Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Xpand

Moderatorzy
  • Posts

    1 190
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    60

Xpand last won the day on October 22 2022

Xpand had the most liked content!

About Xpand

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Imię
    Sławek
  • Lokalizacja
    Małopolska
  • Typ ula
    Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica

Recent Profile Visitors

3 255 profile views

Xpand's Achievements

Guru forumowy

Guru forumowy (6/7)

412

Reputation

1

Community Answers

  1. U siebie wziąłem kilka dni temu ramkę miodo-nakropu sekcyjnego. W jednym ulu z Celle miałem mateczniki, ale wina moja, bo się zalały i zapełniły pyłkiem. Jakiś odkład zrobiłem, bo dużo pszczół i czerwiu. Na rejonie generalnie upały, szczególnie jak na kwiecień. Zasklepionego zimowego jak nie musiałem, to nie brałem, bo nie wiadomo co będzie z pogodą, jedynie miejsca na czerw w każdym ulu zrobiłem po 4 ramki 18-wielkopolskie, bo wszystkie mają 3 korpusy, więc jest jak działać. O pszczoły się nie boję, ale o drzewka owocowe już tak. Kwitną pięknie i szum na nich świetny, ale jak duży mróz przyjdzie, to może być różnie z owocami ..
  2. U mnie Firefox działa na różnych kompach zarówno z Linuxem jak i Windowsem 10. Jaki masz system operacyjny, procesor i ram? Używasz jakiś wtyczek do blokowania reklam?
  3. U mnie wylotki mają ~7mm wysokości, do tego mam zasuwy metalowe, ale są otwarte na 1/3 długości. Dennice mam z siatką, więc nie martwię się o wentylacje. O ile dobrze pamiętam to jeszcze nie miałem tych małych szkodników w ulach.
  4. Zabierz starą matkę z ula produkcyjnego i poczekaj 3h (zostaw ul produkcyjny bez matki na 3h). Potem otwórz ul produkcyjny i zrób miejsce w środku gniazda na ramki z czerwiem i nową matką. Odym dokładnie ul produkcyjny, poczekaj jak dym zniknie i podaj nową matkę razem z ramkami, pszczołami i czerwiem. Włóż ramki z odkładu do produkcyjnego i zwróć uwagę, aby ramka z matką była z każdej strony otoczona przez ramki, pszczoły i czerw z odkładu. Staraj się wszystko zrobić tak, aby nową matkę z ramkami i pszczołami podać wieczorem - 19:00 - 21:00. Po przełożeniu ramek, pszczół i matki nie zaglądaj do ula przez 3 dni. Po tym czasie przeglądaj ul i jeżeli zobaczysz jakieś mateczniki to je skasuj. Możesz sobie zostawić starą matkę w klateczce, gdyby coś Ci nie wyszło.
  5. Przypuszczam, że jest to larwa pasożytniczej muchówki apocephalus borealis.
  6. Tylko wierzby pszczelarskie kwitną również na wiosnę, a nie tylko na przedwiośniu. Może nie kwestionujesz wierzb, ale wydaje mi się, że zniechęcasz do nich i nie rozumiem czemu? Po co coś selekcjonować skoro jest już gotowe i przetestowane od dziesiątek lat? Wydaje mi się, że byłoby bardzo, bardzo ciężko powtórzyć pracę pszczelarzy i naukowców związaną z selekcją i krzyżowaniem różnych taksonów, uwzględnić przy tym ilość pyłku oraz termin kwitnień. Bądźmy realistami - ile byś lat na to potrzebował? Czy jedno życie by starczyło? Czy w ogóle udałoby się zastąpić pracę tylu ludzi, którzy często w swoim całym życiu ustabilizowali jeden takson. Czy przypadkiem leszczyna południowa nie jest wrażliwa na mróz? Co jeśli w okresie jej kwitnienia nie będzie możliwości do lotu? Ile kosztuje jedna sadzonka, bo ja znalazłem po 38zł za sztukę - ile ich trzeba na ul? Jeżeli masz jakaś alternatywę dla wierzb pszczelarskich, ich uzupełniającego się naprzemiennego pylenia to napisz konkretnie jakie rośliny są lepsze i ile na ul ich sadzić i w jakich odległościach od uli. Ile tych wawrzynków, krokusów, przebiśniegów, ranników na ul trzeba posadzić, aby dały tyle pyłku co 4 wierzby pszczelarskie? Trzeba jeszcze brać pod uwagę realny zysk dla pszczół oraz pracę dla pszczelarza jak podlewanie, plewienie, nawożenie, ilość terenu oraz