Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule ze styroduru


Tadek11

Recommended Posts

Pokost może trochę śmierdzi ale po kilku dniach wietrzeje zapach , a po niektórych rozpuszczalnikach zapach długo się utrzymuje , nie mówiąc już że niektóre rozpuszczalniki są z dodatkiem toluenu lub ksylenu które to są szkodliwe dla organizmów żywych lub innych dodatków ropopochodnych jak benzyna lakowa które długo śmierdzą ropą.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Pokost pachnie ,śmierdzi benzyna. Posłuchałem się Tadeusza i po roku nic się nie dzieje. Pod farbą drewno poczerniało. Drewno ma być suche i nie żałować pokostu , nie rozcieńczałem, malowałem ,,renomowanego ,, producenta. Benzyna 5 a ta sama pojemność pokostu 10 , warto ? Pokost zimą latem pięknie wsiąka. Pszczoły zupełnie nie reagują na jego zapach.

Link to comment
Share on other sites

Pokost aby dobrze penetrował drewno podgżewa się, pszczołom on nie przeszkadza wręcz przeciwnie, kiedś widziałem jak go zlizywały z suszącego się na słońcu pomalowanego drewna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Czy warto budować ule z styroduru? Takie pytanie otrzymałem od kolegi pszczelarza. Ja, osobiście zrobiłem tylko jeden ul, odkładowy 4 rodzinny i nie jestem zachwycony.

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Material w miare tani i bardzo szybko  robi sie korpusy, no i waga . Ja zrobilem 6 korpusow , ale jakos nie mialem okazji zasiedlic, sluza mi jako magazynek do ramek i chyba juz tak zostanie. Choziaz sporo ludzi gospodaruje na czyms takim.

Link to comment
Share on other sites

Witam ...moich styrodurowych  uli nie zgryzają.Maluję dokładnie wręgi i zewnętrzne ścianki .Wręgi drewnochronem , scianki farbą elewacyjną.Boki są klejone skręcane.Wręgi kupione na OLX sie też klejone i skręcane,denica powałka daszek też ze styroduru.Dennica wysoka daszek też ,musi być dobra wentylacja w ulu. Mniej wtedy wilgoci ,styrodur 3 lub 4 cm.  W mojej galeri są zdjęcia uli wielkopolskich i ul weselny lub ul  do zimowania matek na 2 rodzinki.Cenowo i z własnym wykonaniem ul styrodurowy jest najtańszy i lekki ...co ma duże znaczenie.Jak starannie jest wykonany jest ulem na wiele lat.....chyba że go pszczoły   zjedzą...pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Witam ,jak pisze piotrpodhale pszczoly zgryzaja styrodur .Ja z poczadku tez napalilem sie na styrodur ,bo taniej zrobilem 10 kompletnych uli obzasiedlilem je rujkami ,jakie bylo moje zdziwienie jak potem poszedl em na pasiekie i mialem dodatkowe wylotki .Nasmialem sie bo pszczoly tylko lepki wystawialy z tych dziur i dlatego przeszlem na ule drewniane z boazeri.☺

Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem też się nie opłaca robić styrodurów... mam ich 40 bo rzuciłem się na głęboką wodę i ciąłem koszty a po dwa nikt na dzień dobry nie da mi tyle uli w związku.... po 2 korpusy są z plastikowymi wręgami od łysonia (wtedy koszt pierścienia 15zł) od środka 3 warstwy polimeru i lekko taki korpus 25zł.... trzeci korpus jest na drewnianych wręgach za 8zł... więc tu koszt koło 20zł... no i wiadomo pianki wkręty cięcie kurierzy pozniej dennice daszki powałki po materiał trzeba jechac na tartak i znowu wkręty kleje siatki itd farby...

 

wyjdzie później taki ul ze min 100-120zł nie licząc roboty

 

w związku kupuje tą samą konfigurację czyli dennica 3x1/1 powałka dach za 150zł  bez roboty a o wytrzymałości nie wspomnę.

 

jak ktoś chcę sprzedam na następną jesień z 80 korpusów po 20zł... stan IGŁA ;) (taniej się nie zrobi jeszcze teraz taka wręga 30zł)

 

takie piękniutkie https://zapodaj.net/930c63aab6f30.jpg.html

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Zgryzanie to powód słabej wentylacji . Pszczoły robią to pod jesień w innych porach nie. Każdy robi jak uważa . Ja do związku nie należę i nie chcę refundacji bo nikt mi po ,, garkach ,, łaził nie będzie. Moje i cudzym won. :D

Dziury robiły silne rodziny i tylko tak aby złapało przeciągu. Po ustaleniu warunków zaprzestawały zgryzania. Po zrobieniu siatki w dennicy (prowizorycznie ) też.

