Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Przestawienie ula...

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 341 postów
  • Imię:Jerzy
  • LokalizacjaPoznań
  • Typ ula:Dadanty 430 x 150 i wielkopolskie.

Koledzy...

Mam bardzo dużą prośbę, o natychmiastowe porady.

(Nie byłem w tej pasiece od końca marca, kiedy to stwierdziłem brak rodzin).

Przedwczoraj, byłem w pasiece, którą wcześniej zlikwidowałem, bo straciłem w niej sześć rodzin. To były wcześniej ule spółdzielcze - 6 uli.

Robiąc porządki z ramkami, w czwartym ulu, była silna rodzina, której natychmiast postawiłem nadstawkę, bez kraty, bo skąd ją miałem mieć... 

Ul wielkopolski, bardzo stary, że aż razi.

Dzisiaj, przy pomocy syna, przywiozę go do pasieki przydomowej. (8 km od starej pasieki).

Pojadę po ul o 21.30.

Będę za tydzień, przy pomocy kolegi, przekładał ramki do ula Dadanowskiego.

Czy może zmianę ula mam szybciej przestawić?

Wiem jak się to robi technicznie. I nie o to mi chodzi.

I mam prośbę o Wasze sugestie.

Czy wszystkie ranki z gniazda, z ula wlkp. mam przenieść, w idealnym porządku, jak są teraz?

(Przedwczoraj, "odkrywając" ten ul, zabrałem pszczołom ok. 7 kg miodu, kilka kg zostawiając).

Pozdrawiam...

Użytkownik Tajden edytował ten post 08 lipiec 2018 - 15:28

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2380 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Jurek jak masz ramki dadanowskie odbudowane  to nie musisz  starych ramek przenosić , tylko ewentualnie te z czerwiem odkrytym ale to kłopot trochę bo mniejsza ramka  :D a poza tym już zbliża się koniec sezonu i do zimy trudno będzie te ramki wiekopolskie wycofać z obrotu ,   i zsyp do nowego ula pszczoły tak ja się to robi ze złapaną rójką. :)   Ja bym  czerwiu zakrytego nie przekładał bo pod nim siedzi waroza i wykonał  jednocześnie po przełożeniu zabieg przeciw warozowy na tej rodzinie :)  żeby  nie zainfekować sobie pasieki. I koniecznie po przełożeniu trzeba podkarmić  najlepiej wieczorem bo już zaczyna się sezon na rabunki.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaPoznań

Jurek jak masz ramki dadanowskie odbudowane  to nie musisz  starych ramek przenosić , tylko ewentualnie te z czerwiem odkrytym ale to kłopot trochę bo mniejsza ramka  :D a poza tym już zbliża się koniec sezonu i do zimy trudno będzie te ramki wiekopolskie wycofać z obrotu ,   i zsyp do nowego ula pszczoły tak ja się to robi ze złapaną rójką. :)   Ja bym  czerwiu zakrytego nie przekładał bo pod nim siedzi waroza i wykonał  jednocześnie po przełożeniu zabieg przeciw warozowy na tej rodzinie :)  żeby  nie zainfekować sobie pasieki. I koniecznie po przełożeniu trzeba podkarmić  najlepiej wieczorem bo już zaczyna się sezon na rabunki.

Pozdrawiam

Tadek

A dlaczego Tadku podkarmiać? Pszczoły mają sporo miodu. Może je zostawię w tym ulu. Tylko to bardzo stary, kilkudziesięcioletni ul. Kiepska wentylacja, niska dennica, co ja Tobie będę tłumaczył..

A czemu uważasz, że będę miał problem z wycofaniem ramek wielkopolskich z Dadanowskiego ula?

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2380 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Wiem to z doświadczenia jak przenosiłem ramki z ula warszawskiego do wielkopolskiego 18-tki :)

Jak przełożysz stare ramki wielkopolskie do ula Dadanta , to matka będzie Ci je cały czas zaczerwiała i szkoda Ci będzie tego czerwiu bo to już połowa sezonu i to będzie już pokolenie zimowe i im wcześniej przełożysz rodzinę teraz na nowe ramki  to matka zacznie czerwić już na nowych ramkach dadanowskich :)   czyli to zimowe pokolenie będzie wygryzać się na ramkach dadanowskich ,  pszczoły które wygryzą się do końca sierpnia , będą tym zimowym pokoleniem , rozumiesz ? :) A podkarmić po to żeby stymulować matkę do czerwienia na nowych pustych ramkach.