sadzenie i oczywiście koszt materiału do nasadzenia. Nie widzę alternatywy dla wierzb pszczelarskich, bo to jest realna i wymagająca małej ilości pracy ze strony pszczelarza metoda, która daje wymierne efekty. U mnie po lipie karmię cukrem, a czasami przed lipą bo to koniec nektaru towarowego. Większość roślin nektarowych liczy się na hektary lub bardzo duże i stare drzewa jak lipy, ciężko tyle nasadzić. Oczywiście warto się na czymś skupić, co da konkretny efekt np. przegorzan kulisty w większej ilości, a nie po dwa drzewka takie i dwa drzewka takie, bo jak ktoś ma 30 lub więcej uli na miejscówce + inne pszczoły okolicy, to takie coś nic nie zmieni. Trzeba również pamiętać, że nektar można spokojnie zastąpić cukrem, a pyłku nie da się niczym zastąpić - nie ma takiego produktu na rynku, który utrzyma kilka pokoleń pszczół. Przynajmniej ja o nim nie słyszałem.
  7. Chodzi tutaj o wierzby pyłkodajne, czyli męskie osobniki i specjalnie selekcjonowane dla pszczelarzy. Rozwinięcie rodziny na wiosnę jest kluczowe dla całego sezonu. Może warto dodać, że te wierzby powinny być do 200-300 metrów od uli. Do tego minimum 4 duże osobniki z danego taksonu na ul. Wierzby pszczelarskie kwitną w różnych terminach, a nie zawsze jest pogoda, więc trzeba mieć minimum z 2 różne taksony, czyli 8 drzew/krzewów na ul. Jeżeli masz takie warunku u siebie Quidam, to tylko pozazdrościć.
  8. Wszystkie rośliny są ważne, a najważniejsze, że chce Wam się sadzić i wzbogacać swoją okolicę, bo nie każdy o tym myśli. Sam sporo różnych roślin, kwiatów, krzewów i drzew posadziłem. Jeżeli jednak miałbym wybrać jedną roślinę, to wierzby pszczelarskie. Dlatego jak ktoś ma możliwość i miejsce, to warto, bo pyłek z wierzb pszczelarskich na wiosnę jest niezastąpiony dla rozwoju rodzin. Teraz jest dobry okres na sadzenie sztobrów wierzb.
  9. Sezon się kończy, cukier poszedł w górę. Warto pomyśleć o jakiś roślinach dla pszczół, bo czas na sadzenie odpowiedni. Szczególnie polecam sadzić wierzby pszczelarskie, bo naturalnego pyłku niczym nie jesteśmy w stanie zastąpić, a i ceny nikt nam na ten pyłek nie podniesie ?
  10. Moim zdaniem to zły pomysł. Miód jest wektorem bardzo poważnych chorób pszczół np. zgnilca amerykańskiego. Z miodarki będą korzystać wszystkie okoliczne pszczoły - nawet jeżeli Twój miód jest bez patogenów, to okoliczne pszczoły mogą Ci coś przynieść do pasieki.
  11. To ja jeszcze jako ciekawostkę dodam, że u mnie spadziuje również wierzba Smitha. Jak do tej pory tylko na tym taksonie to zauważyłem. Może kiedyś wrzucę zdjęcie tych owadów, bo widziałem je już w kwietniu - małe kolonie.
  12. To jak idziesz w pneumatyka mogę polecić PANSAM A533152. Używam go od ~6 lat. Jedyna problem jaki miewałem to zablokowanie się zszywek. Trzeba wtedy odkręcić 3 śrubki i wyciągnąć zablokowaną zszywkę, działo się to bardzo sporadycznie i zwykle jak zmniejszałem ciśnienie np. przy dennicach, aby siatki nie cięły. PANSAM to jest podmarka DEDRY czyli polska firma. Sama maszyna przypuszczalnie z Chin. Pamiętaj też o smarowaniu.
  13. U mnie wszystkie mają wentylacje na prawie całej tylnej ściance. Czemu? piotrpodhale już napisał. Do tego są pajączki do leja/słoika.
  14. Krzychu Ja też bym szedł w styrodur, absolutnie żadnego styropianu na balkonie, bo może naciągnąć wody. Pomyśl też nad jakaś hydroizolacją z każdej strony + płytki na cokole dłuższe, aby woda się nie "zwijała" pod balkon. Kilka lat temu robiłem remont tarasu, gdzie z 25 lat temu był dany styropian. Styropian był masakrycznie ciężki i nasiąknięty wodą.
  15. Tadku hehe, doustnie każdego dnia po 3-4ml W takich ilościach nie kopie i dla zdrowia ją biorę, więc chyba nalewka pasuje, bo to wyciąg z propolisu. Ja się na alkoholach nie znam, tylko z propolisu wiem jak zrobić ?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.