Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

cukier na sezon 2016/2017


Recommended Posts

W 2015 i 2016 w lutym, Tesco miało fajne promocje na cukier. Może warto przyoszczędzić? ;)

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Może i watro :D  Ale cukier stanowi w kosztach prowadzenia pasieki niewielki procent i raczej mają kłopot z cena cukru Ci Którzy z cukru produkują miód ??? A są tacy , oczywiście nie u nas na forum , tego jestem pewny.

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Może i watro :D Ale cukier stanowi w kosztach prowadzenia pasieki niewielki procent i raczej mają kłopot z cena cukru Ci Którzy z cukru produkują miód ??? A są tacy , oczywiście nie u nas na forum , tego jestem pewny.

Tadziu, troche więcej wiary w ludzi. Może nie jest tak źle? Ja wierze w ludzi i wierze też w to, że my pszczelarze (mam nadzieje, że o sobie już tak mogę mówić) kochamy pszczoły i jesteśmy w pewnym sensie elitą i pewne rzeczy nam nie przystoją.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tak dla pocieszenia polecam lekturę jak się robi interesy w naszym kraju.Niestety to nie jest nieliczny przykład. Przemysł cukrowy w porównaniu do tego co było jeszcze kilka-kilkanaście lat temu w naszym kraju nie istnieje.

 

http://raciborz.fotopolska.eu/Raciborz/b7768,Cukrownia_Raciborz_SA.html

 

http://raciborz.naszemiasto.pl/artykul/raciborz-pamietacie-nasza-stara-cukrownie-zdjecia,1795845,artgal,t,id,tm.html

Link to comment
Share on other sites

Stare cukrownie zamykają bo są przestarzałe technologicznie . Pomyślcie jak by na przykład Ford budował  cały czas takie same samochody , w tych samych fabrykach co 100 lat temu, w tych samych budynkach i na starych maszynach ??? To miałby dzisiaj zbyt na takie samochody ??

Dzisiaj jest nadprodukcja cukru na świecie i stare cukrownie siłą rzeczy są wypierane przez nowocześniejsze zakłady , bo taniej produkują albo mają tańszą siłę roboczą i dotowane przez rządy rolnictwo.  Nie wspomnę tu nic o polityce gospodarczej państwa bo to nie te forum.

Ale powinniśmy cieszyć się że jak na razie cukier u nas kosztuje tyle co na świecie i na jego cenie nie opłaca się różnym spekulantom giełdowym grać na zwyżkę ceny cukru , jak to mieliśmy jeszcze parę lat temu.

Link to comment
Share on other sites

Paweł , cukier nie ma narodowości. Róbmy w Polsce to na czym możemy więcej zarobić , a niekoniecznie na cukrze jak na nim nie ma u nas zarobku. Niemcy robią dobre samochody , Polacy meble i tak powinno być.

Link to comment
Share on other sites

 Niemcy robią dobre samochody ,

I cukier, a my musimy jeździć do Niemca robić za parobków bo w Polsce nic się nie opłaca, cukrownie owszem były przestarzałe ale można było je modernizować, zresztą to nie był główny powód ich likwidacji.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tam niemcom i holendrom gra na zaworach jak widza co nasi robią ze stoczniami znowu beda mieli konkurencję :D , szlag jasny ich trafia i dobrze im nic ich nie żałuje po likwidacji sztoczni u nas ta w Amsterdamie czy gdzieś miała wzrost 20-parę procent produkcji, robią wszystko abyśmy nie mieli nic swoje tylko ciągli wszystko z zachodu i byli uzależnieni od nich, A takiego wała jak Polska cała :D !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Stare cukrownie zamykają bo są przestarzałe technologicznie . Pomyślcie jak by na przykład Ford budował  cały czas takie same samochody , w tych samych fabrykach co 100 lat temu, w tych samych budynkach i na starych maszynach ??? To miałby dzisiaj zbyt na takie samochody ??

Dzisiaj jest nadprodukcja cukru na świecie i stare cukrownie siłą rzeczy są wypierane przez nowocześniejsze zakłady , bo taniej produkują albo mają tańszą siłę roboczą i dotowane przez rządy rolnictwo.  Nie wspomnę tu nic o polityce gospodarczej państwa bo to nie te forum.

