Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kosiareczki


Recommended Posts

Sprawa praktyczna zagospodarowania przestrzeni przy ulach. Mam wygrodzoną działeczkę z ulami, którą przydałoby się kosić co jakiś czas. Mam kosiarkę spalinową dość mocną, ale warczy konkretnie, gdy podjechałem w tamtym roku w okolice uli, to pszczoły nie  były zadowolone. Mam też kosiarkę ręczną, ale tą idzie się zaprztykać. Kosiarka elektryczna niestety za bardzo nie przejdzie, bo daleko od gniazdka, że trzeba by przedłużacz bardzo długi kupić a do tego duże prawdopodobieństwo, że kiedyś w końcu kabel też się skosi.

 

Jak sobie radzicie z trawą na pasieczysku? Da radę powoli kosząc kosiarką spalinową w dalszej odległości podjechać na jakieś 3 metry do uli, jak się przyzwyczają do dźwięku? Zastanawiam się, czy będę mógł wykosić ogródek nawet, który jest za płotem :P

Link to comment
Share on other sites

No to też przejdzie, tam przy samych ulach dam radę i ręczną kosiarką jak mi zostanie +-5 metrów od uli to jeszcze pół biedy, jak by mnie po całej działce goniły to byłby problem. 

Link to comment
Share on other sites

Ja przed wylotkami koszę spalinową ale wieczorkiem po szarówce jak już pszczoły wszystkie zlecą do ula i zamykam na 30 min wylotki :D Tak że dobrze jest zainwestować w sprawne zamknięcia wylotków :) które może przydać się i podczas przewożenia rodzin przy gospodarce wędrownej.  Kosa ręczna też może sprowokować pszczoły :D Natomiast dalej od uli koszę i wcześniej ale obowiązkowo w kapeluszu i gumowych rękawicach .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja koszę spalinówką z tym że ustawiam się tak że odrzut trawy jest od ula, i cofam się . Jeśli nawet jakaś będzie mniej zadowolona to mnie już tam niema .Jestem 2 m dalej od tego ula , i po problemie .Wieczorem i bez zamykania wylotków .Oczywiście siatka i rękawice zakładam dla pewności .

Link to comment
Share on other sites

To ja widocznie w tamtym roku albo za wcześnie poszedłem albo za głośną kosiarkę mam. Przeszedłem raz z kosiarką przed ulami w pełnym umundurowaniu to po jednym kursie ze 30 pszczół intensywnie atakowało kosiarkę.

 

 

 

 

Ale ja gupiii, faktycznie nie pomyślałem o tym, żeby im na jakieś 20 minut zamknąć wylotki podczas koszenia. Zamknięcia mam przecież solidne, najwyżej dziabnie to co lata po okolicy.

Edited by Emik3
Link to comment
Share on other sites

Bohtyn podoba mi się twój sposób , wypróbuję go latem :)

Koszę kosą spalinową i nie mam większych problemów , najlepiej jak jest trochę deszczowo . Nic nie zamykam . Jak zaczynają latać , to idę na drugi koniec  i tak wkoło . Ręczną też się dobrze kosi , tylko człowiek coraz bardziej leniwy.

Link to comment
Share on other sites

Sprawa praktyczna zagospodarowania przestrzeni przy ulach. Mam wygrodzoną działeczkę z ulami, którą przydałoby się kosić co jakiś czas. Mam kosiarkę spalinową dość mocną, ale warczy konkretnie, gdy podjechałem w tamtym roku w okolice uli, to pszczoły nie  były zadowolone. Mam też kosiarkę ręczną, ale tą idzie się zaprztykać. Kosiarka elektryczna niestety za bardzo nie przejdzie, bo daleko od gniazdka, że trzeba by przedłużacz bardzo długi kupić a do tego duże prawdopodobieństwo, że kiedyś w końcu kabel też się skosi.

 

Jak sobie radzicie z trawą na pasieczysku? Da radę powoli kosząc kosiarką spalinową w dalszej odległości podjechać na jakieś 3 metry do uli, jak się przyzwyczają do dźwięku? Zastanawiam się, czy będę mógł wykosić ogródek nawet, który jest za płotem :P

 

Sprawa praktyczna zagospodarowania przestrzeni przy ulach. Mam wygrodzoną działeczkę z ulami, którą przydałoby się kosić co jakiś czas. Mam kosiarkę spalinową dość mocną, ale warczy konkretnie, gdy podjechałem w tamtym roku w okolice uli, to pszczoły nie  były zadowolone. Mam też kosiarkę ręczną, ale tą idzie się zaprztykać. Kosiarka elektryczna niestety za bardzo nie przejdzie, bo daleko od gniazdka, że trzeba by przedłużacz bardzo długi kupić a do tego duże prawdopodobieństwo, że kiedyś w końcu kabel też się skosi.

 

Jak sobie radzicie z trawą na pasieczysku? Da radę powoli kosząc kosiarką spalinową w dalszej odległości podjechać na jakieś 3 metry do uli, jak się przyzwyczają do dźwięku? Zastanawiam się, czy będę mógł wykosić ogródek nawet, który jest za płotem :P

Witaj...

Ja miałem taki system koszenia... Nieraz spalinową, a częściej elektryczną. Pszczoły nie lubią ani jednej, ani drugiej. Spalinowej bardziej nie lubią...

Jak podjeżdżam do uli, to tylko bacznie obserwuję, jak pszczoły reagują. Wiem, kiedy chcą mnie napaść... To wtedy błyskawicznie wycofuję się. Bywa, że muszę przerwać koszenie, nawet wiele razy. Ale mam świadomość, że tak jest dobrze, i nie denerwuję tak bardzo pszczół.

Jedna pszczoła na Ciebie "napada", to już jest znak do ucieczki. 

Link to comment
Share on other sites

;)

 Przedpiśćcy jednomyślnie 'powiedzieli' : koszenie kosą czy kosiarką spalinową 'drażni' pszczoły. Moje 'drażnił' nawet sąsiad, gdy kosił a nawet wtedy gdy ciął drzewo 'spalinówką'. A gdym "tatową" ..... też mnie pogoniły ..... ale to pewnie taki mój verfluchte kismet ;) 

 

PF  

Link to comment
Share on other sites

Moje pozwalają wykosić kosiarką spalinową i przed wylotkami tylko muszę kosić tak aby tłumik nie był skierowany w stronę ula bo wtedy spaliny idą prosto w wylotki i trzeba wiać. :D

Link to comment
Share on other sites

Mam ule u sąsiada (część) - kosi traktorkiem nawet bez kapelusza metr od uli, ja na pasiece spalinówką w kapeluszu do samych wylotków - nic się nie dzieje.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.