Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule ze styroduru


Tadek11

Recommended Posts

mały jest ten frez z 2-3cm... dla mnie on nie jest żadnym problemem... piła idzie jak w masło :)

 

czyli jednak są z prostymi krawędziami... u mnie nie widziałem takich na składach budowlanych a nie będe specjalnie jeździł i szukał bo tak jak mówie frez nie jest dla mnie problemem

Link to comment
Share on other sites

Dlatego właśnie na pierwszy raz wezmę Synthos - niestety z frezem :) Generalnie oprócz lambdy ważny jest też kg/m3. Austrotherm jest słabszy parametrowo, a dodatkowo Synthos jest polską firmą i trzeba wspierać polskie :)

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie korpusy jakie mam ze styroduru wykonane są z "3" i właśnie z Synthosu Oświecim

 

Jak się komuś coś przyda to proszę bardzo http://forum.tomekmiodek.pl/viewtopic.php?f=14&t=332

 

Zdjęcia sa na samym końcu bo po awarii okazało się że część zdjęć zniknęła bezpowrotnie

Link to comment
Share on other sites

Mnie zrobienie 20 dennic zajęło tydzień czasu  i to tak na luzie bez pośpiechu i bez weekendu  oczywiście. Kiedyś prowadziłem zakład stolarski i mam wszystkie maszyny. A pracuje się na tych dennicach  dobrze i po dwu sezonach mogę powiedzieć że zdały egzamin.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

No tak jak masz sprzęt i wiesz jak zrobić to ok. Ja wiem jak zrobić ale nie mam czym. Więc ograniczam to do min. Moja dennica to 7 listewek i siatka w środku. W pierwszych bawiłem sie w szuflady bo można to zrobić w prosty sposób, ale po sezonie odechciało mi się ;) Teraz na wiosnę zamiast wsuwać szuflady zabieram do pasieki żonę. Ja podnoszę ul ona podkłada kawałek styropianu i "szuflada" założona. Wg mnie najtańsza i najszybsza :) 

Link to comment
Share on other sites

Witam.

W mojej okolicy mam kolegę który robi właśnie takie ule z tym że on w stacjonarnej pasiece i na Warszawskich.

Ściany zewnętrzne owija siatką do i jak dom zaciąga klejem.Stoją u niego te ule bardzo długo i pięknie wyglądają pomalowane.

Link to comment
Share on other sites

dudi jakiej siatki używasz? Gdzie ją kupujesz? Na zimę też zostaje taka siatka otwarta, czy jakoś styropianem przytykasz? Jak rozumiem bazujesz na ulach bez wręgów - czy masz problemy z wiatrem? Generalnie to jest pytanie do wszystkich pszczelarzy. Czy wiatr nie wywala wam uli? Myślałem jakieś osłony zrobić z agrotkaniny lub desek - wiatrołap pasieczny © :P To też może być metoda na szybki "żywopłot" i zmuszenie pszczół do wysokich lotów :))

Link to comment
Share on other sites

Nie wywala trzeba położyć cegłę na płask na daszek.Pomysł z osłoną dobry tylko że ją zniszczy wiatr.Ja w tym roku grodzę dechami bo jak nie powywalane ule w zeszłym roku to w tym  już 3 parkę na bzykaniu zdybaliśmy z żoną. Chyba gniazdo bocianie przyjdzie zrobić. :o

P.S. Dechy tzw oflisy tartaczne za parę groszy.

Link to comment
Share on other sites

dudi jakiej siatki używasz? Gdzie ją kupujesz? Na zimę też zostaje taka siatka otwarta, czy jakoś styropianem przytykasz? Jak rozumiem bazujesz na ulach bez wręgów - czy masz problemy z wiatrem? Generalnie to jest pytanie do wszystkich pszczelarzy. Czy wiatr nie wywala wam uli? Myślałem jakieś osłony zrobić z agrotkaniny lub desek - wiatrołap pasieczny © :P To też może być metoda na szybki "żywopłot" i zmuszenie pszczół do wysokich lotów :))

Wywala , ja straciłem kiedyś prawie całą pasiekę przez huragan w styczniu. Zmieniłem lokalizację i od zawietrznej wsadziłem żywopłot.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

 Xpand u mnie nie miałem takiego przypadku jak Tadek. Mam 2 rodzaje takich korpusów. Pierwsze jakie zacząłem robic to był styrodur 5 i oczywiście korpusy wregowe. Później za namowa kolegów którzy maja korpusy bezwręgowe, ale z deski postanowiłem zrobic bezwręgowe ze styroduru ale juz 3. I tak mi zostało do dzisiaj. Większośc to korpusy 3. Fakt jak sa nowe niepokitowane to mogą sie lekko przesunąc, natomiast po sezonie i z ramkami jak pokituja cieżko rozerwać. Co do siatki - kupuje tutaj http://www.rozamet.pl. Mam do nich nie daleko i raz w miesiącu jestem tam przejazdem. Zajade, pozbieram ścinki ja je wykorzystam, człowiek zadowolony bo sie pozbył i ja zadowolony bo i cena nizsza. Co do zimowli. Zimuje na 2 korpusach gdzie dolny słuzy jako poduszka powietrzna a rodzinka na górnym. Troche na przekór Pani Ostrowskiej ale... Ocieplenie dennicy robie na wiosne. NIe bawie sie w żadne szuflady. Ocieplenie wyglada tak że ja podniszę ul a żona podkłada połowe płyty styropianu.