Ale powinniśmy cieszyć się że jak na razie cukier u nas kosztuje tyle co na świecie i na jego cenie nie opłaca się różnym spekulantom giełdowym grać na zwyżkę ceny cukru , jak to mieliśmy jeszcze parę lat temu.

Niemcy i Francuzi Kupili ,,stare cukrownie" i je rozebrali na czynniki pierwsze.Jak by pomyśleli to lepiej im było by dokonać zakupu na złomowisku ( odpadały by koszty demontarzu)

Po rozbiórce w wielu wypadkach już nie mieli sił i środków na wybudowanie nowych i zainstalowanie najnowocześniejszych urządzeń.

Odnośnie hal fabrycznych na zachodzie , są nowoczesne ale też można spodkać budynki jak w 19 wieku, tak że w wielu przypadkach nie mamy się czego wstydzić .Jak wspomniano , był inny powód likwidacji!

 

 

Paweł , cukier nie ma narodowości. Róbmy w Polsce to na czym możemy więcej zarobić , a niekoniecznie na cukrze jak na nim nie ma u nas zarobku. Niemcy robią dobre samochody , Polacy meble i tak powinno być.

Nie ma narodowości , ale ma limity . Na cukrze my nie mamy u nas zarobku , ale obcy kapitał tak .

Czy Niemcy robią najlepsze samochody , woldzwageny tak, mają dobre parametry spalin :)

 

Link to comment
Share on other sites

Piszesz że kupili i rozebrali na części , nie wiem ? Ale może ktoś u nas z osób decyzyjnych na tym zarobił ? A w sprawie limitów , to limity są owszem ale wymyślili je nasi negocjatorzy z PSL u partii rzekomo o korzeniach rolniczych i chłopskich , wiec chyba wiedzieli co robią ?? chyba że tak jak wyżej ? :D

Ale tak jak pisałem dla nas najważniejsza jest cena cukru, a Świata i tak nie naprawimy i różnych patologii tu na naszym forum , tylko możemy sobie popisać i tyle nam zostało :D

Róbmy swoje!

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o .....

 

PSL przez lata napełniało sobie sakiewki wymyślając coraz to nowsze wymagania i nakładając coraz to nowe kary na rolników przy okazji tworząc całą administrację do kontrolowania tego. Czemu wielu rolników na nich do niedawna głosowało nie wiem. System dopłat i wsparcia rolnictwa w krajach europejskich jest o wiele przystępniejszy niż u nas. U nas urzędnik zawsze musi swoje 3 grosze wtrącić żeby nie było za łatwo.

 

 

Temat porusza kwestię ceny cukru. Przedstawiam tylko fakt, że polski przemysł cukrowy został wyprzedany. Ratuje nas fakt, że jeszcze jakoś zipie 7 polskich cukrowni (w latach 90 było 78 polskich cukrowni). W momencie gdy nasze cukrownie padną bądź też kraj zezwoli na wykupienie ich przez zagraniczny kapitał to znowu będziemy mieli radykalną podwyżkę cen cukru, gdyż kraje zachodnie traktują polskich konsumentów jako coś gorszego. Przykładowo w różnych sieciach marketów sprzedawane są np. paczki ciastek. U nas kosztują w przeliczeniu więcej bądź tyle samo ile na zachodzie a ciastek jest o 10-20% mniej a do tego posiadają w swoim składzie tańsze zamienniki...

 

 

W związku z czym trzeba szukać gdzie tanio można kupić cukier a najlepiej to kombinować z własną produkcją :P

 

 

 

