych osób seryjnie kupiona etykiete i mazakiem przekreślona waga i odmiana bo akurat takie pszczelarz miał pod ręką. Czy takie coś świadczy dobrze o produkcie? 
Większość z chciało by sprzedać miód za najwyższą cene tylko czy jest on tej wysokiej ceny wart? 
Pomijając podrabiane miody. Jaka jest maksymalna wartość normalnego miodu od pszczelarza?  

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał(a):

A mimo to miód z marketowych półek znika

Znikał, znika i będzie znikał. Moja siostra pracuje w księgowości w pewnej lokalnej sieci handlowej (nie w tych największych) Mają w tej siedzi również to badziewie od rozlewników. Krzywą sprzedażową na miód mają praktycznie taką samą jak u mnie czyli rekordy w 2020 a teraz powrót do wyników z przed pandemii.

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Turqs napisał(a):

Dziś kupuje się "oczami". Czesto spotykam się przy rozmowach na powyższy temat o problemach ze sprzedażą miodu i widze u tych osób seryjnie kupiona etykiete i mazakiem przekreślona waga i odmiana bo akurat takie pszczelarz miał pod ręką

U mnie z kolei wola kupować miód bez etykiety i ze zwykłą złotą zakrętką. Wtedy produkt wygląda swojsko, domowo, spod lady - wszystkie inne z etykietami i zakrętkami z pszczółka kojarzą się już z komercją 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.