Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Urządzenie do wtapiania węzy


Jerzy

Recommended Posts

Nie chodzi mi wcale o to, czy ma to być prostownik, akumulator, czy tam inne jakieś takie elektryczne ustrojstwo, ale o tę resztę 'linii technologicznej' - takie cuś, na co np. kładziemy odrutowaną ramkę, następnie węzę - przyciskamy to formatką szybki i cyk - wklejone. :)

 

Kto ma coś takiego i chciałby się pochwalić?

 

Widziałem to na jakimś filmiku - kto z Was to rozpracował i wie jak zrobić?

Wg mnie, to dobra sprawa.

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się szczerze że ja używam zwykłego starego żelazka  które moja żona wyrzuciła na 220V ( wiem że grozi to porażeniem)  i jakoś na kilka dni w roku do używania nie zdecydowałem się na kupno czy zrobienie czegoś solidniejszego o wiele ważniejsze uważam sprawę wytapiania woszczyny i na tym na razie skupiam moją uwagę.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo to najlepsza jest szyba o wymiarze wewnętrznym ramki(z luzem oczywiście).

Ramka zadrutowana na stole,plaster węzy na to,na to szyba(z przyklejonym uchwytem w środku,żeby było za co złapać).

Szyba dociska węzę co by się nie falowała,no i widać gdzie są druty żeby ich nie przetopić na wylot.

O to chodzi?

 

Coś w ten deseń:

Link to comment
Share on other sites

Tę szybę to se można . Mam i do niczego. Wtapiam węzę starym UPS -em za nic. Wywalona alaktronika i podłoczone dwa kable z goździami na końcu. Drut nie raz obniżony tak palcem dociśniesz jak przez szybę ? Darmo wydałem kasę ale wisi na goździu. MAM !

Tadek nie grozi porażeniem żelazko zmniejsza napięcie. Mam jeszcze jednego UPS to jak reflektujesz to Ci zrobie. Bo co my zrobimy bez Ciebie , ze o ślubnej nie wspomnę. :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Te wszystkie dodatkowe ustrojstwa to są może przydatne do wtapiania węzy ale w tysiącach sztuk. Natomiast przy wtapianiu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset sztuk to zbędny klamot. Najprostsze rozwiązania są tu najlepsze - ja stosuje stary prostownik (który ładował mi jeszcze akumulator od malucha) i szybkę i nic więcej mi nie potrzeba-

Link to comment
Share on other sites

To mnie zaskoczyliście :-) Ja stosuję prostownik a węza wtapia się pod własnym ciężarem i problemów nie mam... Po kij mi szybka?

Szyba równomiernie dociska węzę i ewentualnie ja prostuje.no przydałaby Ci się szybka...!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

To mnie zaskoczyliście :-) Ja stosuję prostownik a węza wtapia się pod własnym ciężarem i problemów nie mam... Po kij mi szybka?

Spróbuj a sam zobaczysz;)
Link to comment
Share on other sites

Chodziło mi o coś takiego, ale pomogliście mi to znaleźć:

 

 

Po prostu zabawka, ale czy pszczelarz, to zarazem nie majsterkowicz lub "majster-klepka", jeśli robi ule klepkowe? - to tak w formie żartu, bo zabawne są niektóre komentarze?

Link to comment
Share on other sites

Tę szybę to se można . Mam i do niczego. Wtapiam węzę starym UPS -em za nic. Wywalona alaktronika i podłoczone dwa kable z goździami na końcu. Drut nie raz obniżony tak palcem dociśniesz jak przez szybę ? Darmo wydałem kasę ale wisi na goździu. MAM !

Tadek nie grozi porażeniem żelazko zmniejsza napięcie. Mam jeszcze jednego UPS to jak reflektujesz to Ci zrobie. Bo co my zrobimy bez Ciebie , ze o ślubnej nie wspomnę. :D

Dzięki za propozycję , ale ja nawet mam  transformator który mógłbym użyć go do tego celu , więc może się zmobilizuję w wolnej chwili. Na razie kombinuję budowę nowej topiarki  słonecznej. Co do szyby to wydaje mi się z nią za dużo problemów , no chyba że przy dużych ramkach np. Dadanta może być rzeczywiście przydatna , ale przy moich 18-kach  jest zbędna.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się szczerze że ja używam zwykłego starego żelazka  które moja żona wyrzuciła na 220V ( wiem że grozi to porażeniem) 

Oj grozi i to bardzo  :blink: .

Prostownik  z marketu za 40 zet lub trafo do halogenów na 12 V (dowolne trafo 12 lub 24 V  min 50 W) sprawdza się bardzo dobrze i jest bezpieczne. Drut nierdzewny  grzeję ok 10- 12 sekund, ocynk max 5s. Szybka -pomocna.

Link to comment
Share on other sites

A propos podłączania , kiedy byłem młody pracowałem przy rozładunku wagonów miałem w brygadzie modela co brał gwóźdź wsadzał w jedna dziurkę gniazdka , później w drugą i mówił że prądu nie ma. Pierwszy raz wielu się nabrało. Miał skórę na rękach jak byk na d. ;)

Link to comment
Share on other sites

To racja ja znałem takiego elektryka który przy prądzie 220 podłączał przewody gołymi rękoma i jak później go pytałem i czytałem w prasie są ludzie którzy mają tak suchą skórę ( mają jakieś zaburzenia z poceniem się które to jest naturalne u normalnego człowieka a u nich jest chorobliwe) że skóra ta nie przewodzi prądu.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja wykorzystałam prostownik od kolejki elektrycznej. Przy wtapianiu ramek nadstawkowych trzeba uważać żeby nie przetopić na wylot ale już gniazdowe idą taśmowo. Bawiłam się kiedyś i z szybą i pleksą , mój chłop mówi , że z ta szybą to jak z jedzeniem słodyczy przez witrynę albo z innymi przyjemnościami z użyciem tworzyw sztucznych :D Jak ramka jest równo ułożona i węza dobrze docięta, że leży na drucie to żadnego docisku nie trzeba, samo wchodzi :)

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Nie jest tak do końca z tą skórą na palcach, tu chodzi o zamykanie obwodu. Mając suche stopy w butach i dobre suche buty z podeszwą gumową można przy prądzie robić gołymi rekami pod warunkiem że obrabiamy tylko jeden przewód. Jeżeli elektryk zaryzykuje pracę pod prądem w zasadzie powinien robić to jedną ręką .To tak jak z ptakami na drutach przesyłowych. Porażenie prądem nie zawsze od razu powoduje uraz. Inne skutki są przy prądzie stałym inne przy zmiennym.Temat bardzo złożony należałoby wyjaśnić elektrolizę krwi  i co to impuls elektryczny i migotanie komór przy pracy serca. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Widzę że tyskie dla motywacji stoi  :D

 

A ja wtapiam starym prostownikiem samoróbką, nie idzie tak szybko bo z 3 sekundy muszę przytrzymać ale przynajmniej nie muszę tak uważać żeby nie przetopić za bardzo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.