Co do tematu samego przestarzałego procesu produkcji. Kiedyś cukrownie w naszym kraju współpracowały ze sobą. Po "reformie" ustroju politycznego cały sektor cukrowy został rozbity, organom które do tej pory współpracowały nakazano pracować na własną rękę. Oczywiście odpowiednie osoby chciały napełnić sakwę dzięki czemu też rentowność niektórych cukrowni była jaka była. Tak samo jak kopalnie w Polsce są nierentowne a niemieckie jak najbardziej. Osoby odpowiedzialne za reprywatyzację polskiej gospodarki powinny zostać postawione przed sądem. Każdego powinno zastanowić co się stało z tyloma cukrowniami. Nikt rozsądny nie kupiłby "nierentownej" cukrowni z myślą o tym, żeby pozostawić ją odłogiem albo nie przewidując, że do jej modernizacji potrzebne będą odpowiednie środki, ale oczywiście chodziło nie o modernizację, a o zamknięcie. Stało się po prostu to, że jak w wielu innych sektorach gospodarki sprzedano rynek zagranicznym firmom, którym zależało nie na prowadzeniu produkcji w naszym kraju, a na zlikwidowaniu produkcji u nas, hale potraktować jako magazyny i mieć kolejny rynek zbytu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Przeczytałem  zaległosci ;)  i rzuciło sie mi w oczy dwa posty

No właśnie to jest ciekawa sprawa , też zaobserwowałem mniejszą skłonność do rabunków rodzin karmionych inwetrem . Może ma tu wpływ sposób karmienia , czyli metoda z  odwróconym wiaderkiem , lub słoikowa ?  Inwert jest gęściejszy i tak się nie rozlewa przy nieostrożnym obchodzeniu się jak  syrop cukrowy i może to skutkuje mniejszą skłonnością do rabunków ?? nie wiem.  Ale nawet jak zostawiłem czasami przypadkiem puste wiaderko po inwercie na zewnątrz i puste po syropie cukrowym , to to po inwercie osy czy pszczoły wykazywały większe zainteresowanie tym po syropie cukrowym.  Takie są moje obserwacje.

Robi_Robson
U mnie w kole większość najbliższych prezesowi pszczelarzy karmi syropami zbożowymi . 
Ja też karmiłem jeszcze 2 lata temu .
Skamieniały syrop w niektórych ramkach był jeszcze do lipy !
Pszczoły go nie wyjadały , tylko zalewały ponownie miodem i sklepiły .
Nawet przy próbie karmienia odkładów (w ulach leżakach) zza zatworu , mniej wybierały , a więcej "ześrutowanego" walało się po dennicy .
Trwało to długo i do końca plastrów nie doczyszczały .
Przedyskutowałem temat z dr Bratkowskim z katedry Pszczelnictwa UWM w Olsztynie i potwierdził , że miał ten sam problem kiedy karmił syropami zbożowymi .
Wrócił do cukru i problemy zniknęły .
Wspomniałem o tym prezesowi , to stwierdził , że bajki opowiadam. Że u niego nic złego się nie dzieje . . .
Chwilę po tym inni pszczelarze z koła "na boku dla osobności" stwierdzili , że "co ten prezes p....i jak sam się nam osobiście skarżył , że syrop skrystalizowany został mu w plastrach !!!"

 

Może po prostu nie jest dobry dla nich ;) .I to jest cała filozofia .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wyrwałem dziś w Tesco 200kg cukru po 2,69zł/kg. Gdyby ktoś chciał coś dokupić, to obecnie najlepsza cena na rynku detalicznym.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że jak ktoś ma parę zł na luzie oraz karmi cukrem , to warto teraz kupić cukier , bo chyba latem nie będzie tańszy , sądząc z prognoz w prasie i uwolnieniu rynku cukru .

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tak od 2.60zł/ kg to cukier idzie kupić , co jakiś czas. Jeżeli prognozy mówią , że wzrośnie , to ceny spadną - tak jak to się dzieje z prognozami giełdowymi :). Uwolnienie rynku cukru powinno skutkować spadkiem cen, niestety rynek cukru jest u nas zmonopolizowany przez  przyjaciół z zachodu i wcale tak może nie być ! Ja czekam , ze wszelkimi konsekwencjami, najwyżej to z 2 tysiaki w plecy :lol: 

Link to comment
Share on other sites

W biedrze chyba jeszcze jest ta promocja przy zakupie za minimum 150 zł cukier wychodził po 2,40... kilka groszy (nie pamietam dokładnie ale na bank 2,4), było to już w zeszłym tyg. może jeszcze jest ??

Link to comment
Share on other sites

Możesz coś więcej o tym napisać? Bo jeszcze 200kg bym przygarnął. Kupuje kilka razy cukru za 150zł i jakiś rabat przy kasie, czy jakieś kupony muszę mieć?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.