A miód z ramek wielkopolskich odwiruj albo daj nad powałkę  i Ci pszczoły go przeniosą do ula .

Poza tym zimowanie na takich kombinowanych zestawach ramek też może się okazać kłopotliwe z uwagi na wymiary ramek i na wiosnę będzie jeszcze bardziej szkoda ich wycofać :D z obawy o rozwój wiosenny .

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaPoznań

Wiem to z doświadczenia jak przenosiłem ramki z ula warszawskiego do wielkopolskiego 18-tki :)

Jak przełożysz stare ramki wielkopolskie do ula Dadanta , to matka będzie Ci je cały czas zaczerwiała i szkoda Ci będzie tego czerwiu bo to już połowa sezonu i to będzie już pokolenie zimowe i im wcześniej przełożysz rodzinę teraz na nowe ramki  to matka zacznie czerwić już na nowych ramkach dadanowskich :)   czyli to zimowe pokolenie będzie wygryzać się na ramkach dadanowskich ,  pszczoły które wygryzą się do końca sierpnia , będą tym zimowym pokoleniem , rozumiesz ? :)

A miód z ramek wielkopolskich odwiruj albo daj nad powałkę  i Ci pszczoły go przeniosą do ula .

Poza tym zimowanie na takich kombinowanych zestawach ramek też może się okazać kłopotliwe z uwagi na wymiary ramek i na wiosnę będzie jeszcze bardziej szkoda ich wycofać :D z obawy o rozwój wiosenny .

A co mam zrobić z czerwiem zakrytym?

Dawno już sobie obiecywałem, sprawdzić kwas mrówkowy w żelu. I przed chwilą zamówiłem 4 słoiczki, bo mam 4 ule wlkp.

Za chwilę jadę po ul.

Nie wiem jeszcze jak postąpię. mam jeden tydzień na podjęcie decyzji. A musi mi w tym pomóc kolega, bo już pisałem, że nie widzę czerwiu otwartego.

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaPoznań

Jak przełożysz stare ramki wielkopolskie do ula Dadanta , to matka będzie Ci je cały czas zaczerwiała i szkoda Ci będzie tego czerwiu bo to już połowa sezonu i to będzie już pokolenie zimowe i im wcześniej przełożysz rodzinę teraz na nowe ramki  to matka zacznie czerwić już na nowych ramkach dadanowskich :)   czyli to zimowe pokolenie będzie wygryzać się na ramkach dadanowskich ,  pszczoły które wygryzą się do końca sierpnia , będą tym zimowym pokoleniem , rozumiesz ? :) A podkarmić po to żeby stymulować matkę do czerwienia na nowych pustych ramkach.

Przewiozłem ul z synem, bez żadnych sensacji. Ale jak go nieśliśmy, to syn mi mówił, że pod ręką ma próchno... :D

Wobec tego nie mogę zostawić ten ul na zimę. Sytuacja czasami sama się wyjaśnia.

Chyba, że przeniosę do innego starego ula, bo niektóre mam porządne, jeszcze ze spółdzielczych.

Tajden

Tajden

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 341 postów
  • LokalizacjaPoznań

Posłuchałem Ciebie, i nie przenoszę pszczół do dadanowskiego ula. Zamówiłem dzisiaj u Dyrdy (super ule), dwa korpusy wlkp. i dennicę higieniczną, bo resztę mam. Otrzymam to z początku sierpnia, zaimpregnuję, pomaluje akrylem i przeniosę pszczoły.

A tym bardziej mi odpowiada taka sytuacja, bo ja, wprowadzając ule Dadanta, wcale nie myślałem o rezygnacji z uli wielkopolskich.

Dziękuje Tadku... :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Stowarzyszenie "Polanka" | Wolne pszczoły