Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Łączenie rodzin


Tajden

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie.

Dlaczego ???

 

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie.

Dlaczego ???

To źle sądziłem, że w pytaniu jest zawarta odpowiedź na Twoje pytanie?

W ulu jest tak bardzo mało pszczół (2 ramki), że niemożliwe, aby przeżyły zimę!

Zadałem to pytanie w rubryce, "dziś pytanie - dziś odpowiedź", bo musiałbym połączyć pszczoły w niedzielę 30.09.

A odpowiedzi, jak na lekarstwo.

Edytowane przez Tajden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlaczego teraz tylko dwie ramki pszczół. ???

Musiało w lipcu i sierpniu nie być matki i to są stare pszczoły, a jeżeli matka była to chore. W jednym i drugim przypadku żadna z nich korzyść nawet po połączeniu.

Edytowane przez Bohtyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle sądziłem, że w pytaniu jest zawarta odpowiedź na Twoje pytanie?

W ulu jest tak bardzo mało pszczół (2 ramki), że niemożliwe, aby przeżyły zimę!

Zadałem to pytanie w rubryce, "dziś pytanie - dziś odpowiedź", bo musiałbym połączyć pszczoły w niedzielę 30.09.

A odpowiedzi, jak na lekarstwo.

Zdrowe. To z tegorocznych pakietów, które kupiłem. Pszczoły (już to wcześnie pisałem, w czerwcu), z pakietów, "błądziły" po różnych ulach.

I każda rodzina, z kupionych pakietów, miała inną ilość pszczół. Ale jak je kupowałem, ilość pszczół, w każdym pakiecie, była jednakowa!

I te słabsze rodziny nie ruszałem, licząc, że się rozwiną...

A najsilniejsza rodzina, jeszcze w sierpniu dała mi 8 kg spadzi.

(A tak na marginesie: miałem kilka dni temu, na Cytadeli wizytę weterynarzy. I jedna lekarka wzięła do probówki dwie szt. czerwiu, na okoliczność ew. zgnilca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pszczoły (już to wcześnie pisałem, w czerwcu), z pakietów, "błądziły" po różnych ulach.

I każda rodzina, z kupionych pakietów, miała inną ilość pszczół. Ale jak je kupowałem, ilość pszczół, w każdym pakiecie, była jednakowa!

Podejrzewam że bardziej zrobione ze starej pszczoły. Choć może się mylę . Pszczoły łączyłem i w lutym . Teraz już każdego przyjmą . Podołączaj do silniejszych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

l

 

Podejrzewam że bardziej zrobione ze starej pszczoły. Choć może się mylę . Pszczoły łączyłem i w lutym . Teraz już każdego przyjmą . Podołączaj do silniejszych .

OK. Dzięki.

Ale wynikają kolejne problemy z łączeniem. Łatwo znaleźć matkę na 2-ramkowej rodzinie. Ale wielka szkodą ją zabijać, na rzecz matki z silniejszą rodziną, do której przełożę te pszczoły, bo ich matka jest nierasowa. I trudniej ją znaleźć z uwagi na ilość pszczół.

Edytowane przez Tajden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku nikt nie wie co się dzieje u Ciebie  i z jakiego powodu są te rodziny na 2 ramkach , jeśli są do tej pory na 2 ramkach to takiej matki nie szkoda .

Nie radziłbym aby wybierały pszczoły sobie lepszą bo to się źle kończy dla początkujących i pszczół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku nikt nie wie co się dzieje u Ciebie  i z jakiego powodu są te rodziny na 2 ramkach , jeśli są do tej pory na 2 ramkach to takiej matki nie szkoda .

Nie radziłbym aby wybierały pszczoły sobie lepszą bo to się źle kończy dla początkujących i pszczół.

Jutro wszystko się okaże. Kolega, z długim stażem pszczelarskim mi dopomoże... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, 

 

Co robicie ze słabymi rodzinami po pierwszym (rzepakowym) pożytku?

Jeśli np podczas miodobrania zauważę, że pewna rodzina dała mi mało miodu to warto połączyć ją z rodziną silną (czy słabą?) w celu zwiększenia wydajności na drugi pożytek (lipa) ?

Czy może warto poczekać aż dana rodzina się w jakiś sposób rozwinie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej potraktować je jako odkłady. Zabierasz matkę, po 9ciu dniach kasujesz mateczniki i poddajesz matkę NU. W odpowiednim momencie leczysz np. przez oprysk roztworem kwasu mlekowego. Po przeleczeniu możesz wywieźć na lipę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja taką rodzinę pozbawiam matki i po wygryzieniu się czerwiu kasuje mateczniki i leczę apiwarolem (1 tabletka) a następnie łącze z tegorocznym odkładem po rzepaku i na lipę jest OK. . Ale trzeba mieć w pasiece zawsze ileś tam odkładów o tej porze roku  i to jest przyszłość pszczelarstwa :D z dwu względów zapobieganie rójkom i zwalczanie warozy  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.