 

Tak to po krótce wygląda

Link to comment
Share on other sites

dudi dzięki za info. Udało mi się znaleźć siatkę z "amelinium" :P, oczko 3mm x 5mm. Wymiar 416mm x 1000mm = 14 zł + wysyłka. Plusem jest to, że nie dojdzie do korozji. Ocynk też jest, ale częściowy, bo podczas obróbki następuje zerwanie powłoki na oczkach. Chyba pójdę Twoim sposobem na dennicę, bo nie mam zbyt rozbudowanego zaplecza maszynowego.  Kontrolować warrozę będę przez podkładanie czegoś na siatkę :)

 

Ps. Warroza jest ciekawa i mam na nią już trochę teoretycznych "eko" sposobów:P Opieram się na badaniach komarów/kleszczy.

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0031942210003729

 

Tadek11 przykra sprawa z tą pasieką. Mam nadzieje, że się już "odbudowałeś". Dużo uli masz?

Link to comment
Share on other sites

Ja kupowałem siatkę aluminniową grubość 1 mm N8 z NetexPolu i moim zdaniem zdają egzamin są sztywne nie tak jak druciana splatana z drutów którą ciężko naciągnąć na ramie i zawsze wygląda nieestetycznie jak pofalowana.

No i ocynk wiadomo może szlag trafić po paru latach.

http://allegro.pl/aluminiowa-siatka-pszczelarska-do-dennic-uli-360mm-i5618892849.html

Odnoście upadłej pasieki , miało to miejsce w latach 80 -tych kiedy miałem jeszcze ule warszawiaki i jak widać było sporo czasu na odbudowanie w międzyczasie wymieniłem już dwukrotnie ule w pasiece , ale wypadek taki był i startowałem tylko z jednym ulem prawie od zera.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tak i przyszło ,,odszczekać,, pszczoły pozgryzały . Wygryzły pod zasówkami oraz połozyłem nadstawki bez robienia wręgów tylko sam styrodur. Ze względu na słabość fotografa nie robię zdjęc bo i tak nie widać by było. Zatwory i środek ula w całości. Co ciekawe kitują zawziecie zsuwki na wylotach i to co pozgryzały . Zima ostra czy co ?

Link to comment
Share on other sites

Tak i przyszło ,,odszczekać,, pszczoły pozgryzały . Wygryzły pod zasówkami oraz połozyłem nadstawki bez robienia wręgów tylko sam styrodur. Ze względu na słabość fotografa nie robię zdjęc bo i tak nie widać by było. Zatwory i środek ula w całości. Co ciekawe kitują zawziecie zsuwki na wylotach i to co pozgryzały . Zima ostra czy co ?

Prawdopodobnie miałeś latem za słabą wentylację i sobie powiększały otwór i pewnie poprawiło by sprawę zastosowanie dennic siatkowych.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

To nie latem . Na podkarmianie założyłem by było gdzie worek wrzucić. Nie zrobiły to rabujące a lokatorki . Kitują jak jasna cholera , mam wielkie zapasy opału , ciężka zima będzie. :D

Zamówię wręgi ale i tak nie zamienię na nic innego . Trzeba dopracować i tyle. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak i przyszło ,,odszczekać,, pszczoły pozgryzały .. Zima ostra czy co ?

Jak na razie, zrobiłem jeden ul z styroduru. Jest czterokomorowy na 4 rodzinki do przezimowania matek. Kilka dni temu zauważyłem, że jedna rodzinka straciła matkę. Niespodzianka, po wyjęciu ramek, cale dno zryte przez motylicę. Pszczoły nieco poszerzyły wlotki. Ściany w porządku. Wygląda na to, że znów będę miał zajęcie na zimę, aby zrobić nowy ulik. Tym razem drewniany. 

Odnośnie zimy, też mam obawy.

 

..........................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tej zimy chciałbym spróbować 1/2 wlkp ze styroduru.Mam ule od Polskiego Pszczelarza i chciałbym żeby nadstawki były z nimi kompatybilne.

Więc musiałby by być styrodur o grubości 50mm (2x10mm boazeria+30mm ocieplenia).

Jeszcze muszą być uchwyty,nie tylko po to żeby za nie trzymać ale na nich wspiera się daszek zachodząc na nadstawkę.

No i tu pytanie do forumowiczów o wskazówki wykonania uchwytów.

Podejrzewam że przykręcone razem z klejem polimerowym jednak mogą odpaść pod obciążeniem,jeśli się mylę to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.