Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

kolor uli


kaka91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem 2 ule i trzeba je pomalować. Pytanie czy muszą się rożnić czy mogą być identyczne kolorem?

Czy pszczoły rozróżniają kolory ula i będą sie mylic, jesli ule będą identyczne...czy kierują sie czymś innym w swoim nawigowaniu do ula?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pszczoły rozróżniają kolory ula.

 

Pszczoły rozróżniają kolory żółty, niebieski, zielony, czerwony, dwa białe (tzn. odbijający promienie UV i nie - widzą je jako różne kolory), czarny. To w skrócie o kolorach.

 

kaka91, czy kierują się czymś innym w swoim nawigowaniu do ula?

 

Tak, przy odnajdywaniu drogi powrotnej do ula kierują się ustawieniem ula.

(Znowu w skrócie, bo i zapachem, i innymi czynnikami jak łatwość wejścia do ula-np. po założeniu poławiaczy pyłku idą tam, gdzie ich nie ma, albo kierują się krótkością drogi z pożytku, częściej trafiają do skrajnych uli, albo dostawionych przed ul macierzysty, itd.).

 

Najtrafniej zdefiniowany kolor jest przez Bohtyna ! :)

Najlepiej w kolorze mało widocznym przez złodziei.

 

Jednakowy kolor uli ułatwia gospodarkę w pasiece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam lubię różne kolory, może i pszczołom to bez różnicy , ale dla oka ładnie wygląda :) . W czym jeden kolor ułatwia gospodarkę , jak można spytać? Położenie i zapach jest zasadniczą kwestią, reszta bardziej dla pszczelarza niż pszczół :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszczoły rozróżniają kolory żółty, niebieski, zielony, czerwony, dwa białe (tzn. odbijający promienie UV i nie - widzą je jako różne kolory), czarny. To w skrócie o kolorach.

Kolor czerwony pszczoły widzą jako czarny !

Ale , że ciemne pnie drzew z dziuplami wewnątrz pszczoły bardzo lubią nie widzę przeciwwskazań , żeby malować na czerwono .

 

A na marginesie , to gdybym miał tylko dwa ule , to starałbym się , żeby były jedyne , niepowtarzalne , dekoracyjne ...

Ale to moje zdanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko czkawki nie dostańcie. Ja jak bohtyn mało się zewnetrznymi walorami martwię , bardziej tym co w srodku. Tu mój sznurek z majtkami.

Bałagan taki po 3 latach porządków a będzie sanfracisko. Na razie chaszcza i patyki.

 65784e252365.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zamrażarka . To schowek, stolik do przekładania larw , bufet , co kto lubi i właśnie postawiona na baczność.   Strodur łososiowy. Co po niektórzy nazywają kolor majtkowym.Ja dłubię w wierzbach. To resztki sajgonu który kupiłem, popalimy,  ale budka nówka . Drodzy się zagnieździły. Odwaliłem na byle jak a patrz Pan pasuje. )03.05 idą nadstawki . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.