Link to comment
Share on other sites

Zgryzanie to powód słabej wentylacji . Pszczoły robią to pod jesień w innych porach nie. Każdy robi jak uważa . Ja do związku nie należę i nie chcę refundacji bo nikt mi po ,, garkach ,, łaził nie będzie. Moje i cudzym won. :D

Dziury robiły silne rodziny i tylko tak aby złapało przeciągu. Po ustaleniu warunków zaprzestawały zgryzania. Po zrobieniu siatki w dennicy (prowizorycznie ) też.

fakt.....tak jak pisałem,u mnie wysoka dennica + wysoki daszek dają dobrą wentylacje i jest ok.nie ma wilgoci i nie gryyyyzą...pozdrawiam

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Witejcie ;) .

Dorzucę parę groszy ,różowy styrodur jest najbardziej podatny na uszkodzenia .Najbardziej kruchy -wnioski po dwóch-  trzech sezonach .

Ja się rzuciłem na głębsza wodę ;) i nie żałuję .Zgryzanie to kwestia też a może największa linii pszczół na całą pasiekę , mam może trzy rodziny które maja takie ciągotki .

Zresztą tym rodzinom przeszkadzam i ja podczas przeglądów :huh: będą wymienione lub pójdą do drewniaków .

To są też bardzo pyłkodajne rodziny i rojliwe.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Czy używał ktoś styroduru ravatherm xps 700sl do produkcji korpusów ? Wiem że wychodzi to trochę drożej ale jest  twardszy i pewnie dłużej wytrzyma w pasiece , ale jak jest ze zgryzaniem przez pszczoły ?

Tu jakiś filmik z You Tube

https://www.youtube.com/watch?v=DTEIKNa07Pg

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam

Z jakiego styroduru robicie swoje korpusy , jaka grubość i gęstość i czy trzeba malować od wewnątrz klejem polimerowym? Czy mogłby mi ktoś z was podać wymiary wręg co do mm ?? na styrodur grubości 4 cm bo taki jest obecnie w sklepie u mnie w mieście .

Link to comment
Share on other sites

Witam

Z jakiego styroduru robicie swoje korpusy , jaka grubość i gęstość i czy trzeba malować od wewnątrz klejem polimerowym? Czy mogłby mi ktoś z was podać wymiary wręg co do mm ?? na styrodur grubości 4 cm bo taki jest obecnie w sklepie u mnie w mieście .

3 cm zupełnie wystarcza ,ja nie maluję w środku niczym.Z zewnątrz farba elewacyjna jak na ścianę 2 warstwy.Wręgi maluję drewnochronem .Nie pomalowane z czasem dostają grzyba od wilgoci.Na łączeniach klejone i nie stosuje zszywek tylko wkręty+ klej.Co do parametrów i wymiarów ....mogę jutro podać

Link to comment
Share on other sites

To 3 cm spokojnie starczą u mnie w sklepie jest styrodur szary czy to ma jakieś znaczenie? Ile lat służą takie korpusy u was w pasiekach. Jaki klej do łączenia najlepszy? Zimowanie to na otwartej denicy czy pełnej, ile pajaczkow zostawiacie na zimie otwartych w powalce??

Link to comment
Share on other sites

To 3 cm spokojnie starczą u mnie w sklepie jest styrodur szary czy to ma jakieś znaczenie? Ile lat służą takie korpusy u was w pasiekach. Jaki klej do łączenia najlepszy? Zimowanie to na otwartej denicy czy pełnej, ile pajaczkow zostawiacie na zimie otwartych w powalce??

Zimowanie moim zdaniem lepsze na dennicy otwartej i jeden pajączek otwarty - zazimowałem tak omyłkowo dwie rodzinki - pięknie przezimowały, później zaczęły czerwić (dla mnie pozytyw) niż reszta rodzin na dennicach zamkniętych i zjadły więcej pokarmu.

Link to comment
Share on other sites

Odradzam gotowe plastikowe wręgi przy styrodurze.

Dlaczego? Ja robie drewniane ale wydawalo mi się że plastikowe będą lepsze.

Link to comment
Share on other sites

Zimowanie w styrodurach na pewno lepsze . Kolor styroduru jest zależny od producenta i ważne , aby były oznaczenia na paczce XPS 300 lub więcej czyli wtedy jest twardszy. Wadą jest możliwość uszkodzeń przy nieostrożnym obchodzeniu się , oraz to że niekiedy pszczoły zgryzają styrodur od środka a od zewnątrz mogą uszkodzić go ptaki . Był u nas temat na forum już ten temat " Ule ze styroduru"  http://pasiekapszczelarska.pl/topic/29-ule-ze-styroduru/?hl=%2Bule+%2Bstyroduru

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Panowie tworzycie nowy temat a proszę zaglądnąc do działu Sprzęt pszczelarski -- Ule ze styroduru.

Prośba do admina aby tam to przeniósł  - odpowiednie miejsce na tą dyskusje a i wiedza, pomysły, rozwiązania w jednym miejscu.

Link to comment
Share on other sites

Panowie tworzycie nowy temat a proszę zaglądnąc do działu Sprzęt pszczelarski -- Ule ze styroduru.

Prośba do admina aby tam to przeniósł  - odpowiednie miejsce na tą dyskusje a i wiedza, pomysły, rozwiązania w jednym miejscu.

Jak by założyciel tematu wyraził zgodę i temacie było by więcej istotnych ciekawych postów , to czemu nie ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.